23. 6. 2012

Dámy ružovej knižnice: Romantické drámy Jennifer Echols

Ak ste o Jennifer Echols dodnes nepočuli, nepanikárte. Nie je taká známa, hoci toho napísala požehnane. Napriek tomu v jej tvorbe 3 knihy celkom vynikajú. Prečo?

Forget You
Každý dobrý plavec má historku o tom, ako sa takmer utopil. U Zoey to bolo v deň, keď otec prišiel jej matke oznámiť, že od nej odchádza za milenkou. Odvtedy to v Zoeyinom živote ide dolu vodou - matka sa pokúsila o samovraždu, otec ju neznáša, jeho milenka by jej mohla byť sestrou, jej chlapec sa chová veľmi čudne a Doug, chlapec z plaveckého družstva, ju otvorene nenávidí. Zoey by najradšej na všetko zabudla. Našťastie je dnes večer tá párty...

...a bum. Keď sa ráno Zoey prebudí, na nič z minulého večera si nemôže spomenúť. Vie, že z párty odišla spolu s Dougom, že mali autonehodu, a že si udrela hlavu. Stratila pamäť? Prečo sa všetci správajú tak čudne? Prečo je Doug k nej ako med, keď sa ešte ráno nemohli ani cítiť? Zoey sa tvrdohlavo rozhodne neurobiť zo seba idiota, ktorý na všetko zabudol, a radšej chce odhaliť pravdu nenápadne...

Love Story
Máte slabú chvíľku? Potrebujete si do života vniesť trochu romance? My si zájdeme prečítať knihu - Erin si svoju vysnenú romancu rovno napíše. V hlavnej úlohe: bohatá Rebecca, a chudobný chlapec zo stajní. Zakázaná láska, búšiace srdcia, rozochvené bozky... ach. Erin je presvedčená, že jedného dňa vydá knihu. 

Na vysokej škole sa Erin so svojou Rebeccou bez váhania zapíše na kurz tvorivého písania. Nikto samozrejme netuší, že Rebecca je v skutočnosti Erin, a chlapec zo stajní... no, že aj chlapec zo stajní je založený na skutočnej osobe. Až na to, že medzi ňou a Hunterom nikdy nič romantické nebolo.

Ibaže náhoda je mrcha. Hunter sa zapísal na rovnaký kurz bez toho, aby o tom Erin vedela - a okamžite sa v príbehu spozná. A rozhodne sa bojovať po svojom: tiež napíše príbeh. A v tom príbehu bude vystupovať Erin.

Going Too Far
Meg má 17, modré vlasy, slušné správanie na háku a chlapca len na sex. Rodičia ju zdierajú prácou v rodinnej večierke a v škole má povesť čudáčky. Nečudo, že sa Meg vydáva na zlé chodníčky. Jeden z nich vedie na železničný most a zahŕňa alkohol a hazardovanie so životom.

Jedného večera sú Meg a jej dvaja opití kamaráti na moste zadržaní. Polícia sa ich rozhodne potrestať po svojom: po dobu jedného týždňa bude jeden z nich jazdiť s policajtmi, jeden s požiarnikmi a jeden s ambulanciou - s tromi službami, ktoré v ten večer zbytočne privolali kvôli nim. Meg sa dostane ku auta k mladému strážnikovi Johnovi Afterovi. Problémová tínedžerka a ruka zákona - čo z toho vzíde?

A čo na tom vidím?
Túto trojicu kníh občas môžete nájsť pod súhrnným názvom: romantické drámy. To "dráma" vlastne neznamená nič viac, než že hrdina má aj iné problémy, ako svoj vzťah. Zoey sa ocitá v komplikovanej rodinnej situácií, Meg je mladá rebelka, a kedysi bohatá Erin, dedička konského statku, sa ocitá medzi ľuďmi, nad ktorými sa predtým vyvyšovala. Nedávno spomenuté Leaving Paradise, Ty proti mne, veľmi známe The DUFF alebo Forbidden môžu tiež patriť do tejto kategórie.

K Jennifer Echols som sa dostala skrz Simone Elkeles. Kde sa spomína Simone, nájdete aj Jennifer, vezmite na to jed. Obe autorky majú spoločné priehrštie znakov. Aj tu napríklad nájdeme starších hrdinov (Erin je prváčka na vysokej), ktorí majú zaujímavejšie vzťahy, než aké majú "strašne nebezpečné" paranormálne príšery s okatými naivkami. Ocením, ak sa vzťah vyvíja pomaly a uveriteľne, a v tomto prípade som viac-menej verila všetkým trom.

(Áno, perverzáci: áno, je tam aj sex!)

Všetky tri knihy sa veľmi dobre čítajú. Jennifer používa kopu neokukaných scén (v takej Love Story si chlapci na internáte v izbe spravia plážovú párty - piesok, potopa z kúpeľne, palmová výzdoba a vstup len v plavkách) a keďže ide na vzťah pomaly, môže sa venovať aj tej "dramatickej" časti.

Zaujímavé je, že ma pred čítaním celkom odrádzali obálky. Irónia je, že by ste podľa nich odsúdili knihy Jennifer Echols na presný opak: brainless romantiku. O-m-y-l. Romantika to je, ale nie je úplne vymletá. Ak ste skončili so Simone Elkeles, nerátajte s tým, že nájdete jej duplikát. Ale môžte skúsiť pokračovať zhruba týmto smerom.

5 komentárov:

 1. Fíha, to znie dosť dobre, možno by som si mala cez leto niečo takéto prečítať.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To zní opravdu dobře,mám ráda,když jsou hrdinové starší,styl jako má Simon mi naprosto vyhovuje,hned bych si je přečetla.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. myslím, že cez leto si niektorú z kníh prečítam :) :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. P.S. Going too far už mám celkom dlhý čas v to-reade, takže by už bolo načase si to prečítať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Hernajs, opět se ti podařilo rozšířit můj TBR list:D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates