14. 1. 2012

Kendare Blake: Anna Dressed in Blood (Anna #1)


...klasický príbeh o tom, ako chlapec stretne dievča... a to dievča zabíja ľudí...

Mnoho mladých mužov preberie po smrti otca rodinný podnik. Cas Lowood prebral zabíjanie duchov. Sedemnásťročný Cas už tri roky ukladá na večný odpočinok mŕtvych. Jeho súčasná zákazka? Anna v krvi odetá, duch dievčiny, ktorú brutálne zavraždili v roku 1958 cestou na maturitný večierok.

Anna sa však ukáže ako ťažký oriešok. Traduje sa, že Anna zabije každého, kto vstúpi do jej domu. Čo drží Annu na tomto svete? Ako jej Cas môže pomôcť? Skupinka miestnych tínedžerov sa púšťa do pátrania.

Označiť túto dejovú líniu za jednoduchú - alebo rovno tuctovú - je celkom trefné. Napriek tomu je Anna Dressed in Blood jednou z najúspešnejších kníh minulej jesene. Čím to je? A dôležitejšie - zaslúžene?

Známe veci v nových obaloch, to je heslo roka 2012. Môžete i nemusíte so mnou súhlasiť, no dystópia si najväčší boom odbila, a zvoľna sa presunula medzi "stabilné" žánre. A kým čakáme na nový fenomén, čaká nás obdobie "mixu," v ktorom autori ťahajú staré známe veci a oživujú ich novým pohľadom. Kendare Blake takto zrecyklovala vymetačov duchov.

V hlavnej úlohe sa netradične predstaví chlapec. Pri autorkách, ktoré píšu z pohľadu chlapcov v prvej osobe, som vždy trochu opatrná (a viem, kde to pramení), ale tu sa našťastie niet čoho báť. Stále máte obavy pred scenárom, kde hrdina objaví neželané dedičstvo, a tri štvrtiny knihy sa s ním bude len vyrovnávať? Nehrozí. Cas už má s duchmi čo-to odžité, a autorka ho posiela rovno do akcie.

Výsledkom je skvelá dynamika. Kendare Blake podáva pútavo aj taký jednoduchý príbeh, akým Anna je. Jedná sa o horor? Dôjde na krv, dôjde na smrť, dôjde na skupinku tínedžerov, ktorí sa v noci vydajú do strašidelného domu. Možno áno. Ale mimo hororu sa dočkáme celkom slušného paranormálneho mixu, kde sa objaví aj akcia, záhady a mágia.

Popri všetkom dobrom, čo si o Anne myslím, sa nemôžem zbaviť len jedinej myšlienky - že Anna mohla byť ešte lepšia. O príbehu by som nepovedala, že je priamo predvídateľný, no rozhodne nie je jedinečný ani prekvapivý. Postavám chýba pomyselná iskra a ich vzťahom silnejšie napätie, ktoré by príbehu a niektorým jeho zvratom dodalo poriadne grády. A spomedzi charakterov najviac žiari Anna, ktorá zatieni aj samotného protagonistu.

Ak by som dostala za úlohu označiť najznámejšiu "duchárinu," pokrčila by som plecami a povedala Anna Dressed in Blood. Je to prekvapivé, ale duchov sa literárnym svetom pohybuje oveľa menej, akoby človek čakal. Anna Dressed in Blood nie je priemerná ani nadpriemerná kniha - je to skvelá kniha. Mne chýbalo viac hĺbky - v postavách, v napätí, v dejových líniach. Nemám však ani najmenšej pochybnosti, že si svojich fanúšikov nájde. Na druhý a záverečný diel - Girl of Nightmares - ktorý vychádza v auguste 2012 sa sama teším.

2 komentáre:

  1. Dobrá recenzia, knihu mám v čítačke a celkom sa na ňu teším.:) Tak uvidíme. :D Aby ešte nebola na mňa aj príliš strašidelná, hah.xP

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Super recenzia! Úplne s tebou súhlasim a tiež sa teším na druhý diel :)
    Pred tým ako som začala čítať som anšla na youtube nejaký sims trailer na annu a tá hudba bola dosť strašidelná, čiže som s apri prvej kapitole fakt bála :D

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates