7. 6. 2012

Dámy ružovej knižnice: Sexy chémia Simone Elkeles

Zdá sa, akoby sa klasické tínedžerské príbehy z reálneho sveta stratili. Okej, uznávam, stratili - ale nie zmizli úplne. Šialenstvo okolo paranormálnych príbehov a najnovšie dystopický rozmach len zatlačili klasickú romantickú "contemporary" hĺĺĺĺĺboko do pozadia. Obyčajných príbehov je prinajmenšom presne také množstvo, ako fantazijných, ale cez zástupy zamilovaných príšer a zvrátených spoločností sa prebije len malá hŕstka.

Romantika je v knihách pre dievčatá prítomná prakticky vždy. Hlavná téma môže byť čokoľvek - road trip po krajine, zážitky z internátnej školy, trauma z nejakej ťažkej udalosti... ale tá romantika. Tam. Bude. Vždy. Keď niekto na Goodreads zakričí "Ono to vôbec nie je romantické!" je čas sa zastaviť a povedať si, "Aha, autor/ka tam rozoberá niečo ozaj vážne, a celá kniha je viac psychologicky ladená." Tak to na americkom trhu funguje.

V tejto minisérií článkov skúsim vypichnúť tri autorky, ktoré patria k tým pár šťastným, ktorým sa paranormálnu barikádu preraziť podarilo. A majú jeden spoločný znak - všetky píšu príbehy, ktoré sú v prvom rade romantické, a podľa mňa patria k tomu (naj)lepšiemu, čo sa dá v záhradke nájsť. A ako prvá dáma na pretras... 

Simone Elkeles

"Knihy od Simone Elkeles patria medzi moje najobľúbenejšie príbehy, aké som čítala. Sú uveriteľné a miestami tvrdé, tak ako samotná realita. Pri písaní si nedáva servítok pred ústa, aj keď sa jedná o kategóriu young adult. Naopak, uvádza veci v pravom svetle, tak ako by to malo naozaj byť. Podľa môjho názoru by malo v tejto knižnej sfére vyjsť viac takýchto diel, a poskytnúť dospievajúcim iný pohľad na život mládeže, či už sa jedná o jeho sexuálny aspekt, alebo celkový životný vývoj, ako keď by mali siahať po inom zdroji, ktorý býva často mätúci."

Je jedno, v ktoré ročné obdobie zájdete na Goodreads - vždy bude medzi vašimi českými a slovenskými priateľmi niekto, kto Simone Elkeles číta. A bude čítať niektorú z týchto troch sérií:

How to Ruin a Summer Vacation je prvá z trojdielnej série How to Ruin, a ja vybavím túto sériu tak rýchlo, ako sa len dá. Chronologicky totiž vyšla ako prvá, a ak si chcete užiť ozajstnú Simone Elkeles, nie je tou pravou voľbou.

Šestnásťročná Amy je plodom jednej vášnivej noci počas vysokoškolských liet jej rodičov. Mama ju vychováva sama, a otec - Izraelský prisťahovalec - pošle každé narodeniny darček. Leto má Amy naplánované do detailov - tenisový tábor, kamaráti, ničnerobenie, priateľ. Najlepšie s ním stráviť čo najviac času - sú spolu ešte krátko a nedajbože by jej ho niekto stihol prebrať.

Amyn otec má svoje plány. Jeho matka leží na smrteľnej posteli a on sa chce postarať o to, aby aspoň na sklonku života spoznala svoju vnučku. Takže? Letné plány padajú, Amy letí do Izraela. Dôjde na pravý význam rodiny, chlapca bez trička, romantiku a dospievanie. Usual stuff...

...no bez mena na obálke by som túto sériu k Simone Elkeles nikdy nepriradila. Predstavte si knihu z pohľadu typickej upišťanej americkej šestnástky, ktorá si mylne myslí, že vyhlásenia typu "Keď premýšľam nakupovaní, vôbec nemyslím na hrozbu teroristického útoku" zložia celé publikum v záchvate smiechu na podlahu. Pripočítajte k tomu úplne nereálne správanie postáv, a rovnako "vtipnú" kritiku na margo zaostalosti sveta za hranicami USA. Dohromady - dostanete tú úplne najklasickejšiu kašu, akú YA môže ponúknuť.

Niet divu, že sa sérií tak veľa pozornosti nedostalo - moja stroskotala na vypatlanej hrdinke. Štýl príbehu je taký častý a taký americký, že by ho mohol napísať ktokoľvek. Autorka sa však na nej neskutočne vypísala - ak by ste porovnali začiatok How to Ruin so začiatkom Leaving Paradise, neverili by ste, že pochádzajú z jednej klávesnice. Simone Elkeles si našla štýl, v ktorom jej to ide. A ktorý ju preslávil.

"Čo na tom, že mám budúci týždeň tri skúšky a ani na jednu som sa ešte neučila. Keď pred sebou máte výbornú knihu svet proste prestane existovať a zrazu túžite len po tom, aby ste vedeli čo urobia hlavný hrdinovia. Toto sa mi stalo aj keď som sa začítala do tejto dvojdielnej série."


Leaving Paradise má "iba" dva diely - a pre zmenu je to romantická dráma. Porovnajte už len zápletku.
Predstavte si, že ste mladí, opití, a vyvediete nejakú strašnú hlúposť, za ktorú budete niesť zodpovednosť do konca života. Caleb sadol za volant, zrazil dievča a strávil rok vo väzení.

Maggie sa uľavilo, že Caleb z mestečka Paradise odišiel. Zrážka s autom jej doživotne poškodila ľavú nohu - rehabilitácie a operácie tvoria nekonečný cyklus. Maggie Caleba nenávidí - nehoda jej roztrhala priateľstvá, odrezala ju od spoločenského života a v istom slova zmysle zničila budúcnosť.
Ale teraz sa Caleb zrazu vracia. Aká je vlastne pravda o osudnej noci?

Leaving Paradise aj zvyšok autorkinej tvorby sa číta oveľa príjemnejšie, než jej prvotina. Nútený humor Simone Elkeles nesedí. Schéma americkej YA "mám 16, strááášne problémy s rodičmi a chcem chalana" Simone Elkeles nesedí. Sedí jej presne toto. Romantická dráma. Vrátim sa k tomu o chvíľu, len čo predstavím poslednú vydanú sériu.

Siahnite po Perfect Chemistry (-recencia-) a navštívte mesto rozdelené na dve polovice. Sever okupujú viac či menej bohatí Američania, juh viac či menej chudobní mexickí prisťahovalci. Ťažko povedať, kto pohŕda kým viacej. Američania sú zazobaní snobi. Mexičania tupí násilníci, ktorí pašujú drogy a vyvolávajú pouličné potýčky.

Trilógia Perfect Chemistry sa stala niečim ako "nepísaným porovnávacím štandardom." Magické slovko "Bad Boy" sa väčšine fanúšikov knižnej romantiky spája práve s menom Fuentes. Je tam bad boy? Je tam good girl? Je to ako Perfect Chemistry? 

Predstavujem vám Fuentesovcov: Alexa, Carlosa a Luisa. Všetci traja bratia zosobnením nelichotivého stereotypu: člen gangu, bitkár, rebel... Fuentesovci sú tí, na ktorých budete hádzať vinu aj bez predošlého vyšetrovania. Tak to v meste chodí.

Brittany je perfektná študentka, perfektná roztlieskavačka, perfektne sa oblieka, perfektne žije. Čo sa stane, keď je na hodine chémie priradená do dvojice s Alexom?

Kiara je hanblivá a svojská osoba, ktorá od nervozity kokce a dámska elegancia je pojem neznámy. Čo sa stane, keď je pod jej dozor priradený nový študent, Carlos?

Nikki sa zaprisahala, že si nikdy viac nezačne s mexickým chlapcom - a je odhodlaná to dodržať. Keď spozná Luisa, vidí ich vzťah len ako flirt na pár dní. Ale - čo sa stane, keď k nemu začne cítiť niečo viac?

No teraz to najhlavnejšie - prečo je vlastne Simone Elkeles taká obľúbená?

"Nejkrášnější na téhle knize bylo snad i to, že byla tak reálná. A to se o každé knize podobného žánru určitě říct nedá, některé jsou až příliš přeslazené a zaměřují se právě jenom na cukrování postav. To se u Leaving Paradise stát opravdu nemůže." 

Za prvé. Nájdete u nej všetko, čo u iných autorov nie - a ešte viac. Typická YA? How to Ruin. Hrdinka má 16, strašne "vtipné" komentáre na svet, problémy v škole, a trpí pre prvú lásku. Sex nedajbože spomenúť inak ako "to," najhoršia nadávka na svete je bitch (mrcha), a pohár vína pri večeri je pokus rodičov opiť svojho potomka.

Nerátajúc How to Ruin má autorka starších hrdinov vo veku 17-18. Caleb z Leaving Paradise si odsedel rok vo väzení. Alex z Perfect Chemistry je členom gangu, ktorého kanálmi pretekajú ťažké prachy za pašovanie drog. Maggie sa po nehode cíti odstrihnutá od sveta, jedna z postáv má postihnutú sestru, jedna bola v mladom veku tehotná. Nadávky nikto necenzuruje. A nikto nečaká so sexom až do svadby.

"Bola to pre mňa nádherná citová jazda, z ktorej mi vstávali chĺpky na koži a neskutočná radosť z čítania ma dlho nenechala zaspať."
Za druhé. Postavy v jej knihách žijú. Autorka si počnúc Leaving Paradise zvolila formu striedania pohľadov medzi hrdinom a hrdinkou. Keď vidíte do hlavy Calebovi, ľutujete jeho nešťastné rozhodnutie a súcítite s ním. Keď vidíte do hlavy Maggie, Caleba nenávidíte. Nevraživosť medzi Severnou a Južnou stranou v meste, kde žijú Fuentesovci, je priam hmatateľná. Romantická dráma, jedinečné charaktery a vážnejšia atmosféra vysoko prevyšujú tuctovú romantickú komédiu. V každom aspekte.

"Knihu vrelo odporúčam každej romantickej duši, aj keď už má po dvadsiatke. Takú krásnu lásku, akú prežívali Brittany a Alex by som dopriala každému čitateľovi tohto blogu."


Za tretie. Simone Elkeles vie písať. A píše ozaj dobre. Aj jej prvá séria, kde som nemohla stráviť americký humor, sa čítať dala. Paradoxom je, že séria Perfect Chemistry sa tri krát točí okolo hromady príšerných klišé - ale je napísaná tak, že to vôbec nevadí. Je záver romantického príbehu predvídateľný? Je. Ale cestu k nemu si autorka vydláždi mnohými nepredvídateľnými scénami. A to sa tentokrát ráta.

"Autorka tak jednoduše a přitom bravurně popisuje vnitřní pocity obou postav, že se divím, proč ještě v naší zemi neuviděla světlo světa nějaká z jejich knížek. Věčná škoda."

Večná škoda, že Perfect Chemistry zatiaľ nenašla vydavateľov. V zahraničí sa teší masívnemu úspechu a je fenoménom sám o sebe - ak teda hľadáte niečo dobré, niečo romantické, a niečo overené masami fanúšikov - v prvej rade nájdete medzi odporúčaniami práve Simone Elkeles.

9 komentárov:

 1. Tieto tvoje naucne clanky su super, Luu :) Pridu mi ako odborny prispevok do literarnej revue. (a "opit svojho potomka" jednoducho vyhrava!)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Perfektný článok :) Mám teraz ďalší dôvod prečo by som si už konečne mala nájsť na tieto série čas (ktorého bohužiaľ nie je nikdy dosť, takže to ešte tak skoro nebude).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Naprosto úchvatné knihy,ani nevím jakto že mě tak oslovily,ale Simon je geniální,pro to aby je vydali v češtině bych snad vraždila.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. :-O jsem u Luu ve článku! :D (díky;):D)
  Úžasný článek, stejně jako všechny ostatní! :) Chtělo by to Simone představit českým i slovenským vydavatelům. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ja uz cetla serii perfect chemistry a naprosto ji zboznuji! uzasna spisovatelka.. musim si poridit jeji dalsi knizky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tu http://www.goodreads.com/list/show/19283.Slovensk_studni_ka_prian_ sa drží celkom vysoko, veľa ľudí by si ju želalo... :) Tak snáď jedného dňa sa jej niekto chytí... :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. tak určite sa časom dostanem aj k Simon... už len kvôli tebe Luu ;) viem že ty máš veľmi podobný vkus môjmu, a tvojmu úsudku verím takže už len si nájsť čas a hurá do toho! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Simone Elkeles je opravdu paní autorka :) Hezký článek :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Vážne si od nej niečo musím prečítať.:D A ďakujem za prehľad, prvej sérii sa určite vyhnem...

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates