12. 1. 2012

Frewin Jones: Faerie Path

Je to už 500 rokov, odkedy Faeriu postihla tragédia. Tania, siedma dcéra kráľa Oberona, zmizla v predvečer svojej svadby. Na krajinu padol Veľký súmrak a čas sa zastavil...

Anita Palmerová je úplne obyčajné dievča zaľúbené do Evana, úžasného nového chlapca... s ktorým si dokonca zahrá v školskom predstavení Romea a Júlie. No nebude to fantastické?

Bude, ale úplne inak, ako Anita čaká. Prvé vytúžené rande s Evanom sa skončí katastrofou: dvojica skončí v nemocnici. A tu si Anita začne myslieť, že sa asi zbláznila. Sny o krídlách, nočných letoch nad Londýnom a návšteve v krajine Faeria, kde jej všetci tvrdia, že je stratená princezná, predsa nie sú normálne.

Áno, Anita je princezná Tania a po 500 rokoch sa vracia späť do Faerie. Problém - zatiaľ čo ju všetci nadšene spoznávajú, ona si nič nepamätá. A už vôbec nie na to, že by mala šesť sestier a jej otec by bol kráľ! Ona je predsa Anita, nie Tania! To je ale šialený sen!

Cesta ríšou víl
Anitina/Taniina cesta sa tak môže začať. Každá zo siedmych kráľovských dcér dostala do vienka magický dar. Princezná Cordelia hovorí so zvieratami, Sancha číta knihy dotykom, Hopie vie liečiť... strašidelná Eden, ktorá už roky neopustila svoje komnaty, ovláda okultné umenia. A Tania vie cestovať medzi svetmi. Čo sa okamžite zíde pri jej prvej úlohe - vydať sa z Faerie do sveta smrteľníkov nájsť kráľovnú Titaniu, ktorá, tak ako predtým Tania, pred 500 rokmi zmizla.

Dráma sa nekoná len mimo múry kráľovského hradu. Stále je tu Gabriel Drake: muž, s ktorým bola Tania kedysi zasnúbená. Gabriel je mocný, očarujúci a vážený lord... no zároveň je tu Evan, pravým menom Edric, ktorý je Drakov oddaný sluha. Podľa všetkého sa Tania s Gabrielom kedysi vrúcne milovali, no čo z toho, keď si Tania na nič nepamätá... a ku Edricovi ju to tiahne čoraz viacej...

A to najväčšie dobrodružstvo, najväčšia výprava? To môže byť pátranie po pôvode choroby, ktorý sa preháňa Faeriou, a zabíja (za normálnych okolností) nesmrteľné fae. Tania sa vydáva naprieč krajinou ďaleko za more... a definitívne sa musí rozhodnúť, ktorý zo svetov miluje viac. Chce byť princeznou Taniou... alebo Anitou Palmerovou? Odpoveď nájde na konci tejto šesťdielnej série.

Náučné okienko pre čitateľov-laikov
Young Adult sa dá ako žáner zhruba ohraničiť žánrami Literatúry pre deti (do 10 rokov) a Literatúry pre dospelých (nad 21 rokov). No dá sa aj presnejšie: z dolnej strany YA ohraničuje Middle-Grade (8-12), z hornej New Adult (18 a viac). Z tohto vyplýva veľa známych faktov: hrdinovia majú 13 až 18 rokov, dej je zasadený na strednej škole, rozoberajú sa typické pubertálne problémy: láska, kamaráti, rodičia. MG sa posledného menovaného dotýka len zľahka, NA to už riešiť nemusí.
A od toho sa odvíja, že nie je YA ako YA. Medzi knižkou pre 14-ročného a 17-ročného čitateľa bude priepastný rozdiel - v témach, spracovaní, vyjadrovaní, správaní hrdinov, deji, dĺžke knihy... V angličtine sa dá hovoriť aj o voľbe použitých slov - nie je raritou, že MG máva v prílohách slovníček, ktorý čitateľovi napomôže pri výslovnosti zložitých výrazov, a dokonca pridá definíciu. Doslova, čítanie čo rozširuje slovnú zásobu.
Väčšina YA kníh je cielená pre celé vekové spektrum. Nájdu sa však aj také, ktoré si pýtajú svojho čitateľa. Pre toho staršieho tu máme knihy ako Zakázaná láska. Ako príklad ku opaku poslúži práve Faerie Path.

Späť ku Faerií
Prvým predpokladom na to, aby ste si sériu mohli úprimne zamilovať, je nebyť (minimálne v duchu) starší ako hlavná hrdinka. Dievčatá vo veku 13-14 rokov, celá séria je ako ušitá práve pre vás. Naviac, pokiaľ máte radi trošku magickejšie poňatú fantasy (a knihy niekedy vyjdu v preklade), nemáte nad čím váhať.

Autor stavil na jednoduchý štýl, ktorý sa sústredí na hrubý príbeh. Čo si pod tým predstaviť? Že hrdinovia konajú tak, aby sa dej hýbal dopredu, a nie, ako by sme od nich čakali. Potrebujeme dostať hrdinov na druhý koniec "mapy" rýchlejšie? Hoďme im do cesty les plný jednorožcov s nevrlým pustovníkom all inclusive, ktorý im bez dlhších prieťahov dopravné prostriedky požičia, pretože rozpozná v ich srdciach dobrotu a správny úmysel.

Čo ak máme rokov viac?
Každá z postáv vo všetkých šiestich knihách je buď čierna (= chcela by byť kráľom Faerie / sveta / všetkých svetov) alebo biela (= chce toho čierneho zastaviť). Zlo je zosobnené túžbou po moci, dobro láskou a nezištnosťou. A tak všetky postavy na jednej strane cítia, konajú, správajú sa a vyznievajú ako jedna. Medzi Taniou, jej sestrami, rodičmi, Edricom... nie je vôbec žiadny charakterový rozdiel - všetci milujú, chápu, odpúšťajú. Autor vyslovene tlačí na fakt, že láska zdolá všetky úskalia. A že na konci príde svadba, a hrdinovia žijú šťastne až do smrti.

Nakoľko tento motív čitateľ zhltne záleží na veku a postoji. Šestnásťročné postavy vystupujú zväčša ako plnohodnotní dospelí, a nie neskúsení tínedžeri. Oproti tomu stojí naivné "láska porazí každé zlo." Faerie Path je ako epická bitka vo fantasy veľkofilmoch, kde sa dlhé minúty rúbu dve nepriateľské strany, ale divák neuvidí ani kvapôčku krvi. Ak sa rozhodnete Faerie Path čítať, nesmiete tým ostať zaskočení.

Cesta do fantázie
Faerie Path sa tvári ako klasická paranormal kniha, kde dievčina objaví svoje nadprirodzené schopnosti a druhý svet. V skutočnosti sa dá väčšia polovica série pokladať za klasickú fantasy. Koncept fae je ku koncu takmer utlmený - hrdinovia od tretej časti prakticky len putujú po fantasy svete. Faeria je stvorená v štýle rozprávkovej krajiny, kde vládnu kráľ s kráľovnou, mágia je prítomná na každom kroku, láska trvá večne, a zlo sa odpláca len zlom.

Nulovou charakteristikou postáv odpadol hrdinom prakticky celý vnútorný svet. A následkom toho nemá rozprávanie dostatočnú šťavu. Príbeh našťastie ubieha rýchlo, a v záverečných dvoch dieloch je aj oveľa lepšie premyslený. Stále však treba mať na pamäti, že sa jedná o veľmi, veľmi jednoduchú sériu pre nenáročných čitateľov, ktorí s fantasy ešte veľké skúsenosti nemajú.

3 komentáre:

 1. O sérii slyším úplně poprvé, ale už jen nastíněný láska-zvítězí-nad-vším-zlem styl mě odrazuje:D

  Docela si to ale dokážu představit jako nějakou Disneyovku:D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Myslím, že tejto sérii sa vyhnem, ale znie to ako fajn darček pre sestru :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Já se tomu teda stejně jako Silvia vyhnu :D :D Ale obálky spíš vypadají jako nějaký chick román :D :D Než pro děti :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates