28. 1. 2012

Thanhha Lai: Inside Out and Back Again

Píšu sa sedemdesiate roky minulého storočia. Vietnam je vo vojne. V Saigone žije desaťročná Hà, ktorej život sa tento rok navždy zmení.

Zo strachu pred nepriateľskými vojskami odchádza Hà s rodinou do Ameriky. Tu sa musí potýkať s predsudkami, rasizmom, chudobou, krutosťou spolužiakov - a hlavne jazykovou bariérou. Ako môže preklenúť všetku tú nenávisť, keď nevie nič povedať?

Kníh, ako je táto, sa mi do rúk nedostane veľa. Z obálky ani obsahu to nevidno, ale Inside Out & Back Again je napísané formou voľných veršov. Knihy v tomto štýle sa nedelia na kapitoly so súvislým textom - laicky povedané, tvoria ich "básničky." Tieto "básničky" sa nepotrebujú rýmovať - ide skôr o vyjadrenie pocitov, a dojmu, ktorý vo vás zanechajú. Aj medzi týmto typom príbehov sa nájdu dobré, zlé, a výborné kúsky. Inside Out & Back Again patrí medzi posledné menované.

Samotný príbeh tvoria tri časti - časť z Vietnamu, časť o tvrdej ceste cez more, a ústredná časť z Ameriky. Autorka je rodená Vietnamka, a ako píše v doslove, Hà je inšpirovaná jej vlastným životom. A práve to, ako Hà-in príbeh rozpráva, ma na knihe dostalo naviac: voľné verše sú také precítené, až doslova vidíte a cítite presne to, čo hlavná hrdinka.

Je možné, aby bola veršovaná kniha strhujúca? Aby vás hrdinkin boj s ľuďmi s iným spôsobom myslenia pohltil? Aby ste okrem emócií cítili z veršov aj úžasné postavy a príbeh? Či už sú to chute a vône Vietnamu, neľudské podmienky medzi vietnamskými utečencami, alebo len obyčajné rozhorčenie nad tým, aká je pre malú Vietnamku angličtina ťažký jazyk - táto kniha to podať dokáže.

Inside Out & Back Again je prekrásnou výpoveďou o pocitoch obyčajného dievčatka, ktoré sa ocitne v novom svete. Jej príhody? Úsmevné, trpkosladké, precítené, jedinečné. Knižka je celkom krátka (270 strán a verše ten obsah ešte znižujú), a akonáhle sa do nej človek ponorí, ujde ani neviete ako. Teda ak máte chuť nejaký veršovaný román skúsiť - prečo nie tento?

4 komentáre:

 1. túto knihu som prečítala jedným dychom, bola napínavá, dohnala ma k slzám, súcitila som s Há, jednoducho tá kniha bola geniálna a oficiálne som sa stala fanynkou veršovaných kníh :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Já vím, a uvědomuji si, že v té knize byla spousta, spousta hlubokých myšlenek.. ale, mně za srdce chytly části, kdy Há nadávala na angličtinu..

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Je tu veľmi ťažká angličtina? Knižka vyzerá zaujímavo, lenže keď je vo veršoch... či by som tomu vôbec rozumela :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Myslím, že ani nie. A práve, keď už je to vo veršoch, je tam toho textu menej, čiže aj keď už niečomu nebudeš rozumieť, máš menej hľadania vo slovníku :) Dúfam, že sa ti bude páčiť, ak sa na to odhodláš :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates