26. 1. 2012

Lesley Livingston: Wondrous Strange


Sedemnásťročná Kelley sa chce stať herečkou. Vykašľala sa teda na školu a ušla do New Yorku, kde robí záskok v malom divadle - až kým si raz "ozajstná" herečka nezlomí členok a Kelley nedostane jej úlohu. A keby len nejakú úlohu - z Kelley bude Titánia, kráľovná víl zo Sna noci svätojánskej.

Málo Kelley vie o tom, ako veľmi je New York s vílami spojený. Kedysi dávno žili ľudia a víly bok po boku - dnes spájajú svet ľudí a svet víl štyri portály. Jeden z nich sa nachádza v New Yorskom Central Parku, a otvára sa len raz do roka - na noc Samhainu, teda Halloweenu. Výnimka je každý deviaty rok, kedy sa portál otvára až na deväť nocí. A tento deviaty rok opäť nadišiel.

Sviatok duchov sa blíži, a keďže sa Auberon - kráľ Zimného dvora - potrebuje uistiť, že nikto neželaný portálom neprekĺzne, zaobstará mu dočasne strážcov. Jedným z nich je Sonny.

Kelley však o tom nemá ani tušenia. Miluje Central Park, a keď ju nazúrený režisér zo skúšky vyhodí, lebo zabudla polovicu svojich replík, vyberie sa skúšať do Central Parku. A tu padne do oka Sonnymu, ktorého náramne fascinuje krásna Newyorčanka, ktorá chodí po oblastí brány do sveta víl, a nahlas si vykladá slová kráľovnej Titánie...

Aj keď sa Wondrous Strange hlási ku "vílím" sériam, na samotné víly dôjde pramálo. V bájnej Faerií sa rozkladajú štyri dvory - Gwynn ap Nudd vládne v jarnom, Titánia v letnom, Mab v jesennom a Auberon v zimnom. Auberon umiera, Mab chystá vojnu, brána medzi svetmi sa otvára... Lesley Livingston prichádza s kopou dobrých nápadov. Avšak žiaden nedovedie do konca. Úplne všetko, čo s vílami súvisí, je predstavené len v náznakoch - takže ak by nakoniec autorka nahradila vílie kráľovské dvory napríklad dvormi upírov, rozdiel by ste nespoznali. Atmosféra príbehu, napätie medzi panovníkmi, strach z otvorenia brány medzi svetmi? Nulové.

Počuli ste niekedy o tom, že autori sa musia naučiť škrtať? Lesley Livingston nie. Pozrite sa na túto vetu. Pozrite sa svojim pohľadom na túto vetu, ktorá nevinne svieti čierno na bielom na monitore priamo v jednej a tej istej rovine pred vašimi očami, ktoré sa milimeter za milimetrom postupne pomaly zatvárajú...
...pretože je sakramentsky dlhá. Autorka s cieľom podať úžasný opis vždy zahltí svoje vety toľkými zbytočnými slovami, až takmer nedajú čítať. Na úryvku? Nevadilo by to. Po takmer 1000 stranách, ktorými sa séria pýši - ÁNO.

Zrhnúť celú sériu do jednej vety, nepotrebovala by som veľa slov. A ako synonymum by stačilo "Nič sa tam nedeje." Scénam z bežného života chýba iskra. Akčné pasáže treba čítať pomaly a pozorne, aby človek prostredníctvom autorkinho štýlu pochopil, o čo sa vlastne jedná. Najlepšie je na tom tretia časť, ale malé prilepšenie v závere nie je dosť silné, aby ospravedlnilo dve predchádzajúce knihy.


Hlavná hrdinka Kelley má sedemnásť rokov a žiadnu osobnosť. Žiaden z hrdinov nemá svoju osobnosť - možno s výnimkou dvoch-troch hercov vo vedľajších úlohách. V druhej a tretej knihe sa rozvíja romantická línia o osudom stíhaných milencoch (poznali sa 5 dní), ale človek nemá chuť zaujímať sa, ako to s postavami dopadne, pretože z riadkov neunikne ani štipka emócie.

Vďaka tomu všetkému sa z Wondrous Strange stáva nemastná-neslaná séria. A pritom, čo sa víl týka, je to v zahraničí jedna z tých najznámejších. Napriek tomu by som ju ako úvod do vílích kníh ani trochu neodporúčala. Oveľa viac a lepšie spracované mýty nájdete vo Wicked Lovely, moderný a dobrodružný príbeh v Iron Fey. Wondrous Strange ani jednej z nich nemôže konkurovať.

6 komentárov:

 1. O tejto sérií som zatiaľ len počula, takže vďaka za recenziu, asi sa do nej púšťať nebudem.xD
  Mimochodom - poznali sa až 5 dní?:D Zväčša stačí aj jeden.:P:D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Aspoň jedna kniha, ktorú môžem dať preč z to-read, veď toho tam mám aj tak dosť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veru, fakt nestojí za to, aj keď obálky má pekné :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mne sa páči len obálka tretej časti... prvé dve sú také eh... neviem :D Nepáčia sa mi. Ale škoda - nápad je fajn :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. dnes je to už druhá kniha, do ktorej recenzie som sa začítala a začínam si zúfať... ČO sa dá čítať? chcem zaujímavý príbeh, nie len zapísané stránky o ničom.
  inak, Luu, recenzie píšeš úžasné! :)
  a keď nič iné, obálky ma mi páčia...

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ja vždy cynicky hovorím: "Neviem, či je to mnou, ale taký príbeh dokáže knihu tak skvelo vylepšiť..." :D Skúsenosť ukázala, že je len málo paranormálnych kníh, ktoré stoja za to - dokonca aj moja obľúbená Upírska akadémia si skôr než na príbehu zakladá na postavách. Anyway, do každého toho hodnotenia tu http://luu-san.blogspot.sk/search/label/Luu%20d%C3%A1va%20medaile sa snažím vyberať knihy, čo za to stoja, tak ak niečo hľadáš, môžeš skúsiť tam :) A ďakujem za pochvalu :) ♥

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates