24. 1. 2012

Víly Willa Shakespeara vtedy a dnes

Každý z nás na Williama Shakespeara v istom bode svojej literárnej púte narazí. Začína to spravidla "najromantickejším príbehom všetkých čias," kde človek po prečítaní zistí, že viac romantiky nájde aj v Titanicu. Na strednej škole potom nádejného fanúšika donútia čítať Hamleta, na prípadnej vysokej správneho zamerania Macbetha.

No a v prípade, že ste nádejný autor, ktorý má chuť písať o vilách, donúti vás svedomie prečítať si aj Sen noci svätojánskej.

~ Vtedy a tam ~

Hrôza a des - Hermia sa má vydávať! Demetrius je fešák, hotový grécky boh... no Hermia má rada Lysandra. Nepomôže NIČ - ani sľuby, ani vyhrážanie, ani prehovor do duše od samotného aténskeho kniežaťa. Zaľúbenci napokon prídu na jediné logické riešenie - ujdu z Atén preč. Ako miesto stretnutia si vyberú les.

Na druhú stranu, Helena by za Demetria dala aj celý svet. A keďže nemôže prehltnúť, že má Demetrius oči len pre Hermiu, rozhodne sa zaľúbencom útek prekaziť.

Hermia a Lysander očividne nevedia, aké rušné miesto les pri Aténach je. Okrem toho, že tam na svadbu nacvičuje skupinka hercov, si tade na prechádzke vykračujú elfský kráľ Oberon a kráľovná Titania, ktorí nemajú práve dobrý deň. Manželia sa pohádajú, a Oberon vyšle svojho sluhu - Puka - pre rastlinku, ktorá dokáže spôsobiť zamilovanosť. Oberonovu operáciu "milujúci manžel" si dovolím odcitovať (z českej verzie):


Jak budu mít ten kvítek, přepadnu královnu, až bude spát, a
šťávou z něho pokapu jí víčka. A to, co spatří nejdřív,
procítajíc, buďsi to vlk, lev, medvěd, nebo býk, všetečný
opičák či kočkodan, nechť běhá za tím s duší plnou lásky!

Niekde medzi tým sa v lese ocitne aj dvojica Helena a Demetrius, ktorí by sa v modernej YA nestratili.

HELENA
A proto já tě teprv ráda mám!
Váš psíček jsem. A čím víc, Demetrie,
mě bijete, tím více se k vám lísám.
Jen jako s psíčkem se mnou nakládejte!
Tlucte mě, kopejte, zanedbávejte.
ztrácejte si mě třeba! Jen mě nechte,
ač toho nejsem hodna, běžet s vámi.
(...)

DEMETRIUS
Nezvyšuj nechuť, kterou k tobě cítím!
Když tě jen vidim, je mi z tebe zle.


HELENA
A mně je zle, když tebe vidět nesmím.

Oberon si tento oscarový rozhovor vypočuje, a keď sa Puk vráti, poverí ho úlohou: potrieť oči spiacemu mužovi, ktorý nemiluje krásnu ženu.
Ibaže Puk to vyslovene doondí: oči potrie Lysandrovi. A keď Lysander sa zobudí, prvé čo uvidí, je... Helena.

~ Tu a dnes ~

Z pôvodného Sna noci svätojánskej sa v princípe veľa neprenieslo. Ak aj, sú to zväčša mená - Oberon, Titania a Puk. Doteraz jediná YA fae séria, o ktorej viem, že tematiku Sna noci svätojánskej okato spracúva, je Wondrous Strange od Lesley Livingston (viac v recenzií vo štvrtok), a Théâtre Illuminata, v ktorej sa popri iných Shakespearových dietkach objavia aj niektoré postavy práve zo Sna.

Napriek tomu vo veľkom počte sérií si Oberon a Titania vílím kráľovským dvorom veselo vládnu. Nutno doplniť, že Shakespeare si túto mytológiu nevymyslel - len ju "spopularizoval." Keď už však autor v knihe naznačí, že vílam vládne Oberon, z mojej skúsenosti sa narážke na Shakespeara nikdy nevyhne. A obľúbený zvrat? Hlavná hrdinka je Oberonova stratená dcéra.

Keď už vílam nevládnu Oberon a Titania, prichádza alternatíva - dvory Leta a Zimy (prípadne aj Jary a Jesene), ktoré majú svojich vlastných kráľov a kráľovné, a vládu nad ríšou víl si delia podľa ročných období v ľudskom svete. Víly z dvorov sú silnejšie a mocnejšie, ako "obyčajné" víly - v praxi platí, že čím vyššie postavenie, tým väčší vplyv a moc na ľudí.

Tretia, a nie až tak vyťažená alternatíva, sú protikladné dvory Seelie a Unseelie. Tieto dvory pochádzajú z klasického folklóru - Seelie znamená zhruba niečo ako "šťastný" alebo "veselý," a Unseelie "nečistý" alebo "nešťastný." A aj keď nie je výhra stretnúť sa ani s jedným typom, vo všeobecnosti sa odporúča dať si pred Unseelie väčší pozor - takpovediac, keď si z vás vystrelia Seelie, bude to nielenže bolieť menej, ale hlavne to zrejme aj prežijete.

O nich a o klasickom folklóre viac o týždeň v záverečnom článku.

2 komentáre:

  1. zaujímavý a poučný článok :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Já mám Shakespearovi komedie ráda, ovšem musí člověk pochopit, že většina je silně ironická :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates