26. 4. 2012

Scott Speer: Immortal City (Immortal City #1)

Úzka cesta na skalnatom pobreží. Auto sa rúti nehoráznou rýchlosťou, ale vodič ešte pridá - ako vo videoklipoch, ou yeeeeah! 
Vtom sa však zo zákruty vyrúti ďalšie auto. Vodič nezvládne riadenia. Zrážka je nevyhnutná. 
Sekundu na to však prvého vodiča z auta vytiahne jeho strážny anjel. Autá sa zrazia a zletia z útesu do vôd oceánu. Jeden muž je zachránený.
A ten druhý? Nemal anjelské poistenie...

Už sto rokov sú anjeli ochotní poskytnúť ochranu každému, kto si o ňu požiada - a zaplatí. Anjelská televízia, magazíny, počítačové hry, reality show, seriály, knihy, hudba, suveníry... anjeli sú nové celebrity. Nadpozemsky krásni, bohatí... a anjeli.

Jackson Godspeed je najmladší anjel, ktorý kedy postúpil na pozíciu Strážneho. Najmladší, najsilnejší - a najpríťažlivejší. Prakticky neexistuje dievča, ktoré by si neželalo byť jeho prvou Zachránenou - nie len že ujsť pazúrom smrti, ale prebudiť sa v náručí Jacksona Godspeeda? Och!

Maddy ma po krk všetkého, čo s anjelmi súvisí - od Anjelského dejepisu až po ukričané fanynky. A nie je jediná. Za lesklým pozlátkom anjelského šoubiznisu sa deje niečo pekne špinavé - neznámy vrah anjelov zabíja. Musí to byť niekto neobyčajne silný, niekto neobyčajne talentovaný... možno niekto, koho jeho schopnosti katapultovali do radu Strážnych anjelov v najnižšom veku v histórií...

Komentár k tomuto videu týždňa zhrnul celú knihu v jednej vete: prvá polovica skvelá, druhá klišé. A čo prvá polovica skvelá - prvá polovica berie dych. Anjeli sú vyššia spoločenská trieda, na ktorú obyčajní ľudia vzhliadajú s nekonečným očarením. Svet je posadnutý anjelskou mániou, a Scott Speer toto tvrdenie vyháňa do nebeských výšin - ak sa vo vašej reštaurácií zastaví anjel, môžete na druhý deň rátať s davom ujačaných fanyniek, ktoré sa budú chcieť vyfotiť na mieste, kde predtým sedel. Namiesto áut a dovoleniek pri mori sa v televízií súťaží o stretnutie s anjelom - alebo o dočasné anjelské poistenie. Hlasy, že anjeli sú zlí a skorumpovaní slávou, zanikajú v nadšenom dave.

Vďaka šťastnej voľbe písať v tretej osobe sa autor môže sústrediť až na tri dejové línie - Jackson a zákulisie sveta anjelov, Maddy a jej boj s anjelskou mániou, a detektív vyšetrujúci záhadné vraždy. Prvá polovica je skvelá. Je totižto bez všetkých veľkých klišé, ktoré podozrievavý čitateľ neustále čaká za každým rohom. Maddy a Jackson sa rýchlo stretnú, ale Maddy je od začiatku jasné, že ich vzťah nemôže fungovať: on je obľúbený anjel, ktorému každá padne k nohám. Ona chudobná servírka vo večierke svojho strýka. On nechápe jej život - a ona reálne pošle Jacksona tam, kde slnko nesvieti.

Potom však príde zlom. Och, a aký. Triss nedávno písala o patetických pároch, ktoré hľadajú každú prekážku, prečo skrátka nemôžu byť spolu. Dosaďte si do rovnice Maddy a Jacksona a máte vybavené. Presne tak cieľavedome, ako Speer klišé v prvej polovici ignoruje, teraz triafa každé priamo do čierneho stredu. "Srdcervúce" scény, stereotypný vývin zápletky, očakávané finále.  

Do čiernych pekiel však knihu neposielam práve kvôli tomu, že je stále dobre napísaná. Speer síce nie je budúci nositeľ Nobelovky za literatúru - no musí sa mu uznať, že ukoristiť pozornosť vie. A to chytľavo, dynamicky a sviežo. Režisérska kariéra Scotta Speera knihu trochu "poznamenala" - a podobne ako pri Žihadlách Guillerma del Tora máte pocit, že sa vám príbeh odvíja pred očami ako film - velkolepé scény, dramatické strihy... Na úžasný svet síce doplatili postavy, no v porovnaní s množstvom paranormálne-zamilovanej YA produkcie sa vlastne nie je až tak na čo sťažovať.

A práve pre to sa na klišé oplatí zabudnúť a Immortal City si prečítať. Anjelsky svet šialený, šialený, šialený - a dosiaľ nevidený. Prvá polovica je správne svieža, originálna a prepracovaná - a je možné, že moje výhrady o tej druhej na vás platiť nebudú. Ak však každopádne hľadáte niečo celkom iné - a dvojnásobne iné anjelské - neváhajte. Túto úlohu splní kniha dvojnásobne.

3 komentáre:

  1. Už som o tom niekde čítala, videla video, akosi sa však nenašlo dostatok času... Ale zrejme si ho nájdem, podľa recenzie to znie zaujímavejšie ako som očakávala... Ach, len dúfam, že to klyšé nebudem vnímať tak, akosi ho ty vnímala... nemám rada keď pokazí, krásne začínajúcu knihu...

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Nie je to zase nič také, nad čím by sa nedalo povzniesť, teda kniha sa dočítať tá... :) Ale po tej prvej polovici... MALO TO NA VIAC! :( Dúfam, je to zaujímavá vec, tak ak sa ti bude páčiť aspoň napoly ako mne, bude to fajn :)

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Vyzerá to dosť dobre. Bez klišé by to pravda bolo oveľa lepšie, ale zase nápad znie veľmi originálne a zaujímavo, ešte som podobný zatiaľ nikde nevidela. :) (A určite to nebude horšie ako Pád! ;)

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates