8. 3. 2012

Cate Tiernan: Sweep

Widow's Vale by bolo navždy ostalo nudnou dierou, keby sa doň neprisťahoval Cal. Cal je magnet na spoločnosť - šestnásťročná Morgan a jej najlepšia kamarátka Bree podľahnú jeho čaru okamžite. S Calom sa nikdy nikto nenudí, a všade, kam príde, zavládne skvelá nálada.

V Calovej rodine sa v skutočnosti už stáročia vyznáva Wicca - so všetkým, čo ku tomu patrí. A Cal príde s nápadom sformovať vlastný Wiccanský kruh. Niekoľko nadšencov - vrátane Morgan a Bree - sa ku nemu pridá, a počas magického rituálu, ktorý Cal vedie, zažie Morgan najčarovnejšiu chvíľku svojho života. Calov plán je úspešný, tucet rovesníkov sa začne schádzať pravidelne a zaúčať sa v prírodnej mágií. Pre Morgan zrodí vášeň, ktorá vydá na 15 kníh. Čarodejníci, Wicca a séria Sweep.

Mám dve verzie, ako vám sériu Sweep priblížiť. Prvá vyžaduje popkultúrnu referenciu: vezmite si Školu noci, vyhoďte upírov, a vymeňte set hlavných postáv. Ostanú vám rituály, kde partička vzýva živly, počúva keltskú hudbu, hľadí na Mesiac a cíti sa pri tom úžasne.

Druhá:

Séria má 15 častí. Originálne vychádzala v rokoch 2001 až 2003, v súčasnosti ju zoženiete vo forme omnibusov. V sade tých najtučnejších vydá séria "len" na 5 zväzkov - trojica kníh vždy rozpráva jeden uzavretý arch. Každá z častí sama o sebe však má okolo 200 strán. Čo. Je. Málo.

Každá z 15 kníh má nejakú veľkú vadu. V jednej sa udeje všetko rýchlo, v druhej sa niečo stane až na konci, v inej sa romanca rozvinie nerealisticky náhle, v ďalšej je detailov málo, v inej veľa... Každý záver sprevádza nejaký diabolský cliffhanger - hrdinka už-už pokladá ruku na vytúžený artefakt, o ktorom sníva niekoľko dielov... a v tom ju niekto vyruší. Hrdinka sa splašene obzrie... a pokračovanie v ďalšej časti.

Jednotlivé časti však do seba nesmierne splývajú. A ako jedna veľká jazda funguje
Sweep dokonale. Ak sa v knihe 3 stane niečo vedľajšie a nepodstatné, môže sa ku tomu autorka vrátiť v knihe 7, a spraviť z toho kľúčovú udalosť knihy 12. A verte, že to aj robí.

Séria začína v úplne inej rovine, ako končí. Prvý diel ako o sebe je jednoducho mizerný. Do školy sa prisťahuje nový chlapec, dve najlepšie kamarátky bojujú o jeho srdce, no chlapec počúvne silu pravej lásky a vyberie si hlavnú hrdinku. Pre lepší obraz preto odporúčam prečítať si aspoň prvú dvojicu. Z naivného stredoškolského príbehu sa dej zvrtne do skúmania minulosti, otázke dobra a zla, telenovele o rodinných vzťahoch a napokon boja o záchranu sveta.


Popri tom sa do nevídaných rozmerov rozvíja všetko ostatné - čarodejné schopnosti, vzťahy medzi postavami, charaktery hrdinov, fungovanie čarodejníckej spoločnosti a minulosť hlavných postáv. Od druhej knihy vyššie začína každá kapitola úryvkom z Knihy tieňov ("denníka") významných vedľajších postáv, ktoré sú v čase udalostí knihy napríklad dávno mŕtve, ale fantasticky dokresľujú previazanosť jednotlivých postáv a udalostí. Systém praktík a histórie Wiccy je podaný tak, že ak vás aj nezaujme nič iné, potiahne to aspoň on, čím sa Sweep podstatne líši od všetkých kníh, kde na paranormálno dôjde v maximálne dvoch scénach. Tu sa čaruje neustále.

Pätnásť častí je zároveň najväčšia prednosť aj slabina, ktorú séria má. Ruku na srdce - mnohí z nás (ehm ehm) prevracajú očami už pred predstavou troch, nieto pätnásť kníh. Nebudem sa hádať s nikým, kto bude tvrdiť, že niektoré odhalenia sú vysoko predvídateľné a konanie postáv miestami naivné a nelogické. No budem sa hádať so všetkými, ktorí povedia, že sa séria dobre nečíta. Krátke knižky sú natrieskané akciou.

Desať rokov po vydaní Sweep svojou jedinečnosťou neohúri. Spomedzi kníh o Wicce a čarovaní však patrí medzi to najpopulárnejšie, čo v zahraničí vyšlo. A podľa môjho názoru aj medzi to vydarenejšie. Skvelo napísané, so znesiteľnou hlavnou hrdinkou, zaujímavým systémom čarovania... áno, prečo nie. Lepšiu paranormálnu oddychovku si na upršanú sobotu momentálne neviem predstaviť.

3 komentáre:

 1. Ja som to teda dotiahla len po šestku, ale musím uznať, že aj napriek tomu, aký je prvý diel mizerný, to nakoniec nie je až také zlé. V tom máš pravdu. :) Aj keď ja som v priebehu šestky tak akosi stratila záujem... No čo už :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak o tomhle slyším poprvé v životě! Možná je to škoda :D Jak říkám, tohle je důvod proč mám ráda tvůj blog. Vždycky se tady dozvím o něčem co mě zaujme :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Simsca - možno si spravila aj dobre, tie posledné diely už nie sú také dobré :)

  Jillian - ďakujem :) ♥

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates