29. 1. 2012

Nedeľná chvíľka poézie? Na slovíčko s knihami vo veršoch.

Niekde ďaleko od paranormálnych aj neparanormálnych romancí, fantasy romancí, dystopických romancí a romancí a neromancí všeho druhu leží čarovná krajina. Môžete si o nej na základe rôznych opisov myslieť, že som si ju celú vymyslela, ale ona naozaj existuje. Volá sa knihy vo veršoch.

Zoznámila som sa s nimi koncom minulého roka úplnou náhodou - prišla som na to až vtedy, keď som knihu otvorila a text... tak trochu... nedával zmysel. Veď viete. Čakáte súvislé vety v súvislých odsekoch v súvislých kapitolách... a namiesto toho dostanete pár slovíčok porozhadzovaných kade tade. Vo voľných veršoch a ešte voľnejších zmysloch.

Moja "panenská" I Heart You, You Haunt Me pritom nie je na úvod zlý začiatok. Veľmi rýchlo napríklad zistíte, že všetky tie hlúposti, ktoré ste si o veršovaných knihách mysleli -

1) že nemajú dej
2) že je to nečitateľná poézia
3) že tomu nebudete rozumieť.
- sú... hlúposti.

I Heart You, You Haunt Me vám ponúkne Avy, ktorej priateľ Jackson nedávno zomrel. Ava bola Jacksonom posadnutá - a ako rýchlo vysvitne, aj Jackson Avou, pretože inak by sa nevrátil ako duch a nezačal Avu prenasledovať. Čo je "príjemné" prvých pár týždňov, keď sa Ava nevie z jeho smrti spamätať - ale horor od momentu, ako sa rozhodne pohnúť ďalej. Pretože Jackson sa jej odmieta vzdať - Ava bude jeho. Živá alebo mŕtva.

Prosím chvíľku strpenia, kým sa vrátim k vyvracaniu mýtov - povedzme si ešte o dvoch knihách tejto autorky, LISY SCHROEDER:

V The Day Before sa zoznamujeme s Amber, ktorej sa prihodila zvláštna vec - ako novorodeňa ju v nemocnici vymenili s iným dievčaťom. To druhé dievča je mŕtve, a smútiaci rodičia sa rozhodli, že chcú svoju biologickú dcéru - Amber - späť. Už zajtra.
Amber uteká na pláž, kde chce stráviť deň osamote a využiť každú sekundu posledného dňa starého života. A stretne chlapca.

A do tretice: Alice, hrdinka Far From You, si myslí, že zostala sama. Mama je preč. Otec sa znovu oženil, a mladá rodinka už stihla privítať aj dieťatko. Alice sa cíti nepotrebná. Skutočný význam vecí však docení, keď sa s nevlastnou matkou a malým bábätkom ocitne po snehovej búrke niekde v horách odrezaná od sveta. Nádej na záchranu: žiadna. Preskupenie životných priorít: absolútne.

Veršované knihy majú dej - a často dokonca pomerne zaujímavý. Lisa Schroeder je moja obľúbená autorka a The Day Before a Far From You sú dve z mojich najobľúbenejších veršovaných kníh. 

Odtancujme ďalej - k Stasii Ward Kehoe a AuditionSara odchádza využiť šancu svojich snov - štipendium na internátnej baletnej škole. A tu sa musí vyrovnať so všetkým, čo situácia prináša - ostatné dievčatá, smútok za rodinou, láska k tancu a hanblivé pohľady smerom ku jednému z tanečných inštruktorov... ktorého vzťah so Sarou čoskoro získa netypický nádych.

Nie je kniha ako kniha, ale štýl Stasie Ward Kehoe sa Lise Schroeder - podľa mojich doterajších skúseností - blíži asi najviac. Nie je taký ľahký, plný citu a strašne pútavý, ale svojim spôsobom zábavný. Melodický, poetický, romantický. Ako tanec.
I feel his arm 
Lightly 
Over me. 
He takes one of my outstretched hands. 
Draws it beneath my stomach. 

"One more time..." 

This is not sex, 
Not friendship. 
Something 
Strange 
Special 
In the stillness of his breath, 
The waterlike way he moves. 

He is making a dance. 

We are making a dance.


A teraz pomaly pritvrdíme. Názov Čo sa stalo, keď sa moja veľká sestra zbláznila (Stop Pretending: What Happened When My Big Sister Went Crazy) od Sonye Sones hovorí sám o sebe. Hrdinkina sestra sa zbláznila. Zrazu je všetko iné - doma, v škole, medzi priateľmi. Trinásťročnú "malú sestru" jej pomätená sestra, hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení, desí. A zároveň jej chýba.

Tretí autor a tretí jedinečný štýl! A tentokrát sa opisuje asi najťažšie - je jednoduchý, čistý a až takmer úsečný. Vyznieva tak realisticky a nepripravene, akoby slová hrdinka zveršovala na mieste z tých najpriamejšich slov, akými dokáže pocity opísať, ale nedajte sa mýliť - funguje to skvelo.

Druhé pritvrdenie. Lakshmi je trinásťročná Nepálčanka. Jej rodina je chudobná, no Lakshmi vie, že život je o viac, než o peniazoch, a vychutnáva si každý nový deň. Vtom však príde zlom - celú úrodu zničí niekoľkodňový dážď. Rodina pošle Lakshmi do Indie, kde bude pracovať v Dome šťastia. A až po príjazde zistí dievča o svojej "práci" pravdu - predali ju na prostitúciu.

Sold je sila. Jedným slovom - sila. Verše Patricie McCormick sú istým spôsobom zase niečo iného - sú dlhé, zdanlivo až ne-veršovité, a pritom majú v sebe presne tú istú silu, ako majú veršované knihy mať. Sold je strašne krutá, pesimistická a smutná kniha, ktorú však odporúčam všetkým, ktorí chcú skúsiť z YA niečo, čo sa zaoberá vážnou témou.


‘They say Monica has a child at home,’ Shahanna says. ‘If she
runs off, Mumtaz will take the child.’
‘What would Mumtaz want with a child?’
‘She will maim it – cut off a hand, a foot – and sell the child
to a beggar woman,’ she says. ‘Soft-hearted people will give
an extra rupee or two if you have a sick baby.’


Nekorunovanou kráľovnou depresívnych veršovačiek je však Ellen Hopkins, ktorá si zo surových a vážnych tém nevyberá - ona ich berie rad za radom všetky.

Hrdinkami Identical sú identické šestnásťročné dvojčatá Kaeleigh a Raeanne. Navonok? Dokonalé, krásne, nerozlíšiteľné dcéry miestneho sudcu a kandidátky do amerického Kongresu - slušná, poctivá, čestná rodina. Za stenami krásneho domu ale existuje škaredá realita. Kaeleigh už 7 rokov sexuálne zneužíva jej otec a Raeanne fyzicky trpí, pretože ju otec naopak nemá rád. Jedna bolesť ventiluje rezaním, druhá drogami, sexom a alkoholom. Existuje cesta späť?

Mimo témy vás dostanú silné, surové a otvorené slová. Viac si nechám na neskôr - k Ellen Hopkins a jej ostatným príbehom (najznámejší je Crank) sa ešte vrátim neskôr tento rok.

2 komentáre:

  1. vdaka tebe som sa dostala k veršovaným knihám a zamilovala som si ich :) síce som ich neprečítala tolko ako ty ale plánujem to napraviť, lebo čítajú sa krásne rýchlo a ešte sú aj excelentné :) väčšina alebo aspon tie čo som čítala :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. tiež o nich počujem prvý raz, a určite niektoré z nich skúsim, vyzerá to zaujímavo. Vďaka

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates