11. 6. 2012

Simone Elkeles: Perfect Chemistry

Vitajte vo Fairfielde
Fairfield je mesto rozdelené na dva tábory. Na severnej strane žijú všetci tí, ktorí to v živote niekam dotiahli - lekári, právnici, bankári... Slušní, vzdelaní, perfektní. Ak sa narodíte na severnej strane, máte to v živote vyhrané - kde nepomôže talent, zapracujú peniaze.
Problém je, ak sa ocitnete na juhu medzi rodinami mexickým prisťahovalcov. Sex, pouličné bitky, alkohol... Taká protidrogová kontrola si to v škole namieri rovno k vám. Občas to môže byť planý poplach - a občas si niekto vyskúša, či viete pre "kamošov z gangu" držať zobák. 

Tieto dva svety si žijú v relatívne tichej ignorácií. Každé dievča zo severu vie, že južanským chlapcom ide iba o sex, a žiaden južan by si s tými vymletými blondýnami nič vážne nezačal.

Trilógia Perfect Chemistry je teda zhruba o tomto: vezmime zlého chlapca z Juhu, skrížme jeho cestu s dobrým dievčaťom zo Severu, a sledujme, koľko rôznych situácií z toho vypadne.


Brittany z Perfect Chemistry je... perfektná. Perfektná dcéra perfektných rodičov bývajúca v perfektnom paláci dome. Učí sa na samé A-čka, je kapitánka roztlieskavačiek, ku každému je milá a pozorná... a má toho najdokonalejšieho a najpozornejšieho chlapca, ktorý aj po dvoch rokoch prinesie na rande ružu. Och, sladký život.... naozaj?

Alex Fuentes je najstarší z trojice bratov. Býva na južnej strane, je členom gangu, telo má samú jazvu a tetovania, nedodržiava zákony a bohvie čo ešte... Dievčatá ho veľmi nezaujímajú - skôr sa snaží uživiť  rodinu a možno popri tom zmaturovať. Keď sa na hodine chémie ocitne v dvojici s Brittany, na nálade mu to práve nepridá. A tak uzavrie s priateľom stávku: do Dňa vďakyvzdania dostane dokonalú Brittany do postele. Keď Alex chce, žiadna mu predsa neodolá, ibaže čo ak sa všetko nejako zvrtne...

Kiara z Rules of Attraction vo Fairfielde nebýva, ale to autorku nezastavilo. Ak nepríde Mohamed k hore, príde hora k Mohamedovi, a preto Carlos Fuentes prišiel za Kiarou. Maturitný ročník trávi Carlos v dome profesora psychológie, ktorý si zaumienil, že neposlušného Carlosa prevychová. Medzi hanblivou Kiarou a nevychovaným Carlosom to začne iskriť nenávisťou na prvý pohľad. Napokon, on je úplný kretén, a ona ideál dievčenskosti vôbec nezosobňuje...

Nikki z Chain Reaction sa zaprisahala, že si s chlapcom z južnej strany už NIKDY nezačne. Raz to skúsila - a zničilo jej to život. Dnes radšej chlapca nakopne, než by ho mala pobozkať. Zato Luis Fuentes vtipom a nemravnými návrhmi len tak srší. Nikki má jedno jediné pravidlo - nikdy never chlapcovi, čo ti na prvom rande povie "Milujem ťa." Ibaže Luis je vážne, vážne zamilovaný.

Chémia je sexy
Ak máte pocit, že vás pripravujem na originalitu vo výške Olympu, nechajte si očakávania radšej pre seba. Simone Elkeles vlastne nevymyslela nič, s čím by mexické telenovely neprišli už pred tridsiatimi rokmi.

Romantické knihy sú vlastne rozprávky. Svet sa na moment zastaví (treba to patrične na 8-10 riadkov opísať), prestanete dýchať, podlomia sa vám kolená, zatočí sa vám hlava, rozbúcha srdce... áno,  je to tak, stretli ste svoju Spriaznenú dušu. Stačí poraziť strašného nepriateľa (zlý upír alebo roztlieskavačka, záleží na žánri) a nič vám nestojí v ceste ku šťastiu...

Zabudnite. Perfect Chemistry tak reálna, ako to romantický žáner dovolí. Môj najväčší problém s romantickými knihami je, že im ich "instantnú lásku" neverím. Ktorý pár si vraví "Milujem ťa a položil by som za teba život" dva týždne po tom, ako sa prvý krát videl? Nikki - hlavná hrdinka z tretieho dielu - sa v podobnom vzťahu ocitla, a nápoveda - skončilo to veľmi realisticky. Keď sa niekto zamiluje v Perfect Chemistry, dá sa tomu uveriť. Romantika nie je prehnane precukrovaná, a hoci na nejaké sladké scény dôjde, je stále veľmi svieža.

Fuentesovský gén
YA, kde sú hrdinami maturanti, nie je veľa - a Perfect Chemistry medzi ne našťastie patrí. Ak zdvihnete hrdinom vek, môžete si dovoliť viac. Môžte nadávať (nie, nadávky ako "somár" nie sú dávno v móde). Môžte ich nechať vonku dlhšie, než do desiatej.  Môžte ich nechať mať sex (!) a môžte tomu sex aj hovoriť (!!). Hrdinovia môžu byť viac samostatní, viac dospelí, viac reálni - a vaši čitatelia im uveria viac. Hrdinovia v Perfect Chemistry robia presne toto. Pozor, dievčatá, aby ste sa do nich nezamilovali.

Každá z kníh je rozprávaná striedavo z pohľadov oboch postáv. A na moje prekvapenie - vydarene. Dievčatá znejú ako dobré dievčatá, Fuentesovci znejú ako zlí chlapci. Rozdielne prostredia majú takú svojskú atmosféru, že či už sa Alex ocitne u Brittany alebo Brittany u Alexa, je zrejmé, že jeden do prostredia toho druhého nepatrí. Autorka si dokonca počas písania dala námahu a navštívila reálne komunity mexických emigrantov, kde sa snažila pochytiť niečo zo slangu a životného štýlu. A nakoľko priznáva, že nevie po španielsky ani ceknúť, a v knihe sa po španielsky melie ostošesť, niečo z toho je celkom vyšlo.

Ale...
Zatiaľ to znie až príliš dobre. Prichádza teda čas na "ale." Prostredie? Super. Postavy? Super. Romantické scény? Super. Ale...
Ale každá z troch kníh je úplne o tom istom. Dobrá hrdinka spozná zlého hrdinu. Nenávidia sa. On napokon nie je taký zlý. Milujú sa. V ceste stojí prekážka. Láska prekoná prekážku. Žili šťastne až do smrti.
Jeden by si povedal, že ak sa na zmienenú prekážku nachytal Alex, že si Carlos bude dávať pozor - a že Luis o nej ani nebude uvažovať, a obíde ju míľovými krokmi. No nie, niečo také nehrozí - a od istého momentu v druhej polovici opakujú všetky knihy Úplne. Rovnaký. Scenár. Opakovaný vtip prestáva byť vtipom, a opakovaná zápletka stráca grády. A skôr začne nudiť.
Dá sa to tolerovať? Ale áno. No mali by ste sa na to pripraviť. Pretože je to...

Simone Elkeles = záruka kvality
...dobre napísané. Simone Elkeles je skvelá autorka, ktorá vám túto romantickú telenovelu v realistickom balení 3x za sebou predať dokáže. Pretože postavy neznejú ako umelé hračky, hrdinovia majú charakter, a keď si knihu otvoríte na náhodnej strane a prečítate kúsok kapitoly, vždy viete podľa atmosféry povedať, či čítate dievčenskú, alebo "Fuentesovskú" časť.

Príbehy dokonca ani nemusíte čítať v danom poradí, pretože pár si všetko dorieši ešte pred koncom príbehu. Niektorí čitatelia dokonca na začiatok odporúčajú tretí alebo druhý diel, ale ak máte čas, zlupnite ich aj všetky tri. Obzvlášť, ak hľadáte menej rozprávkovú a dobre napísanú romantiku.

8 komentárov:

 1. ja tak rada čítam články o Perfect Chemistry :)) .. síce som sa do trojky ešte stále nepustila (hanba mi), ale pomaly (ide leto) sa do toho pustím :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ako si už písala aj ty, Simone píše skvele a túto sériu(plus Leaving Paradise) mám rada, len sa mi tá trojka nejako nezdala a ešte som sa nedonútila dočítať ju, ale dvojka bola hádam najlepšia :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Leaving paradise byla první kniha kterou jsem přečetla v angličtině (pokud nepočítám ty dvě v prváku na střední) a musím říct, že se mi hodně líbila, proto se hodně těším, až si přečtu i tuto sérii, myslím, že pro začátečníka jako jsem já je to perfektní. No a co, že to má ten stejný scénář, přesně jak říkáš, ona to umí podat... Četlo se mi to hrozně dobře a proto si od ní chci přečíst i tuto sérii :))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ...toto je nejaká spoločná kliatba, aj ja som mala pred trojkou pauzu :) Už ten príbeh sa opakuje, ale Nikki ako hrdinka je skvelá.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Leaving Paradise teraz čítam, a je to rovnako dobré :) Tiež sa mi jej knihy čítajú hrozne dobre, je to taký iný štýl, ako obyčajne majú americké autorky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jedna s nejlepších sérií,mě se naopak líbila víc trojka než dvojka,ale na Alexe to nemá.Jednička je určitě nejlepší,aspoň pro mě.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja sa na celú trilógiu iba chystám...:D Vyzerá to ako super oddychovka ako má byť, hoci sa s originalitou autorka vážne nepretrhla.xD A great článok.^^"

  OdpovedaťOdstrániť
 8. zboznujem knihy od Simone .. vlastne vdaka Perfect Chemistry som zacala okrem fantasy citat aj contemporary a Alex si u mna dlho drzal miesto najväcsi knizni crush

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates