12. 7. 2012

2x MINIRECENZIA: edícia Leto na lodi

Udiala sa mi nezvyčajná vec - ocitli sa mi pod nosom dve knihy s takmer navlas podobnou témou. Teda malý experiment (možno nie len) na tento mesiac. Ktorý autor sa popasoval s takmer rovnakou zápletkou lepšie?

LETO NA LODI JÚÚÚÚJ!

Rachel Hawthorneová: Caribbean Cruising
Svadba, Karibské more, luxusná jachta a hróóómady chlapcov... môže byť na svete niečo lepšie?

Lindsay čaká plavba jej života. Jej matka sa znovu vydáva a mladý manželský pár chce svadbu osláviť desaťdennou cestou na prepychovej lodi. Lindsay má na každý deň vlastné plány - pretancovať celú noc, ochutnať margaritu... a zažiť letný flirt. Nič vážne. A najlepšie s človekom, ktorého potom už nikdy neuvidí.

Ibaže žiaden z chlapcov nemôže konkurovať Ryanovi, krstnému synovi jej čerstvého nevlastného otca. Čo je problém, pretože s Ryanom sa po lete vídať budú. Čiže - čo s tým?

Na blogu občas medzi riadkami rozvíjam teóriu o akomsi štýle amerických autoriek, ktorých hrdinky znejú, akoby si pred každou kapitolou lokli dúšok eufórie (alebo niečoho inak toxického) - všetko je OH MY GOOOD!, každý chalan je "hot" a "sexy," a po každom bozku vybuchne svet. Ak spoznávate, o čom hovorím, môžme pokračovať ďalej. Ak nie... máte viac šťastia, ako tušíte.

Karibská plavba je napísaná presne v tomto duchu. A svoje zastúpenie si nájde prakticky každé klišé romantických príbehov. Vo vedľajšej úlohe sa predstavia "krajšia a skúsenejšia" kamarátka a sexy chlapec, ktorého má Lindsay vytipovaného ako náhradu za Ryana. A aj keď Lindsay trávi čas s jedným alebo druhým, sústavne myslí len na to, čo práve robí Ryan. Mimo okukovania chalanov a rozhovorov "medzi nami dievčatami" sú v knihe sotva 3 scény, kedy sa deje niečo iné.

Môže "nenáročné čítanie na leto" ospravedlniť nulový dej, nulovú originalitu a nulové charaktery? Ak si Karibskú plavbu vezmete na cestu na dovolenku, snáď áno. Rachel Hawthorneová nie je začínajúca autorka, a aj keď som hysterickej hrdinke jej 18 rokov neverila ani jednu stranu, číta sa prekvapivo svižne. Karibská plavba je kniha na zabitie času, kedy len potrebujete otáčať stránky a veľmi sa netrápiť s problémami fiktívnych hrdinov, lebo od prvej kapitoly viete, ako to s nimi skončí.


LETO NA LODI FÚÚÚÚJ!

Maureen Johnson: Girl at Sea
Taliansko, Stredozemné more, luxusná jachta a dva mesiace bez počítača... BOŽE, PREČO JA!?

Clio by zapredala dušu diablovi, aby mohla ostať na leto doma. Alebo hocikde inde na celej planéte - len aby sa vyhla stretnutiu s otcom. Nanešťastie, jej rozvedená matka sa už rozhodla stráviť leto so svojim priateľom, a Clio je "uprataná" na výlet k otcovi.

Ibaže plavba je od prvej chvíle ako trest. Mobilný telefón, televízia aj internet sú špeciálne Clio zakázané, a ešte dostane na starosť aj varenie pre celú posádku. Otec by radšej trávil čas so svojou priateľkou, ktorej dcéra je na lodi takisto... A Elsa je nie len že úplne dokonalá, ale ešte aj upútala úžasného Aidena, ktorý sa plaví na lodi s nimi.

Clio nesmie mať kontakt so svetom, Clio nesmie na pevninu, Clio nechce nikto nič o výprave povedať... Leto tentokrát nie len o láske a letných flirtoch. Clio trápi to, ako sa jej vzťah s otcom po rozvode zmenil, ale pretože je Girl at Sea čítanie na pláž, srdcervúcu drámu nečakajte. Namiesto toho sa pripravte na dobrodružstvo, pretože cieľ výpravy nie je na vode nahnať opálenie, a posádka sa vydá na skutočnú honbu za pokladom.

Maureen Johnson (nedávno korunovaná za Queen of Teen 2012) si pomerne netradične vybrala na rozprávanie tretiu osobu. Misia "letná atmosféra" je splnená, ale postavy sú ploché a stereotypné (teda úloha pekného chlapca je len byť pekný. A byť. Chlapec.). Našťastie tu je príbeh a celé "tajomstvo," prečo otec nechce Clio nič o plavbe povedať - a Cliine márne pokusy to na vlastnú päsť zistiť - takže príbeh sa nevlečie a číta sa veľmi príjemne. V závere dokonca čaká dramatický zvrat, číže ak si náhodou s knižkou sadnete niekam pod palmu, niet sa na čo sťažovať.

Caribbean Cruising vs. Girl at Sea
0 : 1
Dobrodružstvo a trochu "letnej drámy" tentokrát zvíťazili nad dynamickejšie napísanou, no po obsahovej stránke veľmi tuctovou a nudnou romantikou.

3 komentáre:

 1. Zajímavý nápad, tohle srovnávání :)

  Fakt je, že si asi nepřečtu ani jednu z uvedených knih - podle anotace mě nějak nelákají - ale Girl at sea už od pohledu vypadá o něco lépe :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Súhlasím, že je porovnávanie super, ale teda nezaujala ma ani jedna kniha.

  "teda úloha pekného chlapca je len byť pekný. A byť. Chlapec." - thumbs uuup.xD

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mám pocit, že Karibskou plavbu jsem asi někdy četla, aspoň ta obálka je mi hodně povědomá - jen ten děj je mi nějak cizí.

  Druhá kniha je přitažlivější už jen tou honbou za pokladem, jen hrdinčino jméno ve mně vyvolává představu velké, chlupaté kolie:D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates