9. 4. 2012

Megan Creweová: Tak padne náš svet (Tak padne náš svet #1)

Každý veľký fenomén má svoju modlu. Mladí čarodejníci Harryho Pottera. Slečny zamilované do príšer Súmrak. Bojovníčky vo vládou ovládanom svete Hry o život.

Post-apokalyptické príbehy, ktoré opisujú to, ako ku apokalypse svet prišiel, sa klaňajú Susan Beth Pfefferovej a jej Life As We Knew It (familiárne LAWKI).
Ak si LAWKI prečítate, rozpoznáte zavedený vzorec - podobne, ako keď si prečítate Súmrak, a po ňom 10 tínedžerských paranormálnych romancií. A povedzme si na rovinu - žiadna z nich z tieňa originálu nevystúpi. Ak to náhodou spraví, utvorí si tak nový vzorec, a s originálom sa už porovnávať nedá. Kam asi spadne Tak padne náš svet?

Šestnásťročná Kaelyn si pripadá ako najosamelejší človek na svete. Jej najlepší priateľ - Leo - odišiel za šťastím do Ameriky. Na malom kanadskom ostrove plynie čas zrazu strašne pomaly. Človek aby umrel od nudy.

Koniec sveta príde presne tak, ako konce sveta prichádzajú - pomaly. Medzi obyvateľmi ostrova sa začne šíriť záhadný vírus. Začína to svrbením (nepozastavuje sa nikto), nádchou (v lete? Stáva sa.) a častým kýchaním (Na zdravie!). Šialenstvo, ktoré nasleduje, už pár otázok vyvolá. Postihnutí ľudia robia veľmi zvláštne veci - a kričia: "Nedostanete ma!" a "Vypadnite!"
Nikto nevie, odkiaľ vírus pochádza - no šíri sa ako mor. Stačí, aby na vás nakazený človek kýchol. A to najhoršie - neexistuje liek, a na vírus sa umiera. Onedlho je celý ostrov zachvátený strachom - strachom pred svrbením a kýchaním. Kanadská vláda vyhlasuje na ostrove karanténu a uzatvára hranice.

Začiatok príbehu navodzuje asi toto: budeme sledovať, ako svet upadá v chaos. Kaelynini priatelia budú z ostrova utekať alebo umierať. Smrť sa dotkne všetkých, aj najbližších príbuzných, a my budeme strašne trpieť. Keď ostane ostrov odrezaný od sveta, nastúpia rabovačky a boje o zásoby jedla, ktoré sa budú stenčovať a stenčovať, až budú zvyšní preživší trpieť hladom. Z vírusu sa vykľuje nejaká strašidelná mutácia, a my v obave zdvihneme hlavu od knihy a zamyslíme sa na tému biologických zbraní a krehkosti našich telesných schránok.

Megan Creweová na túto cestu nastúpila dobre - ale niekde v tretine sa zasekla. Ak bol úmysel navodiť ťaživú atmosféru - nevyšiel. Ak bol úmysel navodiť akčnú atmosféru - tiež nevyšiel. Úmysel navodiť akúkoľvek atmosféru nevyšiel. Kaelyninym denníkovým zápisom, v ktorých je kniha vedená, chýba dynamika, ktorú tento štýl príbehu živočíšne potrebuje. Tam vonku umierajú ľudia. Oh môj bože, čo ak by sa niečo také stalo aj nám? - mali by ste si vravieť. V skutočnosti sotva myknete plecom.

Ako veľmi závisí od toho, koľko podobných kníh ste už prečítali. Nepochybujem, že ak bude Tak padne náš svet vašou prvou skúsenosťou s post-apokalyptickým žánrom, bude sa vám páčiť - no ak už máte za sebou čokoľvek iné, budete porovnávať. Ak budete porovnávať s LAWKI, zhorí Tak padne náš svet na celej čiare. Hrdinovia sa vám nezapíšu do pamäte ani do srdca, príbeh neprináša žiadne inovácie, obsahuje jeden veľmi nerealistický zvrat a na konci máte vďaka otvorenému koncu pocit, že sa vlastne nič nevyriešilo.

Ak už ste akúkoľvek knihu o páde nášho sveta čítali, pristupujte ku tejto knihe bez väčších očakávaní. Predstavte si ju ako ďalší príbeh do rady. Je o trochu málo lepšia, než bežný priemer (teda nemá ani vymletú hrdinku, ani nerealistickú romancu, má aj nejaký ten dej a je celkom obstojne napísaná), ale nemusíte sa báť, že by ste od nadšenia večer nezaspali. V istých momentoch sa môžete začať nudiť, isté veci budete očakávať. K dobru slúži fakt, že sa príbeh odohráva v Kanade - a ak ste čítali môj nedávny článok, tak nemusím zdôrazňovať, že pôsobí mierne inak, než tuctová americká produkcia.

No ak je Tak padne váš svet vašou panenskou jazdou a dohovoríte sa po anglicky... čo takto skúsiť vymeniť ho za LAWKI?

3 komentáre:

 1. Myslím, že dneska je už hodně těžké napsat něco originálního nebo něco, co by se nevezlo ve stínu slavnějších předchůdců, neříkám ale, že to nejde - i stokrát ohrané téma napsané svým stylem může být zajímavější než příliš bizarní a sebevíc jedinečný námět.

  Tak padne náš svět vypadá díky svému post-apokalyptickému nádechu, který je zase v kurzu, nadějně. Nápad na ostrov v karanténě, který vinou neznámého virusu vymírá, se mi zamlouvá, ale přesto radši snížím své očekávání:)
  A děkuju za tip na LAWKI!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Hej, ja v princípe súhlasím - tento týždeň bude recenzia na Personal Demons, na ktorú to úplne sadne :)
  Len keď už chýba aj nejaká pridaná hodnota, napríklad zaujímavé spracovanie... keby to nebolo také ťažkopádne, bola by táto kniha omnoho lepšia :)
  (LAWKI, LAWKI, šup šup na LAWKI :P)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Čo sa týka post-apokaliptického žánru, odporúčam knihu WHITE HORSE. Je úžasná - vcelku jedinečná, a môžem vám tu odprisahať, že na hlavnú hrdinku, nečakané zvraty a úžasný koniec nikdy v živote nezabudnete. Prečítala som množstvo kníh, ale túto radím vždy na No1. Tvoja recenzia je úžasná, už predtým som premýšľala nad "Tak padne náš svet", a som rada, že som si prečítala tvoj názor. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates