27. 3. 2012

Self-publishing. Vydajte si knihu za pár hodín.

Za predpokladu, že žijete v Amerike. A nebojíte sa vydať knihu elektronicky.

Self-publising (SP) - alebo teda slovensky samovydávanie - je vec stará ako Matuzalem. Príchod elektronického čítania len otvoril nádejným autorom novú dimenziu. Ešte nikdy nebolo také ľahké vydať si knihu sediac doma pred počítačom.

SP - prečo áno?
Klasické publikovanie je v Amerike dlhé. Veľmi, veľmi dlhé. Ak začnete dnes písať na tému, ktorá je práve v móde (od roku 2010 fičí dystópia), predpokladajme, že vám tvorba rukopisu zaberie iba rok. Píše sa marec 2013 a vy si začnete zháňať knižného agenta. Píše sa rok 2014. Našli ste si agenta, ktorý našiel vydavateľa, ktorý vaše dieťatko vydá. Rukopis sa dostáva do vydavateľstva. Nasledujú úpravy a korektúry, redaktori furt kecajú tam, kde podľa vás nič riešiť nemajú, a celé to zaklincuje grafik, ktorý váš dramatický boj o prežitie v špinavých rádioaktívnych močiaroch obdarí obálkou s dievčaťom v plesových šatách. Pol roka ubehne ako voda, kniha je dokončená, a začína sa riešiť marketing. Tlačia sa ARC kópie, ktoré sa recenzentom rozosielajú s cca 6-8 mesačným predstihom. Píše sa rok 2015. Po vašej dystópií ani pes neštekne.

(Môžte namietať, že na Slovensku to netrvá až tak dlho - ale opakujem, hovorím o Amerike.)

Píše sa rok 2020 a vaša kniha sa pomaličky dopredala. A zrazu sa stane zázrak - dystópie sa opäť vrátia do módy - a čo viac, vaša kniha sa presne trafila do zlatého stredu. Ibaže vydavateľ na knihe prerobil, a dotlač proste nespraví. Z predajov vám reálne ostalo pár smiešnych dolárov a máte pocit, že s vami už nikto nikdy zmluvu na knihu neuzavrie. F.A.I.L.

Publikujete ako SP autor formou e-booku? V prvom rade je každé slovo je len vaše a nikto nemá právo vám ho zmeniť. Chcete na obálku vlastnoručne nakreslené bahnité monštrum, ktoré presne vystihuje danú scénu z knihy? Bez problémov. Chcete písať o téme, ktorá sa už dnes nepredáva? Bez problémov. Chcete písať o miešancoch polo-upírov-polo-anjelov s polo-démonmi-polo-škrečkami? KDE. JE. PROBLÉM?

Všetká kontrola nad knihou je len a len vaša. O peniaze z predaja sa síce podelíte, no ak budete mať šťastie, ostane vám podiel až do 70% (pri vydávaní cez vydavateľstvo je to 5-25%, pri SP 30-70%). Nehrozí, že sa vaša kniha vypredá. A to najhlavnejšie - ak knihu dopíšete o rok, môžete ju o rok ešte v ten deň publikovať.

Realita býva krutá
Dobré ráno, snívalo sa vám niečo pekné? Áno, niektoré veci sú príliš skvelé, aby na nich nebolo chybičky.
Všetko hore napísané je (aspoň z väčšej časti, knihu som nikdy nevydávala a zrejme ani nebudem) pravda. Self-publishing je však v prvom rade o tej časti SELF.

Súdnosť autorov o kvalite vlastných kníh je MIZERNÁ. Drvivá väčšina z nich sa prakticky nedá čítať, pretože sú
- dlhé.
- nudné.
- trápne.
- klišé.
- stereotypné.
- neoriginálne.
- vykrádačky.
- všetko naraz (alias použite ako zbrane hromadného ničenia).

Že je autor zodpovedaný za prvé-posledné, neznamená, že jeho vízia bude nutne lepšia. Vizuálna evidencia hovorí za všetko - SP poznáte zdiaľky už len podľa obálky.


O tom malom percente dobrých nezávislých (independent) kníh, medzi ktoré patria aj SP, sa nedávno krásne vyjadrovali Judit: O tých druhých knihách a Triss: Silná trojka self-published kníh.

Gigant na trhu - Amazon
V súčasnosti asi najobľúbenejšou formou pre SP je publikovanie pre Kindle cez Amazon.com. Prikladám toto video. Ak rozumiete anglicky, aspoň zbežne si ho pred pokračovaním pozrite - je to v podstate manuál, ako na Amazone publikovať. Na jeho konci som bola pricapená desať centimetrov od obrazovky s očami doširoka.

V skratke pre všetkých lenivcov a ne-angličtinárov: publikovanie na Amazone prebieha v troch krokoch:
1) prísť
2) nahrať
3) počkať niekoľko hodín na systémové schválenie

(Rovnako pohodlne prebieha aj nakupovanie - SP knihy sa zväčša pohybujú v rozmedzí 1-4 dolárov (70 centov až 3€) a nezriedka sa stáva, že prvú knihu zo série objavíte aj zadarmo. Na samotnej stránke s knihou nájdete tlačítko, ktorým si knihu kúpite a automaticky zašlete do čítačky Kindle. S tou stačí vbehnúť do najbližšieho Auparku (alebo prakticky kdekoľvek, kde nájdete Wi-Fi) a stlačením tlačítka nahrať.)

Hviezdou amerického SP je (momentálne 27 ročná) Amanda Hockingová. Amanda začala so SP na Amazone pred dvoma rokmi - a odhaduje sa, že odvtedy zarobila zhruba 2 milióny dolárov (!!!!). Za rovnakú čiastku nedávno podpísala zmluvu na jej ďalšiu sériu s istým "klasickým" vydavateľstvom, a ani srnka netuší, koľko zinkasovala za práva na film. Ako to? Jej knihy patria ku najúspešnejším SP knihám vôbec, a to nie len v oblasti YA.

Vezmime si na ukážku Trilógia o Trylloch, ktorou Amanda prerazila. Keď mala Wendy šesť rokov, pokúsila sa ju jej matka zabiť. Brutálny začiatok, však. Mamu urýchlene zavreli do psychiatrickej liečebne, a Wendy ostala trauma na celý život.
Ale čo ak mala mama pravdu...?

V istom slova zmysle napísala Amanda knihu, ktorá bod za bodom odškrtáva body na pomyslenom zozname, prečo sú SP knihy také úbohé. V knihe nájdete presne to, čo v každej druhej klasickej paranormálnej záležitosti - hrdinku, ktorá nepatrí do tohto sveta, nadprirodzeno, pred ľuďmi skrytý svet magických bytostí, chlapca Wendinho srdca a zakázanú lásku... No Amanda VIE písať. Akokoľvek proti obsahu môžete namietať - jej štýl (aspoň podľa toho, čo som čítala ja) je veľmi dobre čitateľný, a príbehy vcelku zábavné. Málo stačí na to, aby bol autor populárny.

Séria vyšla pôvodne s obálkami, z ktorých jednu vidíte vľavo hore - na SP vôbec nie zlé! Vydavateľstvo ju po odkúpení ošatilo po druhý krát (hore USA, dole UK) a spravilo parádnu reklamu - kto aj o Amande pred tým nepočul, teraz sa jej nevyhol. Čerešničkou na torte bolo odkúpenie práv na film - scenár je vraj momentálne v aktívnej príprave. Nuž, uvidíme.

Aby toho nebolo málo, popri Trilógii o Tryloch zmákla v rokoch 2010-11 autorka dve ďalšie série - My Blood Approves, ktorá momentálne čaká na záverečnú piatu časť, a zatiaľ dvojdielnu The Hollows. Prvá zmienená - autorkina prvotina - sa točí okolo upírov. Druhá rozpráva príbeh dievčaťa, ktorého svet postihla apokalypsa zombie - mimochodom, v pláne je grafický román. Plány na najbližšiu budúcnosť sa točia okolo série Watersong, ktorá už vychádza pod záštitou vydavateľstva - a téma sú sirény a morské panny.

Zaujímalo by ma - ako je to so SP na Slovensku? Nájde sa nejaký SP autor, ktorý vydával čiste cestou e-booku a podelil by sa v komentároch pre porovnanie o postup? Prípadne vydali by ste si takto knihu vy?

5 komentárov:

 1. SP knihy na ktore nedam dopustit su Beautiful Disaster a Providence od Jamie Mcguire a Fifty Shades (hanbim sak ako pes obcas ked si spomeniem ze som to citala a pacil osa mi to :DDDDD)teda dufam ze fifty su SP a netrepem :DD

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Hej hej, všetko toto je SP :P

  OdpovedaťOdstrániť
 3. OMG & lol... ak niekto urobí/l knihu s polo-démonmi-polo-škrečkami prosím nechajte ma prečítať si ju.
  Ďakujem za článok, naozaj som sa pobavila :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. teraz nedávno som na fantasy svete (asi) čítala článok o slovenskom autorovi, ktorému vyšiel ebook ale je pravda že netuším či to je SP alebo nie... to si nepamätám a nechce sa mi ten článok hľadať.... ale tá kniha vyzerá dosť dobre a silno u nej uvažujem a má clekom dobré ohlasy na Martinuse s tým, že vyzerá že autor pozná Marju Holécyovú, ak som správne pochopila narážku v rozhovore s ním :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. U Amandy Hocking ma odradilo práve TO, že napísala toľko kníh v tak nenormálne krátkom čase.

  A ten Amazon je poriadny šok! To sa tam teda musí váľať poriadne veľa ebookov :O

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates