17. 5. 2012

Recept na Fantastické mesto

Fantasy, čarodejníci, anjeli... nie je ťažké pochopiť, o čo sa bude jednať. Ale čo máj (respektíve to, čo z neho zostáva)? Preto prichádza čas na zásadnú otázku:

Mestská fantasy, čo to sakra je?
A nie, vysvetlenie "fantasy, čo sa odohráva v meste" si nechaj pre seba.

Och, nikdy sa nezamotajte do debaty o delení fantasy. Teoreticky, všetky točia v najhlbšej podstate o tom istom: je tu fantasy vo viac-menej fantastickom svete, a fantasy, ktorá viac-menej pripomína ten náš. Nazvime ich vysoká a nízka, epická a súčasná, klasická a mestská - je to fuk.

Ak si vezmete k srdcu toto delenie, dokážete pod pojem "mestská fantasy" popchať všetko od Anity Blake  až po Upírske denníky. Postačí, aby sa fantasy odohrávala v meste z nášho sveta. Na Wikipedii pod ňu nájdete dokonca zaradený aj Pád

Je to komplikovanejšie
Každé správne mesto má v kanáloch/kostoloch/starých budovách alebo nočných podnikov svoju vlastnú nadprirodzenú komunitu. Všetci vaši susedia sú milí, obyčajní a nenápadní ľudia - pokiaľ o každom z nich neodhalíte skrytú pravdu. Mágia existuje.

Ten slušný pán odvedľa môže je v skutočnosti alfa-samec vlčej svorky. Milá majiteľka neďalekej reštaurácie pracuje ako nájomná vrahyňa a jej kamarát strieľa z prstov cencúle. Majiteľ toho úžasného kníhkupectva každú noc bojuje so zlými vílami. Tá zabíja upírov, ten v pivnici študuje príručku Nekromancia pre samoukov, a iný v kanalizácií zbiera rozmočené knihy priplavené nedávnou potopou.

Toto naše mesto je viac, než bod na mape. Žije svojim vlastným životom - a o tom je mestská fantasy.

Recept na Fanatstické mesto
Hrdina
Značka "starousadlík" je medzi autormi oveľa populárnejšia, než "naivný turista." Napokon, pokiaľ váš hrdina pláva v biznise už nejaký ten čas, bude orientácia vašim niekoľko-kilometrovým blázincom oveľa jednoduchšia.

Paranormálny kamarát
Multifunkčná ingrediencia. Môže hrdinovi podať pomocnú ruku, môže byť vstupnou bránou do sveta nadprirodzenej komunity, môže sa stať terčom únosu konkurencie, môže sa doňho hrdina zamilovať a privodiť si traumu v prekonávaní predsudkov ohľadom rôzno-druhových partnerstiev. Nekonečná studnica zápletiek.

Susedia s nadprirodzenými schopnosťami
Potrebujete urgentne vyliečiť? Získať informácie? Niečo ukradnúť, niekoho zavraždiť, dať si privolať ducha alebo zoslať čaro? Zápisník vášho hrdinu bude čoskoro popri kolónke "Telefónne číslo" potrebovať aj jednu s názvom "Nadprirodzená špecializácia." 

Nadprirodzená komunita
Nie, nech vás neprekvapí, že vaši bledí susedia vychádzajú len po zotmení. Existencia bytostí mimo-normálu môže byť skrytá alebo všeobecne známa. V prvom prípade si dajte ako hrdina v tmavých uličkách pozor, takmer zaručene v nich narazíte na niekoho, kto zlých zubatých odpadlíkov preventívne loví. V druhom si najbližšie v supermarkete kúpte fľaštičku čerstvej krvi - nikdy neviete, kedy sa vaši spolužiaci zo strednej zastavia na šálku. 

Miesto, kde sa všetká háveď schádza
Čudné, ale bez miesta, kde si vaša partička príšeriek v utajení sadne večer na červený drink to v podstate nefunguje. V každom meste sa skôr či neskôr nájde plac, na ktorom s pár správnymi kontaktami zoženiete kohokoľvek a čokoľvek. Či už je to nočný klub, bar alebo opustené skladisko - nesmie chýbať. 

O žánrovom blázinci
Klasicky je príbeh pojatý ako detektívka - stane sa niečo zlé, a hrdina to za pomoci svojich nadprirodzených kontaktov beží vyriešiť. A tak sa zatiaľ tento žáner v YA priveľmi nedrží - predsa len, váš úbohý pubertiak má stále na krku školu, adresu nočných podnikov by zatiaľ ani nemal poznať a občasná nutnosť prebrodiť sa kanálom nadchne len máloktorú šestnástku. Svetom "dospelých" sa valia samé známe mená: Anita Blake, Mercy Thompson, Kate Daniels, Rachel Morgan, Pravá krv, Elemental Assassin, Fever. A milión ďalších, na ktoré som zabudla.

(Čo sa týka tých pre dospelých, o malý kúsok vedľa stoja paranormálne romance - rozdiel je, že v tomto žánri sa namiesto toho zväčša detektívneho príbehu viac riešia vzťahy (názov prakticky preplával aj do YA, ale ak niekomu poviete, že Súmrak je paranormálna romanca, veľmi hystericky vás vysmeje - paranormal romance sa stalo synonymom s "18+"). Veľa rebríčkov na Goodreads dokonca píše Urban Fantasy/Paranomal Romance. 

Predstavte si to však takto: Ak hrdinka zistí, že v meste existuje bratstvo upírich bojovníkov, a začne okamžite riešiť, ako ju jeden z nich priťahuje a ako by rada priniesla svetu jeho potomkov, ocitáme sa v paranormal romance.

Ak hrdinka zistí, že v meste existuje bratstvo upírich bojovníkov, a začne okamžite riešiť, ako by jej mohla táto informácia pomôcť v riešení záhadných vrážd, ktoré postupne začnú postihovať aj ich samotných, a svetu hrozí prezradenie celej skrytej magickej existencie, a až popri tom začne riešiť, že ju jeden z nich asi priťahuje, stavte sa, že budeme v mestskej fantasy.)

Ťažko povedať, či tá-oná kniha pod mestskú fantasy spadať môže, alebo nie. Jeden môže mieru "zapojenia" mesta považovať za dostatočnú, iný nie. Za najznámejšiu mestskú fantasy by som označila Nástroje smrteľníkov (prečítajte si recenziu). V našich končinách nedávno vyšlo dielko Odstíny života, ktoré sú ako prenesený vzorec mestskej fantasy pre dospelých do YA. A ďalej je toho zatiaľ strašne málo - môžem snáď spomenúť len Demon Underground. Hlavná hrdinka - z jednej osminy sakuba - sa spojí v boji proti upírom s miestnymi policajtmi.

Tak čo, necháte sa na takýto pokrm zlákať?

4 komentáre:

 1. Bože, Luu, ty by si normálne mohla napísať nejakú príučku Who is who v modernej literatúre ;)
  Skvelé (a nezabudla si ani na Barronsa *high five*)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. och.. môj.. bože! :D

  Teraz zisťujem, že som dokopy prečítala z tohto žánru veľké nič..

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No, podľa mňa úplne stačí "fantasy" "ya" "adults" a nejaká konkrétnejšia anotácia, toto delenie je dosť zložité a vždy sa môže niekto sťažovať.:DD
  Ale vďaka za článok, pomohol.:] A hlavne sa dobre čítal, u teba klasika.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tým "fantasy, čo sa odohráva v meste" si nechaj pre seba" si zničila všetky moje vysoko inteligentné dedukcie... :D Ale som rada, že ja, neznalá duša, konečne viem, čo pod tým pojmom myslia :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates