22. 1. 2012

Víkend s duchmi II: Živá mŕtva hrdinka

Odchod na druhý svet občas nevyjde tak úplne podľa plánu... a hrdina knihy ostane niekde medzi. Ani duch, ani človek, ani živý, ani mŕtvy... zakliesnený. Druhá časť témy duchovia.

Univerzálne najznámejšou knihu s touto témou je u nás Ak zostanem od Gayle Formanovej.

Mia sa prebúdza po automobilovej nehode. Vidí telá svojej rodiny - rodičov a malého bračeka - a čo je horšie, aj seba samú. Mama a otec sú mŕtvi na mieste, ale Miu a Teddyho odvážajú v bezvedomí do nemocnice. Tu Mia sleduje boj lekárov o jej vlastný život, návštevy, ktoré prichádzajú ku jej telu... a pýta sa: Mám ísť ďalej? Pretože čo ma čaká... Ak zostanem?

Prekvapivo útla kniha obsahuje prekvapivo dobrý príbeh. Na internete ju ľahko nájdete ospievanú do nebies - ale mne sa napríklad ošiaľ vyhol a predsa si stále myslím, že tá kniha je fajn. Jednoduchý príbeh je čarovný práve vo svojej jednoduchosti a krehkosti a myslím si, že ak skúsite, nič nepokazíte. Prinajhoršom to budete mať rýchlo za sebou.

Trochu z iného a alternatívnejšieho kúska je Here Lied Bridget od Paige Harbison alias kniha, ktorá je podľa môjho názoru hĺĺĺboko nedocená.

Bridget je beštia. Klame, manipuluje, zvádza i podvádza - všetko bez ohľadu na city iných. Nič z toho si Bridget nepripúšťa. Až kým jedného dňa v zlosti vo veľkej rýchlosti autom nehavaruje. Ibaže dostane šancu na záchranu - ak bude schopná prežiť svojich posledných pár dní znovu a oľutovať všetky "hriechy," ktoré napáchala.

Prvý aj posledný dôvod, prečo ľudia túto knihu nedoceňujú, je hrdinka. Pretože Bridget nie je usmievavé slniečko. Pretože Bridget nie je sympatická. Pretože Bridget robí ľuďom zle. Ak si myslíte, že Bridget neprekusnete, nechajte knihu ležať tak. V opačnom prípade - smelo do tejto zábavnej, netypickej a skvelo napísanej knihy

Rovnako skvelo (ba ešte aj lepšie) napísaná a rovnako hlboko (ba ešte aj hlbšie) nedocenená kniha je Between od Jessicy Warman. Nedocenená tentoraz skôr preto, že sa o nej jednoducho nevie. CHYBA.

Včera v noci oslávila Elizabeth svoje osemnáste narodeniny na palube luxusnej výletnej lode. Dnes sa Elizabeth díva na svoje telo, ktoré mŕtvo pláva vo vlnách, a na nič ohľadom minulej noci si poriadne nemôže spomenúť.
Liz čoskoro zistí, že za života bola poriadna mrcha - blond včelia kráľovná z rodiny tak zazobanej, že si život bez peňazí nevedela ani predstaviť. Toľko ľudí na svete malo dôvod ju nenávidieť... ale prečo je mŕtva? Čo sa na párty stalo? Je čas odhaľovať tajomstvá. A nie len tých druhých.

Autorka má toto odhaľovanie rozplánované FAMÓZNE. Liz si nespomína chronologicky, ale náhodne - zrazu je dieťa, zrazu deň pred nehodou, zrazu prvý deň na strednej, zrazu desiate narodeniny. Popri tom sa Liz ako duch prechádza po svete, ktorý po nej zostal a pozoruje, kam vzťahy pozostalých - rodičov, sestry, kamarátok, priateľa - vedú. Nečakala som, že ma taká obyčajná kniha s takou obyčajnou obálkou vtiahne do deja tak veľmi, že sa počas 450 strán odtrhnem len silou vôle.

Taká o dve hviezdičky slabšia verzia Between je Hereafter od Tary Hudson.

Amelia je duch z rieky pod miestnym mostom. Nepamätá si, ako zomrela, kde bývala, a čo na moste v deň smrti robila. Vie, že ľudia ju nemôžu vidieť, a že ona sa ich nemôže dotknúť.
Ale potom príde Joshua, pri ktorom dotyky aj bozky fungujú.
Amelia a Joshua sa vydávajú za Amelinými stratenými spomienkami. Proti ním však stojí niekto rozhodnutý poslať Ameliu na druhý svet raz a navždy.

Už z anotácie by malo byť jasné, prečo slabšia - lebo romantika. Nie je to s ňou také zlé, ako sa hneď kyslo tvárim a keby mala kniha namiesto 400 strán iba 250, bolo by to len k osohu, pretože je veľká šanca, že začne časom nudiť. Technicky, ak chcete číru duchársku romantiku, je Hereafter lepšia voľba, ale inak odporúčam všetkými dvadsiatimi Between.

Posledný kúsok na pretras bude kniha Elsewhere, alias v českom preklade Někde jinde od Gabrielle Zevin(ovej).

Táto téma rozpráva o hrdinkách, ktoré ostali po smrti pripútané k nášmu svetu - ale hrdinka tejto knihy na "druhú stranu" prešla. Vitajte v Niekde inde - v posmrtnom živote. Nikto tu neumiera, nikto nestarne. Duša, ktorá príde do Niekde inde, mladne, až kým sa nezmení na malé bábätko, ktoré sa znovu narodí na našom svete.

Liz, ktorá sem práve dorazila, sa s tým odmieta zmieriť. Chce mať šestnásť, dostať vodičský preukaz, ísť na prom a dostať prvú pusu. Čo so životom, v ktorom sa to nikdy nestane?

Môj najväčší problém bola opäť dĺžka, aj keď je 280 strán oveľa lepšie stráviteľných. Ak by som mala označiť zo všetkých spomenutých kníh tú najslabšiu, padla by voľba na túto - na môj vkus príliš ufňukaná hrdinka, natiahnutý dej, zvláštny koniec. Ale 24 500 ľudí sa zhodlo na čísle okolo 3.92, čiže možno toto váš prípad nebude a kniha sa bude páčiť práve vám.

6 komentárov:

 1. Ak zostanem som čítala a je skvelé, Bridget mi príde niekedy tento týždeň a neviem sa jej dočkať... a tie ostatné som ešte nečítala, ale vyzerajú dobre :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Všechny ty knížky vypadají skvěle :) zatím jsem četla jenom Jestli zůstanu :). Ale na Někde jinde jsem už koukala a možná, možná si jí pořídím :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Som úplne nadšená z Between :) Pokiaľ by sa vám náhodou páčilo Before I Fall, tak toto je niečo veľmi podobné :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja by som do zoznamu ešte pridala aj knihu od Alice Seboldovej "Pevné puto" ("V mojom nebi" - staršie vydanie). Príbeh je síce zameraný na živých hrdinov, no rozprávačom - a dalo by sa povedať, že aj hrdinkou, o ktorej kniha je - je mŕtva Susie, ktorá pozoruje život jej rodiny, priateľov a vraha z neba. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. oops, zabudla som sa podpísať :D
  Nikki :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Já tyhle tvoje seznamy absolutně zbožňuju, vždycky tady objevím spoustu nových knih, které mě opravdu zaujmou, ne jako na většině ostatních blogů:)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates