7. 2. 2012

Fantastické svety (1/3) - rytierky a draci

Keď sa povie "fantasy pre mládež," znamená to pojem veľmi široký.
A keď sa povie "klasická 'pánprsteňovská' fantasy pre mládež?" Nemusím ani robiť anketu - viem, že by som dostala odpoveď Eragon.
*chvíľa zamysleného ticha, v ktorej sa rodí idea tohto článku*
...je naozaj Eragon jediná známa klasická fantasy?

Vitajte vo Fantastických svetoch, trojdielnym seriálom po stopách veľkých mien klasickej fantasy.

Tamora Pierce: prvá dáma YA fantasy
Že YA boom začal až vydaním Twilightu? Máte pravdu presne tak, ako sa aj mýlite.

Prvý veľký YA boom sa odohral v päťdesiatych rokoch minulého storočia, keď v Amerike vyšla kniha Kto chytá v žite (presne tak, maturanti, to povinné čítanie). A vydavatelia si zrazu uvedomili: je tu mládež. Mládež chce čítať knihy! Poďme im ich dať! (Poďme na tom zarobiť!)

Princíp YA tej doby je takýto: vezmime knihu pre dospelých (alebo pre deti) a upravme ju pre mládež. Popri románoch pre ženy sú tu zrazu romány pre dievčatá. Popri fantasy pre dospelých - fantasy pre mládež. A nie je ťažké uhádnuť, kam si chodí po inšpiráciu.

Jeden z výtlačkov Pána prsteňov dostáva do ruky mladá slečna menom Tamora Pierce. Vtedy ešte -násťročná čitateľka hrubú sériu doslova zhltne (niekoľko krát). A vraví si, Hm, ono je to super. Tá mágia, to dobrodružstvo, tie boje... vau. Ale jedna vec je úplne zle. Prečo sú hrdinovia len chlapi? Prečo si všetci myslia, že čele armády nemôže cválať aj dievča?

Malá Tamora si predsavzá, že až nejakého spisovateľa stretne, požiada ho, aby jej príbeh so ženskou hlavnou hrdinkou napísal. Avšak skôr, než stihne dorásť a pekne to dospelým autorom vytmaviť, pristihne sa pri tom, že si svoje vytúžené príbehy píše sama.

A tak na svet prichádza Alanna, rytierka v sedle, Harry Potter generácie dnešných amerických tridsiatnikov.

Tamora Pierce patrí k autorom, ktorí sa radi vracajú stále do toho istého sveta, a stále rozvíjajú pôvodný rozprávaním o hrdinkiných deťoch a vnukoch (a pra-pra-pra-svokrách). Celý zoznam kníh zo sveta Tortallu nájdete -tu-, ja vám v rýchlosti predstavím len dve najznámejšie. O oboch budem tento týždeň ešte písať.

Začalo to zmienenou Alannou. Pôvodná séria - Song of the Lioness (Pieseň levice) - črtá štyri časti, počas ktorých spoznávame Alannu od šťúplej divožienky po dospelú ženu. Desaťročné dvojčatá Thom a Alanna sa majú odobrať do učenia - Thom za rytiera, Alanna za dámu. Alanna, ktorá celý život lieta na koňoch, bije sa s chlapcami a ku vyšívaniu sa nepriblíži ani na päť metrov. Bleh.
Dvojčatá sa teda vymenia. Alanna si ostrihá vlasy, oblečie bratovo oblečenie, a pod menom Alan nastúpi do učenia. Čo na tom, že je malá a nešikovná, a ostatní chlapci si z nej robia posmech, lebo sa nechce kúpať a vyzliekať si oblečenie...! Alanna raz bude - aspoň v to pevne verí - rytierkou.

Popri všetkých Alanninych dobrodružstvách sa príbehom pohybuje muž menom George Cooper. A teraz si všimnite názov série vľavo. George Cooper, Beka Cooper, to by v tom nebol čert zamotaný.

George Cooper, Kráľ zlodejov, si nesie v žilách krv Tortallskej legendy, Rebeky Cooperovej. Bekina legendárna kariéra začína vstupom ku mestským Psom - takej obdobe fantasy polície - a vďaka svojej nezvyčajnej schopnosti komunikovať s duchmi mŕtvych sa im stane neoceniteľnou pomocou. V troch knihách sa Beka posúva po radov Psov stále vyššie a vyššie, až sa napokon stane tým, ako ju o 200 rokov neskôr Alannin svet bude poznať - legendou.


Christopher Paolini: drak a jeho chlapec
O 20 rokov po Tamore Pierce sa Pán prsteňov dostáva do rúk aj mladému Christopherovi Paolinimu. Pán Prsteňov. Zememoria. Drakeni z Pernu. A kto vie, kto a čo všetko ešte.

Christopher má fantasy príbehy rád. Možno má tiež ten pocit, že niečo-tomu-chýba, možno si len chce skúsiť, či by to tiež dokázať mohol - no vo výsledku sa rodí +/- 500 stranová bichla menom Eragon. Rodičia, ktorí vlastnia vydavateľstvo (a syna školia doma) všetky náklady zaplatia. Svet žije potteromániou, a neprejde ani rok, kým si knihu všimne literárny agent, ktorý z nej urobí svetový bestseller. Cesta za slávou sa môže začať.
Paolini vtedy nemá ešte ani 20 rokov.

Literárne (ne)kvality stranou, kniha má Úspech (s veľkým Ú). Noví a noví fanúšikovia pribúdajú aj dnes, takmer 10 rokov po vydaní knihy a 7 po nevydarenom filme.

Christopher Paolini síce zgulášoval všetky diela, ktoré tvoria fantasy kánon, ale čitatelia to milujú. Práve pre to to milujú. Tam, kde je pre nich Pán Prsteňov nestráviteľný, je Eragon jednoduchý a zábavný. Kde Le Guinová nenápadne buduje mýtus o mágií pravých mien, prichádza Eragon sviežo a ostro.

Fanúšikovia sú touto "novou" fantasy nadšení. Na pár mesiacov sa strhne "drakománia," ale netrvá dlho - zvalcuje ju nový hráč na poli, Twilight. Ale napriek tomu Eragon ostane veľmi silnou "vstupnou bránou" ku klasickej fantasy, prostredníctvom ktorej sa jeho fanúšikovia časom dostanú aj ku tým dielam, ako kedysi Christopher. Aspoň snáď.

Maria V. Snyder: fantasy pre ľudí... čo fantasy nemusia
Milý nádejný čitateľ, bojoval si spolu s Alannou, prežil si dobrodružstvo svojho života s Eragonom... ale na "dospelácke" knihy sa ešte necítiš. Pripadajú ti nudné, príliš opisné, drsné a také... zastaralé. Ale už nemáš chuť čítať o deťoch zachraňujúcich svet. Prikyvuješ? V tom prípade sa zoznám s Mariou V. Snyder.

Pani Snyderová za sebou takú zaujímavú históriu nemá - písať začala pre to, že sa nudila. Z radov čistej fantasy priviedla na svet tri série detí: Study, Glass a Healer.

V prvej zmienenej sa stretávame s Yelenou, ktorá v žalári čaká na popravu. Na poslednú chvíľu však ujde smrti z pod kosy - a to tak, že uzavrie dohodu. Z Yeleny sa stane ochutnávačka. Jej veliteľ nemá čo stratiť - ak je jedlo otrávené, Yelena to zistí prvá - no i tak sa poistí: Yelenu sám otrávi. Ak sa dievča pokúsi ujsť, a nedostane svoj protijed, jed ju zabije. Dilema, však?

Ako druhú by som chcela zmieniť sériu Healer, ktorej v decembri práve vyšla prvá časť, Touch of Power. Avry je liečiteľka, ktorá na seba berie rany iných (doslovne). Aj jej príbeh začína vo väzení, odkiaľ ju dostane skupinka neznámych mužov výmenou za pomoc - Avry, možno posledná liečiteľka na svete, má niekoho uzdraviť. Odkedy sa svetom prehnala epidémia nevyliečiteľnej choroby, nie je liečivá mágia žiadaná, a jej užívatelia sú hromadne vraždení... Avry je síce z väzenia preč, ale nie je isté, či niekedy dôjde ku svojmu cieľu.

Pohybujem sa po celkom tenkom ľade, pretože som od tejto autorky čítala len jednu jedinú knihu, no opieram sa o masy ľudí, ktorí tvrdia, ako sú si v týchto ohľadoch jej diela podobné. Hoci sa totiž odohrávajú vo fantasy svete a zápletky postavené na fantasy základe, majú príbehy silný nádych modernosti.

Dej vs. postavy? - postavy
Opisy vs. akcia? - akcia
Pozadie sveta vs. charakter hlavnej hrdinky? - charakter hlavnej hrdinky

A tak by som autorkinu tvorbu označila ako veľmi "light" fantasy. Kulisy fantastického sveta sú len kulisy, netreba si lámať hlavu s politikou alebo rôznymi rasami. A mnoho čitateľov toto víta. Ako ľahký a svižný príbeh v zaujímavom balení.

Nie je jednoznačné, na koho autorka knihami mieri - či na YA, alebo adult trh - pretože jej knihy vychádzajú kategorizované ako aj-aj. Kto chce, nájde si v nich svoje - u niekoho preváži téma a vek postáv (adult), u iného štýl (YA), niekto ich zaradí do novovznikajúceho NA (New Adult) a niekto to nebude riešiť vôbec.

Dnešná téma Fantastických svetov je týmto vyčerpaná.
Kľúčové slová tej budúcej? Prach a nekromantky.

6 komentárov:

 1. Skvelý príspevok :)
  Teším sa na ďalšie :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Touch of Power už mám nejakú dobu vyhladnutú, len som stále váhala, ale teraz si ma presvedčila o tom aby som si ju prečítala :) vďaka :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tieto tvoje článočky sa neskutočne dobre čítajú, Luu. :) Čo takto písať dva denne? :DD (pokoj pokoj, to bol len vtip ;)

  A ku knihám, Eragon som čítala, keď som mala asi 13 a vtedy som to zbožňovala, teraz sa chystám na rereading, tak uvidíme, ako to dopadne :) Allana mala skvelé prvé dva diely, potom to už išlo dole kopcom a Poison Study plánujem už nekonečne dlho.. Nakopnite ma niekto :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. No paráda, těším se na další! Zrovna hledám nějaké zajímavé knihy o nekromantech, protože trpký osud Nekromanta s velkým N (neboli Saurona) mě příjemně navnadil o tom přečíst si o nich pokud možno nějakou dobrou knihu :-)
  Tak snad mi doporučíš něco zajímavého :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Příspěvek skvělý, sama se řadím k fanouškům klasické fantasy:) Přiřadila bych třeba takového Zaklínače. Občas se sem řadí i Jeho temné esence a Narnie. Určitě taky Píseň ohně a ledu, ta je ale pro dospělé nebo Zeměmoří:) A milion dalších:D Ten článek je skvělý, celkově se mi líbí tenhle projekt s Fantastickými světy, skvělý nápad:)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Zaklínač a Zememorie sú moje obľúbené, spolu s Pratchettom moja svätá trojka :D A Pieseň mám teraz v Kindli, budem ju ešte len čítať :) A na ďalšie dve menované dôjde budúce týždne :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates