10. 3. 2012

Milý denníček...

Denník princeznej nebola prvá kniha, ktorú som kedy čítala, ale bola jedna z prvých, do ktorých som sa zamilovala
Štrnásťročná Mia Thermopolisová je "lúzer" v maximálnej možnej miere - je príliš vysoká, s plochou hruďou, šialenými vlasmi, hviezda školy Josh o ňu ani nezavadí pohľadom, roztlieskavačka Lana nevynechá príležitosť vystreliť si z nej, prepadá v matike a jej učiteľ naviac randí s jej rozvedenou matkou. A korunku tomu všetkému nasadí katastrofa, keď sa dozvie, že je princeznou malého európskeho kniežatstva Genovia. Čo je tá posledná vec na svete, ktorú by Mia - teda po novom Jej kráľovská výsosť Amelia Mignonette Grimaldi Renaldo Thermopolisová - potrebovala.

Desaťdielna séria kvalitou klesá. Moje obľúbené sú prvé tri; ďalšie tri sa "ešte dajú" a zvyšok som dočítala len kvôli dobrému pocitu že viem, komu Mia svoj "vienok" nakoniec venuje.

Ale to nie je to, čo chcem povedať - Denník princeznej má úžasnú štruktúru: denníkové zápisky. Také ozajstné, verné, denníkové zápisky, kedy si Mia vezme denník o štvrť na dve v noci, lebo nevie spať, načarbe doň jednu vetu a zase zavrie. Autorka nikdy nezabudne poznamenať, za akých vtipných okolností Mia píše (ušla z oslavy a sedí na záchodoch s ružovou kožušinkou) a ak by som mala zhrnúť všetky denníkové knihy, ktoré som doteraz čítala, Denník princeznej by bol nie len najvtipnejší, ale aj najrealistickejší.

Poďme sa teda pozrieť, čo mu konkuruje.

Angus, bozky a trapasy vám možno povie viac, ak si spomeniete na staré vydanie z Mladých lietAj Georgin život je plný katastrôf - nehovoriac o tom, že nie je práve kandidátkou na Miss (hlavne tá vyrážka na nose tomu veľmi nepridáva), čoskoro sa opäť začína utrpenie zvané škola. A potom sú tu chlapci a bozky mejkap a párty a mizerní rodičia (a kocúr Angus) a všetko to, čo štrnásťročnú Georgiu v živote trápi. Nikdy sa mi nezdal taký vtipný a uletený, ako Denník princeznej a predsa je to prvé, čo mi po ňom napadá.

Denník princeznej po tretie. Ibaže bez princeznej, bez hlúpeho posadnutia namysleným sexbohom a s hrdinkou, ktorá by s vami dokázala komunikovať sériou viac či menej zúrivých vrčaní. Sloppy Firsts a ich štyri pokračovania.

Ako by nestačilo, že sa jej najlepšia priateľka odsťahovala, Jessicini rodičia jej teraz zakázali aj telefón, aj počítač. Jediné dievčatá, ktoré tu pre ňu teraz ostali, sú najväčšie ťavy pod slnkom a rodičia by z nej najradšej mali perfektný klon jej dokonalej staršej sestry. Život môže byť občas krutý. Alebo má niečo len proti vám, čiže sa nezaškodí brániť. Najväčšou dávkou cynizmu, akú kniha znesie, aj keď na úkor denníkovej autentickosti.

Späť ku koreňom - jedna z mála kníh, ktorej som ten denník verila, je Life As We Knew It. Miranda je typická nadudraná tínedžerka, ktorá do noci vysedáva za internetom s jedinými ľuďmi, čo ju chápu - fanklubom jej obľúbeného speváka. Ibaže potom jedného dňa do Mesiaca zarazí kométa. Mesiac sa priblíži k zemi a zmena gravitácie spôsobí apokalypsu. Vybuchujú sopky, zdvíhajú sa tsunami, masívne zemetrasenia ničia celé mestá. Elektrina, benzín, kúrenie plynom, potraviny - všetkého je stále menej a menej... až neostane vôbec nič. 

Toto samo o sebe stačí, aby bola Life As We Knew It zábavná kniha. Ale tie denníkové zápisky - a Mirandina zmena, ktorú okolnosti postupne prinesú - tomu na sile ešte pridávajú. Bežte si prečítať -recenziu-.
Keď post-apo, mám v rukáve ešte jeden kúsok: prvá časť trilógie Tak padne náš svetOdkedy Kaelynin najlepší priateľ Leo odišiel z malého kanadského ostrovčeka do Ameriky, cíti sa Kaelyn veľmi osamelá. Srdce si vylieva do denníka, prostredníctvom ktorého akoby píše Leovi, čo je doma nové. Ako ide život. Ako Rachelin otec po nehode ochorel. Ako sa začal správať veľmi čudne. Ako ochorela Rachel, a ako sa po ostrove začína šíriť smrteľná choroba... V priebehu niekoľkých týždňov vypuká panika. Pred vírusom sa nedá chrániť. Protilátka neexistuje a nikto nie je v bezpečí...

Vlastne by som najprv odporúčala prečítať si recenziu, pretože aj keď Tak padne náš svet zlá kniha nie je, Life As We Knew It je skrátka lepšie :) Má lepší nápad, uveriteľnejšiu denníkovú formu (hlavnej hrdinke Sveta by ruky odpadli, keby toľko písala) a lepších hrdinov. Napriek tomu - ak máte dosť povrchného amerického štýlu, môže vás táto novinka z Kanady stále zaujať.

Môj posledný príspevok do dnešných denníkových foriem a je pomerne netradičný: fantasy. Predsa len, nie len že v nej nevie každý písať, ale papier je ako artikel na také zbytočné vyhadzovanie pomerne drahý...

Šestnásťročná Rebekah "Beka" Cooperová však nastúpila medzi metských "Psov" - čiže niečo ako políciu. Beke, kedysi chudobnému dievčatku z najbiednejšej časti mesta, sa splnil životný sen. Dievča je odhodlané pustiť sa do svojej práce na pozícií "Šteniatka" pod dohľadom starších dôstojníkov naplno, čo nemusí byť vždy ľahké. Ako dospelý Pes bude musieť vypĺňať hlásenia o všetkom, čo sa na uliciach udeje - a tak sa Beka rozhodne, že začne cvičiť už teraz. A začne si písať denník. V knihe Terrier, prvej časti trilógie, sa stretne s únoscom detí. Na denník sú jej zápisky ohromne rozsiahle a rozprávačské, ale možno vďaka poznámkam v ňom únoscu nakoniec dolapí.


1 komentár:

  1. Ha! Tentoraz tie knihy poznám všetky :P Čítala som síce len prvé dve (u oboch plánujem re-reading), ale aj tak je to úspech. :) Pekný článok.

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates