16. 1. 2012

Víkend s duchmi I: V tejto knihe straší!

Srdečné pozdravy z druhého sveta! Po Anna Dressed in Blood prichádza pokračovanie Víkendu s duchmi. Kde inde sa ešte môžete nechať vystrašiť?

Romantické BU!

Ak nevládnete jazykom Shakespearovym, zrejme len v knihe Medzi nebom a zemou od Stacey Kade

V prvej časti trojdielnej série sa stretnete s nezvyčajnou dvojicou: Alona je kráľovná strednej školy ako vystrihnutá z časopisu - roztlieskavačka, mrcha a blond. Oprava - bola. Alona je mŕtva. Will je snáď ten najväčší stredoškolský lúzer, aký kedy chodil Aloninou strednou školou. A ako keby toho ešte nebolo dosť, jeho schopnosť vidieť duchov ho už priviedla na kreslo psychiatrovi.
Alona však potrebuje pomoc - ostala zaseknutá na tomto svete a nevie, čo so sebou. Čo sa stane, keď títo dvaja stretnú?

Autorka zrejme plánovala, že to bude romantické a vtipné, ale efekt podľa mňa trochu zaostal. Svižné tempo zo začiatku zmrazí slabšia stredná časť a (podľa mňa) trápny silený humor, ale stále je to dosť na tri hviezdičky. Tiež mám dobrý dôvod, prečo ju dávam na začiatok - čím menej duchárskych kníh ste čítali, tým sa vám táto vo svojej jednoduchosti bude páčiť viac.

The Ghost and the Goth je romantický príbeh, ktorý sa tvári ako duchársky - ale I Heart You, You Haunt Me je duchársky príbeh, ktorý sa tvári ako romantika.

Jackson je mŕtvy. Ava sa s tým nemôže a nechce vyrovnať. Bol jej prvá veľká láska, jej prvý vážny vzťah. Nezabudne naňho.
A Jackson sa skutočne postará o to, aby sa naňho nezabudlo. Keď má dobrú náladu, je Ava šťastná. Keď sa hnevá, predmety lietajú, dvere trieskajú, prehrávač vyrevúva na plnú silu a Ave ide zrazu o život.

Nenechajte sa odradiť, keď zistíte, že je kniha vo veršoch. Lisa Schroeder je napriek tomu - alebo možno práve preto - dobrá autorka. I Heart You, You Haunt Me nie je príbeh, v ktorom by sa naivné dievča zamilovalo do priesvitného upíra - Jackson je Avou posadnutý v tom najhoršom možnom slova zmysle. Skúste - garantujem vám, že neobanujete.

A do tretice - romantický príbeh, v ktorom sú duchovia skôr na ozdobu. Cass je outsiderka. A viete čo? Vyhovuje jej to viac. Cass totiž vidí duchov, ktorí sú oveľa lepší spoločníci, než živí ľudia. Napríklad pre ňu môžu špehovať ostatných spolužiakov, hehe...

Geniálny plán prestane byť taký geniálny, keď naň jeden z jej spolužiakov príde. Tim potrebuje Cassinu pomoc kontaktovať ducha svojej matky, a Cass tak trochu neochotne súhlasí.

Ibaže vychádza najavo, že Tim je duchmi minulosti posadnutý oveľa viac, ako Cass čakala, a nakoniec nebude možno pomoc potrebovať jeho mŕtva matka, ale priamo on.

Lebo ako som povedala v úvode, ak by ste sa zbavili duchov, veľa by sa na príbehu nezmenilo. Give Up the Chost od Megan Crewe vyšlo v roku 2009, keď ste sa na paranormálnu romantiku nemuseli snažiť zďaleka tak veľa ako dnes. V praxi to znamená priemerný príbeh, nudné postavy a prakticky nič, čo by ste tu nevideli už mnohokrát.

Desivé BU!

A tak konečne - duchov z tej desivejšej stánky nájdete aj u Katie Alender a jej Bad Girls Don't Die.

Alexis a Kasey sú zvláštne sestry - jedna nosí vlasy na ružovo, druhá je posadnutá bábikami. Kasey žije nimi a s nimi, a neznesie, aby sa na jej vzácnu kolekciu ktokoľvek čo i len krivo pozrel.
A potom sa v ich dome ako vystrihnutom z hororu začnú diať skutočne tajuplné veci. Záhadne sa zasväcujú svetlá, záhadne búchajú dvere... Kasey sa záhadne mení. Čo záhadné sa v dome deje? Dozviete sa v tomto hororovom príbehu.

Bad Girls Don't Die sú vlastne séria, ale séria v zmysle 1 + 1 + 1 - čo v dome straší sa dozviete už v tomto príbehu a v ďalších dvoch môžete riešiť ďalšie problémy. Štýl Katie Alender nemám k čomu prirovnať, pretože som nič podobné snáď ani nečítala, ale poviem vám jedno - je to dobré. Dobre napísané, dobre strašidelné, dobre dobré.

5 komentárov:

 1. Mňa zatiaľ The Ghost and the Goth mrtne nebaví :D

  Ale - neviem prečo - neskutočne som sa začala smiať, keď som článok prebehla očami a videla: v preklade nevyšlo, v preklade nevyšlo, v preklade nevyšlo... to je ako irónia osudu :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. :D No som na to zvedavá :D

  Cha, budúci týždeň už mám hotový, a sú tam až DVE, čo v preklade vyšli :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Zdravím! Chtěla jsem se zeptat, jestli tohoto projektu se můžu taky zůčastnit? Nemělo by to s vašími recenzemi nic společného... Hodila bych na svůj blog banner, odkaz na váš blog a pak tam přidávala vlastní články?? Jelikož nápad mi příjde úžasný a opravdu bych chtěla mít i na svém blogu něco podobného :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. No o polovici som ešte nepočula :D ale na Bad girls don't die sa teším a chystám (soon :D)
  ale hej aj ja som na to kukala že v preklade nevyšlo :D :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Kapitánka Nemo - jasnačka, dotoho ;) Vezmi si ktorékoľvek bannery chceš :)

  A celá Lisa Schroeder! Milujem tú autorku, aj jej ostatné knihy sú geniálne! :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates