7. 1. 2012

Jennifer L. Armentrout: Obsidian (Lux #1)

Nikto nemá rád, keď musí začínať odznova.
Ale kašľať na sťahovanie, keď ide o toho úžasne sexy chalana odvedľa, ktorý neustále chodí bez trička a neustále Kat varuje, aby si od neho držala odstup.
A volá sa Daemon.
Treba nám snáď viac?

Ach, Jennifer 
Jennifer L. Armentrout (autorka) je minuloročná debutantka, ktorá prerazila so sériou Covenant, medzi čitateľmi známou ako "to okaté vykrádanie Upírskej akadémie v tých krásnych obálkach". Jedna skupina ľudí to zhovievavo prehliada, druhá by autorku najradšej zlynčovala na smrť.

Jennifer vletela do YA sféry ako veľký vietor. V krátkom časovom období vydala prequel ku Covenant-u, úvodné diely dvoch sérií a edičný plán až po rok 2013.

Z toho som si vyvodila záver, že Jennifer zrejme buď píše už nejaký ten rok a odkladá knihy do šuflíka, alebo je génius, ktorý dokáže produkovať knihu za knihou ako na bežiacom páse. Nie je to nič nezvyčajné - veľa autorov chrli knihy podobnou rýchlosťou. Ale... malo ma to na niečo pripraviť.

Ach, ten Súmrak
Netreba sa na nič hrať - áno, Obsidian JE "to okaté vykrádanie Súmraku v tých nie-tak-krásnych obálkach". S Kat si prežijeme príjazd do nového mesta, spoznanie záhadných susedov, ktorí spolu v jedálni sedia na jednom mieste, hrdinu skoro zvalcuje motorové vozidlo... dôjde naozaj na všetko.
Vtip je v tom, že to až tak nevadí. Pokiaľ do knihy nepôjdete s prístupom, že vám Súmrak stačil raz, a podobný koncept odsúdite už na začiatku, nemali by ste s ním mať výraznejší problém. A to z týchto dôvodov.

Nešikovná Bella a utrápený Edward totiž už dávno neletia - čitatelia chcú drzé, odvážne hrdinky, iskrivú chémiu a poriadnu dávku humoru. Ak použijete tieto tri faktory a viete dať príbehu spád, ste napoly za vodou (a za obvineniami z vykrádania). A toto všetko môžeme na Jennifer L. Armentrout a jej Obsidian uplatniť: iskrivé, humorné, akčné, sexy. Priemerný Goodreads rating: 1200 hodnotení a 4.44/5 hviezdičiek.

Ach, tí... eeh? Mimozemšťania?!
Čítala som variáciu na Súmrak snáď takmer so všetkým - vlkolakmi, duchmi, morskými príšerami, vílami, čarodejníkmi... a aj tak ma má svet stále čím prekvapiť. V tejto variante si Súmrak užijete s mimozemšťanmi. A bolo by to skvelé - keby ich nesprevádzal naivný a smiešny príbeh o "mierumilovnej planéte na opačnej strane vesmíru, na ktorú zaútočili jej bojachtiví a násilnícky susedia".

Každý mimozemšťan má základnú výbavu úžasných superschopností: od obyčajného liečenia až po dva svetelné lasery priamo z očí. Problém nastáva v momente, keď svoje schopnosti niekto z mimozemšťanov použije - na všetkých ľuďoch v dosahu ostane svetelné znamenie, ktoré "zlých susedov" priťahuje ako osy med. Zhruba to sa stane aj hlavnej hrdinke a náš sexy mimozemšťan ju teda musí začať chrániť a nespustiť z nej zrak a... zvyšok poznáte.

Ach, my čitatelia
Obsidian je tá pravá kniha ak variáciu na Súmrak skrátka chcete. Alebo ak sa chcete pobaviť klasickým, no za vlasy pritiahnutým scenárom (to funguje tiež). Mám výhrady ku klasickému scenáru plnému klišé? Áno, mám, no aj tak som sa od vyjavenia Daemonovho "temného" tajomstva až po koniec bavila. Je to Súmrak, ale je to Súmrak s hrdinom, ktorý bude celých 270 strán strieľať sarkastické poznámky, a s hrdinkou, ktorá si ich len tak nenechá. Je lepšie napísaný, moderný, svieži, a v romanci uveriteľnejší.

Ale stále je to Súmrak. A ak ho nechcete, ruky preč.

14 komentárov:

 1. suer recenzia, opäť.

  hmm vyzerá to na knihu, ktorá sa mi bude páčiť. Určite po nej siahnem.

  Inak dosť ma prekvapilo meno Daemon, to si nevedia vymyslieť nič originálnejšie?

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelá recenzia, Luu ;) Asi si na túto knižku posvietim... :)
  Presne Luc - Damon, Damen, Daemon... niečo hrozné! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Trefná recenze! Já patřím k těm, kterým se kniha líbila hodně. Bavil mě humor, s jakým je napsaná a celé mi to přišlo, jak ty píšeš, svěží a sexy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ďakujem za komentáre :) A všetci tam mali také "úžasné" mená, nie len hlavný hrdina :) Čítala som to ako oddychovku na dva večery, tak naslepo, že som ani netušila, o čom to je, a najprv som si myslela, že Daemon bude nejaký démonský poskok z pekla O:D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Skvělá recenze! :)
  A toto se mi bude líbit! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Už dlhšie mi to straší v čítačke, pôvodne som si myslela, že je to o niečom úplne inom! :D Ale tvoja recenzia ma namotivovala - v blízkej dobe si to určite prečítam, napriek tomu, že Twilight som moc nemusela.. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja tiež Twilight nemusím a toto sa mi viac-menej páčilo, aj keď to nieje žiaden zázrak. Skôr taká tá kniha, kde stačí, že sa dobre číta a na chvíľu zabaví :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Perfetná recenzia, dovolila som si ju doporucit aj na svojom mini-blogu :) Chystas sa aj na pokracovanie knihy?

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Dakujem, das mi odkaz? Nie kvoli tomu odporucaniu, ale rada sledujem blogy ostatnych ludi :) Chystam sa, chcela by som skusit od tejto autorky aj nieco ine, len sa mi to zatial nejako nepodarilo... ale rada by som v blizkej buducnosti :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Mrkni sem, ale blog este len zacina :)

  http://www.onewomanblogging.com/search/label/BOOKS

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Super recenzia.
  Mne sa jednotka páčila, ale po prečítaní dvojky som už nemala na to nervy. Neuveriteľne mi liezlo krkom, ako sa vzťah medzi hl. postavami naťahoval... až tak, že som s tým radšej sekla, aby má náhodou nerozhodilo od nervov.
  Ale čítalo sa to dobre. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Tipujem, že keď to má 5 (5?) dielov, to pravé naťahovanie ešte len príde... stále si vravím, že už by som tú dvojku mala rozčítať, v TBR ju mám hneď navrchu... a pritom sa mi jednotka tiež dobre čítala, neviem, čo ma brzdí :D

  OdpovedaťOdstrániť
 13. A každý to tak dobre hodnotí... to mám potom pocit, že som došla z inej planéty, ale fakt si neviem predstaviť, čo tam ešte bude, keď tam stále riešila autorka iba ich vzťah :D
  Okrem toho je príliš veľa dobrých kníh a aj tak ich všetky nestíham čítať. Ak sa na jednu vykašľem, hádam sa svet nezrúti.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Majka v ďaľších častiach nebude riešiť iba ich vzťah. Ako bude i ten, ale budú sa ta diať už iné veci.

  Možno že séria začala ako Twilight ale nepokračuje tak. (Ide od romantiky cez detektívku po akčňák)

  Ďalšie časti sú napínavejšie, dejovo smerujú trochu inam, je tam pár zvratov, všetky postavy nemusia byť naozaj také, ako sa na prvý pohľad zdajú.

  A štvrtá časť je trochu krutá

  Lux séria sa mi veľmi páči, ale zatiaľ (som ku konci štvorky) pre mňa bola najlepšia Obsidian (Možno pre, že tá bola najvtipnejšia)

  A jo, bude to mať 5 dielov plus novela, ktorá sa odohráva 1-2 roky predtým, než sa ta zjavila Katy

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates