29. 3. 2012

Carolyn MacCullough: Witch (#1-2)

Tamsin sa narodila počas Samhainu, čo by z nej malo robiť nezvyčajne silnú čarodejnicu, ibaže... nerobí. V skutočnosti Tamsin nečaruje vôbec. A vzhľadom na to, že pochádza z rodiny s 400-ročnou čarodejníckou tradíciou? Fail.
V sedemnástich rokoch je Tamsin zmierená so všetkým. Namiesto nevídaných síl jej ostalo maximálne miesto za pokladňou v rodinnom obchode.

Čakáte, že sa udalosti zvrtnú?
Jedného dňa do obchodu zavíta mladý profesor Alistair Callum a požiada Tamsin (v domnení, že sa rozpráva s jej staršou, krajšou a úspešnou sestrou) o pomoc. Dievča dlho neváha - jej rodina ju síce pokladá za neschopnú, ale to neznamená, že taká aj je. Úloha znie: nájsť stratené hodiny, ktoré boli kedysi majetkom Alistairovej rodiny. Hodiny však vôbec nie sú tým, čím sa zdajú, a ako Tamsin rýchlo zistí, za všetkým sa skrýva niečo oveľa viac...

Čakáte detektívne dobrodružstvo?
Hľadať dej v dualógií Witch je ako hľadať vodu na púšti - uznávate, že tam niekde je, ale rýchlejšie si vyhalucinujete vlastnú, než by ste po nej mali pátrať. Vo Witch sa toho udeje žalostne málo. Obe knihy majú jeden alebo dva kľúčové zvraty, okolo ktorých sa točí celých 300 strán - nič viac. (Vlastne áno - ako je možné, že sú knihy potom také dlhé?). Vo Witch sa viac premýšľa, ako deje. A prekvapivo nie o chlapcoch.

Čakáte čary?
Každý čarodejník dostal od autorky do vienka magický Talent - čítanie myšlienok, zmrazovanie, hádzanie ohňa, videnie budúcnosti... spomeňte si na seriál Čarodejnice a máte v tom jasno. A keďže Tamsin žiaden talent nemá, komplex menejcennosti nemá ďaleko. Hrdinka to so sebaľútosťou síce nepreháňa (ďalšiu Ever Bloomovú svet ozaj nepotrebuje), no netešte sa ani na hlbší charakter. Autorka sa s postavami nenadrela - každá dostala jeden vlastný rys (pomstychtivý, zadubená, hysterická) a hurá späť... k ničomu.

Samotná Tamsin teda žiaden Talent nedostala - napriek tomu, že sa mala stať najmocnejšou čarodejnicou na svete. Pokiaľ nie je Witch vaše prvé stretnutie s YA, neuveríte tomuto tvrdeniu ani slovo. Tamsin totiž príde na to, že síce žiaden Talent sama o sebe nemá, no môže si Talenty ostatných "požičiavať." Zo škaredého káčatka labuťou - aké klasické.

Nie, určite nečakáte cestovanie časom
Once a Witch je slabá kniha. Bez deja, s veľmi klišé zvratom, bez zaujímavých postáv. Always a Witch situácií niečo-málo prilepšuje. Tamsin cestuje časom do minulosti, aby prekazila plány svojho úhlavného nepriateľa. Na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia sú Tamsinini predkovia na čarodejnícke pomery šedé myšky - na nebi žiari hviezda konkurenčnej rodiny Knightovcov. Podľa dejín sa má situácia zmeniť - no niekto sa veľmi snaží o to, aby sa tak nestalo. Tamsin zaujme miesto komornej mladej slečny Kinghtovej - a práve tieto kapitoly, ktoré Tamsin strávi ako komorná, sú asi na oboch knihách to najzaujímavejšie. Nie sú totiž tak strašne zúfalo predvídateľné, a aspoň trochu ozvláštňujú inak tuctový príbeh. 

Nie je mi jasné, čo vlastne chcela autorka napísať. Witch je vtipná, no nie je komédiou. Je akčná, no nie je akciou. Na drámu je... no, málo dramatická. Na príbeh o cestovaní časom v nej cestovanie časom nemá až takú podstatnú úlohu. Romantika sa objaví, no sotva na pár stranách. Witch je taký podivný beztvarý kokteil všetkého a ničoho.

Ak sa rozhodnete knihy čítať, nečakajte nič špecifické. Trochu čarov, trochu povedačiek o rodine, trochu cestovania do minulosti. Celkovo však vo Witch nenájde skúsenejší čitateľ nič, čo by nevidel pred tým. Séria sa síce číta celkom dobre, ale ak už príbehy s čarovaním (alebo aj akékoľvek paranormálo) skúste čokoľvek iné. Witch je príliš stereotypná a jednoduchá, aby som ju odporúčala ďalej.

3 komentáre:

  1. Škoda.. neznie to moc dobre. Ale videla som na knihy aj dobré reakcie, tak si to ešte rozmyslím. Možno raz.. keď nebude nič iné na čítanie.. (čo asi nebude nikdy ;) A tvoja recenzia je ako vždy skvelá, neviem ako to robíš, že tam vždy zhrnieš všetko podstatné. :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Aj ja som bola trochu v pokušení, 3 alebo 4 hviezdičky? Samo o sebe je to kniha, že pokiaľ nad ňou nemyslíš, tak sa ti aj páčiť môže :P No, a to by mali recenzie robiť, nie? Zhŕňať všetko podstatné ^^

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Mali by, ale zjavne to nie vždy každému vyjde. :)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates