13. 6. 2012

Láska až po svadbe

Biele šaty sa v YA nosia akurát tak na Vianočný večierok, aj to len ak chce hrdinka splynúť so zasneženým okolím. Svadby? Nie, vravela som si, nehrozí.

A potom sa mi zosypali do náručia jedna za druhou.

Svadobné zvony zazvonili...

Rhine z knihy Pasca od Lauren DeStefano žije vo svete, kde sa ľudia dožívajú len 25 rokov. Polygamia sa stala spoločensky akceptovaná - ľudia sa predsa musia množiť čo najviac. Lovci ľudí teda chytajú mladé dievčatá, ktoré za ťažké prachy predávajú bohatým mladíkom.

Rhine sa tak ocitá v domácnosti mladého Lindena, ktorého prvá žena práve vo veku 20 rokov umiera. Linden sa musí znovu oženiť. Šťastné vyvolené? Osemnásťročná Jenna (ktorá manželstvo znáša tichou ignoráciou), trinásťročná Cecily (odchovankyňa detského domova, ktorá využije každú príležitosť pútať pozornosť) a šestnásťročná Rhine. Ktorá od prvého dňa plánuje, ako z prísne stráženého domu utiecť.

Pasca je zasadená vo svete, ktorého logika je deravejšia ako sito, ale v rovine postáv funguje skvelo. Vzťahy medzi Lindenovymi ženami sú správne dynamické, plné opatrného priateľstva, nepochopenia, žiarlivosti a ľútosti; Rhine je príjemná hlavná hrdinka a Lauren De Stefano píše na prvú vydanú knihu skvelo. Odporúčam.

Čo už neplatí na druhú knihu v poradí, The Girl of Fire and Thorns, ktorá sa tu ocitla len pre to, že sa jej hrdinka v úvode vydá. 

Proroctvo vraví, že raz za 100 rokov sa zrodí jeden Vyvolený, ktorý bude nositeľom magického kameňa. Problém: tento rok je to Elisa, mladšia z dvoch princezien kráľovstva Orovalle, ktorá je taká tučná, že sa na ňu nikto nechce ani pozrieť. Jediná vec, na ktorú je Elisa dobrá, je svadba. A tak ju otec vydá za kráľa susedného kráľovstva.

Život na novom dvore nie je ľahký. Okrem tajomstva, že práve Elisa je novou vyvolenou, musí strážiť ešte jedno - že je technicky nová kráľovná. Jej manžel sa totižto rozhodol, že si ju domov privedie v tajnosti... čo tým však sleduje? Príliš veľa tajomstiev na jednu šestnásťročnú dievčinu...

Rae Carson mala kopu skvelých nápadov, ktoré tak akosi nedokázala predať. Netypická hlavná hrdinka? Oh, áno. Zaujímavé postavy na kráľovskom dvore? Mhm, áno. Koniec stereotypom anglo-americkej fantasy zasadením sveta do pseudo-španielskych reálií! Wow, sem s tým!

Napriek tomu knihe chýba niečo, čo vás prinúti sa o osud Elisy, jej manžela aj celého sveta zaujímať. Veľká škoda.


...ale kde je nevesta?

Kyra žije v komunite polygamistov. Všetko riadia náboženskí fanatici, ženy nemajú žiadne práva, knihy a čítanie (okrem Biblie) sú zakázané. Všetko z našej civilizácie je dielo Satanovo, a kto sa pokúsi ujsť, je buď zbitý, alebo zastrelený. Jedno z pravidiel je, že ženy musia poslúchať, a keď sa váš šesťdesiatročný strýko rozhodne, že sa stanete jeho siedmou ženou, tak sa stanete jeho siedmou ženou. Žiadne námietky nie sú prípustné. Svadba - alebo Boží trest za porušenie pravidiel.

Presne toto sa prihodí trinásťročnej Kyre. The Chosen One od Carol Lynch Williams nie je kniha, z ktorej by som šla do kolien, ale má svoje momenty. Veľmi rýchlo napríklad pochopíte, že hrozby starších nie sú iba prázdne slová - kto neposlúcha, je naozaj potrestaný. A tak začnete pochybovať - nebude šťastný koniec dokonca spočívať v tom, že hrdinku zachráni pred svadbou smrť? Prečítajte si sami. 

Carrie Ryan a jej Les kostí (-recenzia-nie sú u nás vôbec neznámi, ale v rýchlosti si to zrekapitulujme: Našu civilizáciu zničila zombie epidémia. Tí, ktorí prežili, žijú v ohradených kolóniach uprostred Lesa kostí. A aby ľudia prežili aj naďalej, má život svoje pravidlá. Každý rok v jeseni si chlapci daného veku vyberú dievčatá, s ktorými sa na jar oženia.


Mary by bola najradšej, keby si o jej ruku prišiel zažiadať Travis. Ibaže Travis akoby sa jej vyhýbal - namiesto toho sa okolo nej začne obšmietať Travisov brat, Henry. Pre nevydaté dievča existuje len jedna cesta: vstúpiť do mníšskeho rádu Sesterstva. Ibaže Mary nikdy neverila v to, čo Sesterstvo vyznáva... takže? Čo bude menšie zlo?


A úplne TOP najznámejšia kniha na záver - Ally Condieová a Dokonalý pár (-recenzia-) predstavujú Cassiu, ktorá žije v spoločnosti, kde o všetkom za vás rozhodujú iní - čo vlastníte, aké oblečenie nosíte, kde pracujete, koľko detí máte, kde zomriete - VŠETKO. Aj to, do koho sa zamilujete. Každý rok sa všetci vo veku sedemnásť rokov zúčastnia na bankete, kde sa dozvedia meno svojho budúceho manžela alebo manželky. Cassia nie je výnimkou - jej partner bude jej dlhoročný priateľ, Xander. Ibaže Cassia zistí, že vlastne miluje niekoho iného...

Dokonalý pár je viac o láske, Les kostí je viac o lese, kostiach a zombiach - stačí si len vybrať to, k čomu máte bližšie. 


4 komentáre:

 1. Najviac ma zaujala prvá kniha, ale o tej som už počula :). Dokonalý pár a Les kostí som čítala, celkom dobré knihy, ale LK je trocha desivý. Tri knihy poputovali na to-read (ako vždy, keď sem zavítam - niečo pribudne)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Luu, čo si myslíš o Bumped? Videla som na GR, že si to čítala, no a hoci dej znie zaujímavo (veľmi sa to podobá na Handsmaid's Tale), hodnotenie to má dosť nízke. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Bumped - proti obsahu (dievčatá na strednej si zarábajú tým, že rodia deti) nič nemám, ale nepáčilo sa mi spracovanie. Teda nejaké dejové zvraty sa mi zdali nereálne a dosť som sa nudila, ale toto je jedna z kníh, kde si treba spraviť vlastný názor sám (niečo ako Dcéra dymu a kosti). Judit to napríklad miluje :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Vďaka, asi to niekedy vyskúšam. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates