31. 5. 2012

Parker Blue: Bite Me (Demon Underground #1)

Prevrátila som očami. "Volám sa Val, nie Buffy. Vyzerám ako blonďavá roztlieskavačka s pochybným vkusom na chlapov?"

Medzi Buffy a Val by ste napriek tomu pár podobností našli - obe sa z povolania zakrádajú nočnými uličkami, a obe vraždia upírov. Buffy pri tom pomáhajú jej kamoši. Val má Tesáka (kríženec pekelného psa a teriéra so slabosťou pre pizzu) a Lolu: svoju démonickú polovičku.

Lola je sakubus - démonka túžby - a Val ju v génoch zdedila po deduškovi z otcovej strany. Väčšinou sa jej prítomnosť dá ignorovať. Ibaže, Lola musí jesť, a sú dva spôsoby, ako jej to dopriať - vycicať sexuálne chtivých mužov, alebo zabíjať upírov. Prvý spôsob je značne neetický, a tak sa Val s chuťou vrhla na to druhé. Napriek všetkým jej snahám si však mama a nevlastný otec myslia, že majú Val a Lola na ostatných členov domácnosti (menovite mladšia sestra) zlý vplyv, a Val je v deň svojich osemnástych narodenín vyhodená z domu.

Našťastie sa nájde niekto, kto Valine schopnosti v zabíjaní upírov rád využije. Policajná jednotka pre špeciálne prípady je vždy ochotná prijať v boji proti upírom pomocnú silu, a tak sa Val dostáva do páru so sympatickým Danom. Upíri v meste totiž plánujú niečo úplne mimo ich nátury... a pravdepodobne pôjde ľuďom o život.

Ak ste v živote prečítali aspoň dve mestské fantasy pre dospelých, rozoznáte maximum spoločných znakov. Tajný paranormálny svet + mužsko-ženská dvojica strážcov poriadku je najčastejším základom, s akým sa v žánri stretnete. Mestská fantasy je však prirodzene stavaná pre dospelých čitateľov - hrdinka s večierkou o 10:00 nie je práve populárna voľba.

Bite Me sa žánrovo nachádza za hranicou YA, ale pred hranicou mestskej fantasy pre dospelých. Z oboch si niečo požičiava a niečo vynecháva: Z YA ostal svieži tínedžerský hlas hrdinky, ktorá ešte nezažila poriadnu prvú lásku, pretože sa ku chlapcom nemôže poriadne priblížiť (Lolu a jej zabijácke chúťky neradno podceňovať). Z kníh pre dospelých zase prešla celá štruktúra príbehu mestskej fantasy, ktorá je pre YA takmer nemožná - šestnásťročné hrdinky trpia nadvládou tyraniou zvaní rodičia, a množstvo úloh do školy nejakú naprirodzenú prácičku na vedľajší úväzok dosť sťažuje. Val má 18, žije od rodičov preč, no stále sa úplne nemôže odosobniť a rodinné vzťahy majú dôležitú úlohu.

Úvodná časť série Demon Underground nepredstavuje príbeh v zlom svetle. Je možno trochu krátka a prichádza s mierne povrchným svetom (mesto, kde tajne existuje Demon Underground - Démonské podsvetie), ale má potenciál. A to najmä vďaka humoru (kedy naposledy ste videli pekelného psa v koži teriéra?) a sviežemu štýlu. Podobnosť s Buffy po prvej kapitole vyniká, autorka sa celkom úspešne vyhýba najkrvavejším klišé, a za seba môžem povedať, že som si čítanie celkom užila.

Na poli fantastiky pre dospelých som už v žánri videla omnoho zaujímavejšie kúsky - no popri ostatných YA Bite Me príjemne vyniká. Máte chuť na niečo krátke, vtipné a rýchle, kde sa nerieši stredná škola a problémy so stratou panenstva na maturitnom večierku? Bite Me čaká na vás.

1 komentár:

  1. vyzerá to ozaj ľahko a vtipne :) keď nebudem vedieť čo čítať prídem k tebe po radu ;)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates