28. 4. 2012

Anjelska mánia... čo?

Knižný svet ovládajú okrídlené bytosti... 
Anjeli posielajú upírov do zabudnutia...
Čas anjelov prichádza...

Zrátajte si v duchu, koľko krát ste na podobný reklamný slogan narazili. 
Aj vy veríte, že anjeli vytlačili upírov z pultov kníhkupectiev?

Upíri vs. Anjeli


Jedného dňa by som chcela prísť na to, prečo sa vlastne po upíroch upriamila pozornosť na anjelov.  Naozaj netuším, kedy sa celá vlna začala. Pamätám si však, ako prepukla naplno.

Dám vám všetkým otázku. Chvíľku si nad ňou zapremýšľajte a potom pokračujte v čítaní.

Vymenujte 10 kníh o anjeloch.
(zo série rátajte vždy len jednu časť)


Zlí, zlí chlapci
Na konci roka 2009 - v októbri a decembri - vyšli nezávisle od seba dve knihy. Obe boli pre mládež, obe boli o niečom nadprirodzenom, obe mali obrovský úspech a jedna bola okamžite predaná filmovej spoločnosti. O tej prvej mi povedala kamarátka, o druhej som sa dozvedela cez novinku na csfd.cz.  Nájde sa niekto, kto by ich nepoznal?

Recenzia: Pád
Recenzia: Zavrhnutý

Becca Fitzpatricková (Zavrhnutý) opísala písanie zhruba takto - Patch mal byť zlý chlapec. Kedysi dobrý, až neuveriteľne dobrý - no stalo sa niečo, čo ho zmenilo, niečo, po čom padol z výšin. A metafora pádu sa zmenila na padlého anjela.
Lauren Kateová (Pád) zase naopak našla inšpiráciu v Biblií, kde sa písalo o padlých anjeloch. Dala si dohromady pár referencií z kníh a žalmov a vyšlo jej z toho nasledovné: anjeli padli, pretože pred Nebom uprednostnili pozemskú telesnú túžbu. Láska versus Boh. Pre Lauren Kateovú dokonalý základ romantického príbehu - stačilo doplniť hlavných hrdinov. 

Spoločný menovateľ "anjelskej mánie" je teda rovnaký - nie anjeli, ale padlí anjeli. Dnes nájdete aj knihy, kde sú anjeli stále na strane svetla - ale vo všetkých ide prakticky o to isté: o lásku k smrteľníkom. Láska k upírom je nebezpečná - pokiaľ sa váš stredoveký džentlmen nenaučí kontrolovať svoje chúťky, čiže asi 100 strán. Láska k anjelom? Váš milovaný vás síce nezje, no Nebo sa vám pomstí stonásobne viac - a nehrozí, že nebezpečenstvo niekedy pominie. Avšak, jedno ako druhé.
Ibaže - láska k padlým anjelom? Najvďačnejší terč fanfikcií zo sveta Harryho Pottera bol Draco Malfoy. Nebezpečný, tajomný, pyšný... možno nepochopený a osamotený... no po každej stránke - NEDOSTUPNÝ. J.K. Rowlingová v jednom interview povedala, že Dracove fanynky trpia pochybnou predstavou, že ho môžu zmeniť
A presne o tomto sú knihy s padlými anjelmi. Ako dobré dievča zmení svojho zlého chlapca k lepšiemu.

Viac, než vo fikcií pre mládež sa tento motív uchytil v knihách pre dospelých. Predsa len, zlá povaha vášho hrdinu sa bez istých, hmmm, vekových obmedzení vykreslí v tomto žánri oveľa... pestrejšie. Ani dnes toho o padlých anjeloch nenájdete pre YA veľa - teda, ak niečo (nespomenuté v zozname dole) nájdete... dajte mi vedieť.  

Anjeli odvedľa
Je zaujímavé, aký rýchlo sa trend zmenil. Dystópia a svety po apokalypse naplno fičia zhruba dva roky, a v štruktúre príbehu sa nezmenilo takmer nič - maximálne chudáčikom obyvateľom nevládne zlý prezident, ale zlá rada upírov, a po zničených uliciach nebehajú mutanti, ale pekelní démoni. 

Píše sa rok 2010 a na Súmrak sa kydá tak, ako nikdy. Štruktúra príbehu, nereálnosť lásky, Edward... a zo všetkého najviac... Bella. Bella, hlúpa slabá hrdinka, čo sa bez rozmýšľania hodí do vĺn, pretože nemôže žiť bez svojho chlapca... ááách, áno, vieme všetci. Do toho sa pritrafia Hry o život a graduje mánia okolo Vampire Academy - Upírskej akadémie - ktorej hrdinka je prakticky hnedovlasá Buffy. A čo sa nestane?

Vrece so silnými ženskými hrdinkami akoby sa zrazu roztrhlo. Iste, bojachtivé dámy tu boli aj pred tým - ale sa zrazu po Súmračných romancách nikto ani neobzrie. Ak aj hrdinka nie je na čele revolúcie - je aspoň mimoriadne nadaná, a chlapcovi sa snaží (...sa snaží...) skôr odolávať, akoby sa po ňom mala vrhnúť. To, s čím sa pred tým vyrovnával Edward - chrániť svoj nadprirodzený pôvod a dievča, ktoré miluje - teraz ostáva na pleciach hrdinky. A čím je hrdinka silnejšia a bojovnejšia, tým - ak nie lepšie - tak aspoň populárnejšie. Zaujímavý zvrat.
Mimochodom, títo anjeli tiež svietia. V tme.

A dnes...
Začiatkom roku 2011 - sotva rok po vypuknutí "anjelskej mánie" (!!) - už dávno žiaria dystópie, a anjeli nikoho nezaujímajú. Dokonalý pár a Naprieč vesmírom už vyšli, každý dychtivo očakáva Divergenciu a Legend od Marie Lu (český preklad sa chystá). Anjeli? Pfffr. Kde sú tí.

Dobre skrytí. Na poli paranormálnej fikcie dnes vládne taký príjemný chaos - prakticky nemôžete pochybiť s ničím. V knihe Immortal City (recenzia bude čoskoro) sú anjeli novodobé celebrity, ktoré za takzvané Anjelské poistenie poskytujú 24/7 ochranu pred smrťou. V Unearthly je hlavná hrdinka polovičný anjel. V A Temptation of Angels sú dvadsiati potomkovia anjelov strážcovia Akašických záznamov - a hlavná hrdinka je jednou z troch, ktorí na svete zostávajú. V sérií Angel sú anjeli nadpozemské pijavice, ktorých ľudia radšej preventívne zabíjajú. Nikto vás nezbije, ak napíšete ďalšieho Zavrhnutého - pokiaľ nespustíte aféru tým, že ho od prvej stránky po poslednú vykradnete, je viac reálnejšie, že si to dnes väčšina ľudí nevšimne. Svojich čitateľov si nepochybne nájdete, no éra anjelov je za nami a vy dostanete skôr všeobecnú nálepku "paranormálne" než "anjelské."

Keď si zoberieme čas, kedy boli anjeli ozaj populárni, vyjde nám z toho asi 10 mesiacov medzi vydaním Pádu/Zavrhnutého a Záblesku. Povedzme, že jeden rok. Upíri boli v kurze dobré štyri, dystópia si pomaly načína tretí - stačí jeden slabý rok na označenie ako mánia?

Koľko anjelských kníh ste dokázali vymenovať? Ja som si to skúsila pred napísaním článku a prišla som na tieto: Pád, Zavrhnutý, Záblesk, Unearthly, Angel... hmm... Mercy, Personal Demons, Immortal City, A Temptation of Angels... hmm... hmm... hmmmm... A Beautiful Dark! Jo! 

Keď som potom pátrala po internete, dala som si osobnú "challenge" nájsť čo najviac YA kníh - opäť pod podmienkou, že za sériu sa ráta vždy len prvý diel. Našla som toto:

2009: Pád, Zavrhnutý, Heavenly, Grace. (4)

Za štyri roky spolu ani nie 30 kníh, ktoré by sa dali označiť za viac-menej populárne... bola toto naozaj tá legendárna "anjelska mánia?" 

6 komentárov:

 1. Páni, to máš pravdu. Já jsem jich nedokázala vyjmenovat ani deset. U andělů je to spíš jen pár hodně populárních kniha a ne mánie... Pěkný článek :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Oh. Mne by ich tých desať nenapadlo. Dobrý článok, máš pravdu.:) Hoci teda ja kým sa k niečomu dostanem, je často už úplne jedno, či to bolo mánia alebo nie.xD

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mimochodom, ja teda anjelské knihy zas tak veľmi ani nevyhľadávam, niekedy mi to podanie ako kresťanke vadí.O:) Niekedy sa odosobním a beriem to ako bežné nadprirodzené potvorky.xD

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Zaujímavý článok... nikdy som sa nad tým nezamýšľala ako anjelskou mániou... Možno preto, že v týchto rokoch, knihy plávali mimo mňa, čítala som tie staršie a až teraz postupne dobieham literatúru predchádzajúcich rokov... Myslím však, že ako všetko, raz sa anjelska vlna vráti... opäť na moment.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Neliss - premýšľala som nad článkom na tému nakoľko sa anjeli v knihách odchýlili od klasického, teda biblického podania, mohol by to byť zaujímavý výskum... :) Len mám pocit, že na napísanie takého článku momentálne nemám, tak asi niekedy v ďalekej budúcnosti...

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ani nie 30 kníh? Vždy som si myslela, že ich je viac a že ja tým, že som prečítala dokopy asi dve, tri anjelské knihy, vymeškávam čosi úžasné. Teraz vidím, že tu ani nebolo veľmi čo vymeškať. :)

  Mimochodom, zabudla si Angelológiu ;)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates