30. 6. 2012

Oh, láska, zakázaná láska...

Zakázaná láska je ohromne populárna téma - asi vás tentokrát neprekvapí, ak budete väčšinu vymenovaných kníh dávno poznať. Takžeee - vyčerpávajúci zoznam na tému zakázaná láska...

Pomóóóc! Romeo a Júlia déjà vu!

Začneme klasikou? Oberon, vládca Letného vílieho dvora, splodil vo svete ľudí dcéru, Meghan. Meghan o svojom pôvode nič netuší - až do dňa svojich šestnástych narodenín, kedy jej ľudského bračeka unesú do ríše víl. Meghan neváha a únoscov nasleduje... a skôr, ako si to uvedomí, sa ocitne uprostred odvekej nenávisti medzi Letným a Zimným vílím dvorom. A tá láska? Na jednej strane teda stojí ona, dcéra Letného kráľa, a na druhej je Ash, syn zimnej kráľovnej. Ako to všetko dopadne rieši séria Železná víla (1. časť - Železný král, Julie Kagawa). Moja recenzia.

O niečo menej odveká nenávisť panuje v sérii Perfect Chemistry (Simone Elkeles). Bethany je krásna, nadaná, milá, šikovná, blonďatá a DOKONALÁ osoba. Alex je neslušný, nebezpečný, nepredvídateľný a SEXY chalan. Ibaže ak sa biele dievča zapletie s Mexičanom, bude z toho dráma Shakespearovských rozmerov. Ak hľadáte skvelo napísanú contemporary, našli ste. Opäť moja recenzia

A teraz vyslovene príbeh lásky v originálnom prevedení... no... viac menej. Sú tam čarodejníci. A tak trochu chýba Júlia. Vo Witch Eyes (Scott Tracey) ju "zastupuje" Branden, ktorý sa narodil s darom čarodejných očí. Jeho magická moc je silnejšia, ako u všetkých ostatných, ale Branden platí daň v podobe neznesiteľných bolestí hlavy. V mestečku Belle Dam, kam Branden prichádza, sa sporia dva starobylé rody, z ktorých každý by Bradenovu silu rád využil sám pre seba. Jeden z nich je zastúpený Bradenovým otcom, ktorý k synovi láskou práve neoplýva. Braden je teda synom jedného z rodov. A úžasný Trey, do ktorého sa Braden zamiluje, je synom z toho druhého.

Pomóóóc! Nemôžeme sa milovať, lebo... no... nemôžeme.


Keď som začala plánovať tento príspevok, napadla mi ako prvá kniha Dokonalý pár (Ally Condieová). Možno sa mi nepáčila až tak, ako ostatné, ale za posledný rok sa mi vždy po slovách "Zakázaná láska" rozsvieti v hlave práve obálka tejto knihy. A čo je vlastne zakázané? V dystopickej spoločnosti, v ktorej Cassia žije, o všetkom rozhodujú Funkcionári. Od narodenia až po smrť, od raňajok až po večeru, od vašich susedov až po rodinu: VŠETKO. RIADIA. FUNKCIONÁRI. (Toto je dystópia. Nie Les kostí alebo Pasca).

Cassia má sedemnásť rokov a chystá sa zúčastniť slávnostného banketu, kde sa dozvie meno svojho budúceho partnera. Na jej prekvapenie sa jej partnerom stane Xander, jej dlhoročný kamarát. Ale vtedy do hry vstúpi iný chlapec, Ky. A Cassia začne o "dokonalej spoločnosti" pochybovať. Recenzia.

Druhá veľmi známa kniha podobného ladenia je Delirium (Lauren Oliver) - ktorú by sme v blízkej budúcnosti mali uvidieť aj v preklade. Čakám na ňu aj ja, a preto vám viem povedať len pár slov z anotácie.
Láska je choroba, ktorú treba liečiť. V deň osemnástych narodenín dostanú všetci občania liek, ktorý vás zbaví všetkých trápení, aké zlomené srdce prináša. Lena túto procedúru nikdy nespochybňovala - kým sa zrazu sama nezamiluje.

Rhine z knihy pasca (Lauren De Stefano) žije vo svete, ktorý postihli dve veľké katastrofy. Tá prvá zničila Zem, ako ju poznáme dnes - vojny, globálne otepľovanie, etc. Tá druhá je genetická manipulácia, ktorá sa obrátila proti ľuďom samotným. Nikto sa viac nedožije viac než 20 alebo 25 rokov, a tak sa novým "životným štýlom" stala polygamia. Mladé dievčatá sú unášané a predávané do domov ich budúcich manželov. Presne toto postihne Rhine.
Aj napriek nešťastnému osudu nájde Rhine niekoho, ku komu má vo svojej zlatej klietke blízko - sluhu Gabriela. Jej nový domov sa však riadi pravidlami jej desivého svokra, a keby niekto Rhine a Gabriela pristihol, čakalo by ich zle-nedobre...

Pomóóóc! Sme rozdielneho živočíšneho druhu!

Ale ide pri nás v podstate o to isté. Pád (Lauren Kateová), Zavrhnutý (Becca Fitzpatricková), Záblesk (Alexandra Adornettová) a Dcéra dymu a kosti (Laini Taylorová): čo sa stane, keď anjel poruší zákony neba? Hrdinovia z prvých dvoch kníh na to kruto doplatili - a padli na zem. Bethany zo záblesku skúška ešte iba čaká - mladá anjelska dievčina prichádza na zem, kde má šíriť dobro a lásku, no sama narazí na chlapca, do ktorého sa zamiluje. A Karou z Dcéry dymu a kosti? Na Karou nie je na prvý pohľad nič také nezvyčajné - až na modré vlasy a zvláštne tetovania na dlaniach. Na druhý pohľad je to už o niečo zamotanejšie, a bude to ešte viac, až sa do príbehu zapletie anjel Akiva. Ktorý má za úlohu Karou zabiť.
V poradí podľa obrázka, recenzie: Pád, Zavrhnutý, Záblesk, Dcéra dymu a kosti.

Pomóóóc! On je môj učiteľ!

Nebola by to Zakázaná láska bez... Upírskej akadémie (Richelle Mead)! Verte mi - táto hádže do mlynčeka len to najlepšie. Rose je študentkou na Upírskej akadémii. Ako dampírke (potomkovi človeka a upíra) jej prislúcha úloha strážkyne vysokopostavených upírov. A tak musí Rose trénovať. A kto trénuje s ňou? Jej o 7 rokov starší učiteľ, Dimitri. 
...a v tomto momente všetky čitateľky UA kolabujú, pretože Dimitri skôr či neskôr ukradne srdce každej z nás. Vekový rozdiel alebo pozícia medzi učiteľom a žiačkou nie sú také obmedzujúce, ako pravidlo, že dvaja strážcovia sa nikdy nesmú zapliesť jeden s druhým. Recenzia na prvú časť.

Čo fungovalo vo UA, funguje aj v Divergencii (Veronica Roth). V tomto svete budúcnosti sa všetci obyvatelia mesta radia do jednej z piatich frakcií, z ktorých každá uznáva inú charakterovú črtu. Beatrice si pri slávnostnej ceremónii zvolí frakciu Neohrozenosť. Ibaže sama voľba nestačí - Tris najprv čaká tvrdý výcvik, ktorý určí, kto sa členom frakcie naozaj stane, a kto si bude musieť ísť po svojich. Jedným z výcvikových inštruktorov je mladý muž zvaný Štyri - a aj keď si Tris a Štyri k sebe nemôžu nič dovoliť, vzduchom lieta statická elektrina... Viac v recenzii.


Pomóóóc! Sme... sme... súrodenci.
Tabitha Suzuma: Zakázaná láska

Lochan a Maya sa do seba nikdy nemali zamilovať, a tu nie len pre to, že by to "len" vadilo ostatným.
Keď slobodná matka vymení svojich päť detí za alkohol a mladého milenca, ostáva osud rodiny na pleciach dvoch najstarších súrodencov. Obaja sa z plných síl snažia udržať ilúziu toho, že je všetko tak, akoby mama bola stále pri nich. Ani jeden nechce vidieť, ako úrady nedospelých súrodencov navždy rozdeľujú, a tak sa každodenný život stáva bojom o ďalší deň. A medzi tým všetkým Maya a Lochan zistia, že majú k sebe bližšie a bližšie...

Forbidden je jeden z tých príbehov, ktoré vás nenechajú napokoji celé dni potom, ako ich prečítate. Moja recenzia.Pomóóóc! (Skoro) Všetko dohromady!
P. C. a Kristin Castové: Škola noci

Vo svete Zoey Redbirdovej vznikajú upíri prirodzeným spôsobom počas puberty - isté percento tínedžerov dostane akné, isté sa zmení na upírov. Preto popri obyčajných stredných školách existujú Školy noci, kam sa umiestňujú výlučne mladé upírčatá.

V prvých piatich kníh sa Zoey zamiluje toľkokrát, že s výnimkou bodu o súrodencoch môže Škola noci spadať do úplne každej kategórie a Zoey ostáva čas iba na to, aby všetky rande nejako rozumne skoordinovala.
Pomóóóc! Je to spoiler ;)
Cassandra Clare: Mesto kostí

Okrem nášho, každodenného sveta, existuje aj svet iný - oveľa vzrušujúcejší, a nebezpečnejší. A hlavne - neviditeľní. Neviditeľní Tieňolovci prechádzajú ulicami New Yorku a lovia démonov. Preto je z toho veľký šok, keď skupinku priateľov mladého Jacea priamo uprostred akcie spozoruje obyčajná dievčina Clary. Moja recenzia.

Dôvod, prečo sa Jace a Clary milovať nemôžu, je asi najväčší spoiler prvej časti. Preto si naň počkajte ;)

5 komentárov:

 1. "Pomóóóc! Sme rozdielneho živočíšneho druhu!" :D:D:D Krásny článok! Sa nedalo nesmiať, aspoň niečo v tomto odporne pekelnom počasí...
  Ja osobne považujem aj za zaujímavý námet zakázanej lásky aj "ty proti mne" Romeo a Júlia ako vyšitý...
  A posledne čítanú Existencii od Abbi Glines. Kto pohrdne láskou smrti? ;ň)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Však?! To teplo je strašné.

  Tie náázvy.xD Úžasný článok.:)
  Väčšinu kníh som poznala a buď čítala alebo sa chystám, možno okrem Witch eyes, Dcéry, Deliria a Železného kráľa, hoci nikdy nehovor nikdy.xD

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pekný článoček. :) Ešteže som so Školou noci sekla. :P

  A som na tom biedne.. Dokopy som zo všetkých tých kníh čítala len 3, a to Školu noci, Pád a Zavrhnutý, ktoré nepatria zrovna k špičke. (jedine, že by som to brala obrátene, potom možno aj hej ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. "Pomoooc, (skoro) všetko dohromady" - tak to ma dostalo :D:D:D:D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. jaj Luu zas raz skvelý článok :D neviem prečo sa čudujem :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates