19. 6. 2012

Geometria ľúbostných trojuholníkov

Slová "dobrý" a "ľúbostný trojuholník" nájdete v jednej vete len zriedka. (Pokiaľ tá veta nie je formulovaná ako "Dobré by bolo, keby tam žiaden ľúbostný trojuholník nebol.") Stovky kníh sú plné otravných ľúbostných trojuholníkov, pri ktorých je od začiatku jasné, s kým hrdinka skončí, ale aj tak musia prejsť minimálne 3 knihy, kým si to tá ťava v hlavnej úlohe uvedomí.


Nemáme radi ľúbostné trojuholníky.

Sú neuveriteľné
Jedného dňa je to obyčajná sedemnástka - druhý sa jej o miesto na parapete bijú dvaja sexoši. A ak o nich už teraz neuvažujete ako o "Dobrom chlapcovi" a "Zlom chlapcovi," niekde je chyba. Naše chúďa žieňa nikdy ničím nevynikalo, nikdy s nikým nechodilo, nikdy nebolo zamilované... takže keď to konečne príde, hneď dvojnásobne.

Ibaže to nie je ten problém - problém je, že hrdinka po oboch chlapcoch zahorí na prvý pohľad. Stačí, aby mali svaly a záhadnú povesť.

Sú predvídateľné
Úprimne - kedy vám nie je jasné, kto bude Pán Vyvolený? Ak už nič iné nepomáha, aplikujte pravidlo "Kto prv príde, prv melie." Kedy naposledy nevyhral ten, kto rozbúšil hrdinke srdce ako prvý?

...teda takmer vždy.
Richelle Mead sa to napriek tomu podarilo. Zmiasť nás. Niekoľko týždňov pred vydaním záverečnej časti Upírskej akadémie (-recenzia-) sme sedeli ako na ihlách, škrípali zubami a ubezpečovali sa: "Musí to byť on. Musí to byť on." (Aj keď sme každý očividne mysleli niekoho iného.)

Sranda bola v tom, že každý z pánov mal nie len že nejaké výrazné PRE, ale ešte výraznejšie PROTI - jeden hrdinku nechcel (haha, čítate správne, NECHCEL) a druhý mať nemohol. Hrdinka ich chcela oboch, len nevedela, koho viac. Rozuzlenie napokon bolo skvelé a ja som odchádzala spokojná.

Niečo podobné a predsa úplne iné nájdete aj v sérií Summer (-recenzia-). Belly sa počas letných prázdnin zamiluje naraz do dvoch bratov - samotárskeho a čudáckeho Conrada (ktorý ju nechce) a kamarátskeho a pekného Jeremiaha (ktorý ju chce až moc).

Autorka tento ľúbostný trojuholník dohnala do takých šialených výšin, že rozuzlenie prichádza asi 3 strany pred koncom trilógie. Raz to vyzerá, že šancu má Conrad, a vzápätí si trieskate hlavu o stenu, ako ste o Conradovi vôbec mohli uvažovať. Bude to Jeremiah. Alebo Conrad? Jeremiah? Nikto? Obaja? 

Ja som mala na konci série pocit, že neviem, ktoré z menších ziel by som si vybrala, pretože autorka akoby nechcela poukazovať na to, ktorý z hrdinov je pre Belly lepší, ale ktorý má zlých stránok menej. A ako vravím - 3 strany pred koncom...

A mimochodom - čo také Hry o život? Kto ste vedeli s určitosťou povedať, ktorý z chlapcov to bude?


Sú otravné 
Nebol by to príspevok o ľúbostných trojuholníkov bez Nočného tieňa! Calla je predurčená vziať si za muža Rena. Ich manželským zväzkom sa spoja dve vlkolačie svorky, mladí dostanú úžasné svadobné dary (kto z vás dostal po svadbe dom?) a všetci budú zo zväzku profitovať. Ren je mimoriadne príťažlivý a Callu to k nemu ťahá.

A potom príde Shay. Ktorý o dohode medzi svorkami nič netuší a ktorý začne Callu od Rena odháňať (aby ju mohol mať samozrejme pre seba). Calla je očividne zamilovaná do Rena, Calla je zasnúbená s Renom, Calle je s Renom FAJN - ale príde tam Shay a "Ty máš slobodnú vôľu a ty si ho nesmieš vybrať lebo ja ťa chcem viac a bla bla bla." Autorka raz pri písaní povedala, že nevie, ako príbeh skončí. Dozviete sa v tretej časti.

Nemajú zmysel
Hrdinka ide zachraňovať svet. Ale vojde to toho milostný trojuholník a svet si nakoniec pomôže sám, len tak mimochodom. Ľúbostné vzťahy sú predsa dôležitejšie.

Song of the Lioness (-recenzia-) je dobrá séria. Má obrovský časový záber - minimálne 15 rokov - a sleduje hlavnú hrdinku od bujarého detstva až po dospelosť. Alanna sa prezlieka za chlapca, študuje na rytierskej škole, bije sa so staršími spolužiakmi, hrdo vyráža pomáhať do sveta... a neustále rieši ľúbostný trojuholník.

Na jednej strane je princ a neskôr kráľ Jonathan, milý, láskavy a urastený spolužiak... na strane druhej cynický zlodej George Cooper. Počas tretej knihy  zo štyroch som sa rozhodla, že Alanna by najlepšie spravila, keby ostala sama a neodúvala by sa na svet. Ani jeden vzťah nič zaujímavé nepriniesol. Ani jeden vzťah príbeh nikam neposunul. Ani jeden vzťah... och, načo sa namáham. Hlavne, že tam bol trojuholník.

Friendzoned!
Kto z vás vydržal všetky štyri diely Súmraku bez toho, aby si aspoň raz z chuti ne-za-facepalm-oval s myšlienkou: "Jake, odpáľ"?

Je úplne jasné, že Cassia nechce s Xanderom nič mať. Je to síce jej kamarát z destva, ale... v tom je tá pointa. Kamarát. Dokonalý pár (-recenzia-) z nich určite nebude - škoda, že Xander tomu až do konca verí.

Bethany zo Záblesku (-recenzia-) je až po uši zbláznená do Xandera - že tam niekde stojí Jake (sorry, Jake :-)) je jej úprimne jedno. A. On. Sa. Tri. Knihy. Neprestane. Snažiť.

Linden zo Záhrady večnosti si to pokazí hneď zo začiatku tým, že Rhine unesie a ožení sa s ňou. Špecificky, ožení sa s Rhine a s ďalšími dvoma dievčatami, pretože jeho súčasná žena umiera. Je fakt, že v jeho svete umierajú ženy ako dvadsaťročné a tak sa treba množiť čo najrýchlejšie a čo možno najviac - ALE STÁLE!

Aj keď sa Rhine stane jednou zo štyroch manželiek čarovného Lindena Vaughna, je jasné, že ho nikdy milovať nebude. Teda jasné nám - Linden sa nevzdáva a Rhine to má zamknutá v novom dome ťažké. A čírou náhodou je jej osobný sluha Gabriel Lindenov úplný opak...

Čo na ňom tá trúba vidí...?
Áno, hlavný hrdina je úžasný, dokonalý, sexy, dokonalý, úžasný... ale akonáhle nastúpi na scénu bod C, lietajú iskry. Napriek tomu, že chémia medzi bodmi A a C by vyhodila do vzduchu Slovenskú Technickú univerzitu, Kelsey stále radšej zostane s Renom. To viete, Tigrova kliatba (-recenzia-) - indickí princovia Ren aj Kišan boli kedysi kvôli veľkej láske premenení na tigre. Bude Kelsey tá, kto im prinavráti stratenú ľudskú podobu? A koho (no koho asi) si pre seba vyberie?

ŠTVORUHOLNÍKY sú nové trojuholníky!
Fakt. Niečo také fakt existuje. Ako postupovať pri rysovaní?

Na tupom a zatemnenom mieste zostrojíme bod A. Bod A je hlúpa a nemožná hrdinka, ktorá nedokáže bodu C vytmaviť, že s ním byť nechce, a zároveň sa nedokáže bodu D priznať, že chce byť s bodom B.

A potom to dopadne asi takto: Mary miluje Travisa, ale ide sa vydávať za Harryho. Čo je super, aspoň pre Harryho, pretože Harry Mary miluje. Do Harryho je však zamilovaná Cassandra, ktorá sa rozhodne svojej najlepšej priateľke Mary pomstiť - zasnúbi sa s Travisom. Mary je s Harrym, Travis s Cassandrou a nikto nemôže mať to, čo chce. Ale keďže bude z Mary mníška a možno ich všetkých zožerú zombie, nejako sa to porieši. V Lese kostí (-recenzia-) určite.

Ľúbostné štvoruholníky sú neuveriteľne frustrujúce. Viním za to hlúpe hlavné hrdinky a ich pevné presvedčenie, že je lepšie obetovať sa pre dobro niekoho iného a potom 300 strán rumázgať o nešťastnej láske ako... no, sebeckosť. Lebo sebeckosť, sebeckosť, sebeckosť - to je cesta k úspechu. Myslite na to, hrdinky.

Ako s nimi zatočiť?
Najlepší liek je samozrejme prevencia - ľúbostné trojuholníky nekresliť!

Môj ultimátny sen je vidieť v YA rozchod. Keď si hrdinovia na konci knihy sadnú (alebo môžu aj postáť, ja to prežijem) a povedia si: "Toto nefunguje. Buďme radšej len kamošmi." A všetci si idú po svojom.

Namiesto toho urazený bod C buď odíde, alebo má autor(ka) naporúdzi "skvelé" riešenie - ZABIJEME HO! Pite dva krát, ak sa v srdcervúcej scéne pre hrdinku obetuje.

Zatiaľ asi jediné riešenie ľúbostného trojuholníka, ktoré ma kedy dostalo do kolien, bolo v knihe Wicked Lovely (-recenzia-). Hlavnú hrdinku vychovali v nenávisti voči fae/vílam/frérom - a ona sa toho fakt drží. Takže keď jej začne nadbiehať sexy vílí kráľ Keenan, berie Aislinn nohy na ramená a uteká ku svojmu ľudskému priateľovi. Keenan v knihe predvedie snáď každú "romantickú" (uprené pohľady, sledovanie, snáď dokonca aj sledovanie v spánku) aj neromantickú (natvrdo ju opije) aktivitu, na ktorú si spomeniete - ale Aislinn ostáva neoblomná. Ale čo ak riešenie zápletky spočíva v tom, že Aislinn s Keenanom skončiť MUSÍ? Nechajte sa prekvapiť.

Moja rada každopádne znie - nepíšte ľúbostné trojuholníky. Alebo sa aspoň snažte, aby boli obaja hrdinovia rovnocení vo viac aspektoch, než že sú neuveriteľne sexy. Nenechajte ľúbostným trojuholníkom zatieniť hlavnú zápletku, nerobte trojuholník len pre to, aby tam nejaký bol.

...lebo kto má rád ľúbostné trojuholníky?

3 komentáre:

  1. Ja som bola vždy TEAM ADRIAN IVASHKOV :):) a vždy aj budem :)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Já jsem u VA teprve u trojky a musím říct,že až trojka mě začala bavit,tak jsem zvědavá na milostný trojúhelník,ale zatím mám radši Dimitriho,v HG po přečtení třetíhu dílu jednoznačně team Peeta a na Past jsem hodně zvědavá,tu teprve budu číst.

    OdpovedaťOdstrániť
  3. Úvodné slová na začiatku článku ma fakt pobavili :D Ale veď máš pravdu, skutočne dobrých ľúbostných trojuholníkov (a celkovo ľúbostných príbehov) je v dnešnom svete preplnenom klišé a svietiacimi upírmi málo. Z tohto tvojho rebríčka som čítala jedine Hry o život... moja smola asi.

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates