25. 7. 2012

Mary Hogan: Pretty Face

Hayley je tučná. A aby ju to netrápilo, dá si tajne celú pizzu a fľašu kokakoly. A teraz je tu leto. A leto znamená PLAVKY - oprava, leto v Kalifornii znamená BIKINY! Hayley sa hanbí už len pri myšlienke, že by si vyšla na pláž aj úplne oblečená. Trápenie. Pizza. Viac trápenia. Viac pizze. Stále dookola.

Hayleynini rodičia však prídu so skvelým nápadom: pošlú dcéru na leto do Talianska. Tu sa Hayley ocitá v raji v nočnej more - luxusný rodinný domček, úžasná príroda, historické pamiatky a sexy talianski chlapci...

Mary Hogan akoby písala knihu, ktorú v istom slova zmysle sama prežila. Bod k dobru za to, že Taliansko očividne sama navštívila a miesta, o ktorých píše, aj sama videla. Či už je to prechádzka popri starobylých budovách a kostolíkoch alebo malebná talianska príroda, opisy sú živé a dychberúce. Teda bod za čarokrásne Taliansko. Body dole za všetko ostatné.

Aj keď kniha vyniká v opisoch talianskej prírody a historických pamiatok, zlyháva takmer v úplne všetkom ostatnom. Hlavná hrdinka je uhundraná medvedica posadnutá svojím vysnívaným chlapcom, ktorá skrátka nedokáže oceniť nič a nikoho okolo seba. Ostatné postavy (najmä vďaka jazykovej bariére) buď nedostanú žiaden priestor, alebo sú ploché a stereotypné - láskavá hostiteľka, milé hravé deti, krásna najlepšia kamarátka, ktorá namiesto záujmu o Hayley tára len o sebe, a tak ďalej.

Zo všetkého najviac však zarazí to, že Hayley na svojich potulkách talianskym Assisi spoznáva skupinku miestnej mládeže a okamžite začne obdivovať "európsky životný štýl".

Autorka príbeh ponorila do vízie o tom, že sa v Európe žije nespočetnekrát lepšie ako v Amerike. Pretože  áno, očividne všetci bývame v rodinných domoch obklopených romantickými záhradami, nemáme televíziu a internet a voľný čas tak investujeme do kultúry tela a duše, takže sme nie len vzdelaní a štíhli, ale aj úplným opakom pokrytcov zatvorených v amerických panelákoch. Hayley návšteva Európy pomôže vyrovnať sa s jej komplexami (presne tak, európske dievčatá sa nestarajú sa o postavu do plaviek, pretože sa chlapcom aj tak páčia pekne zaoblené...  a nemusia si ani holiť nohy), ale ja som sa nemohla prestať čudovať, kde autorka toľko "pravidiel" o živote v Európe nazberala.

Plusový bod dostane kniha za to, že je krátka (200 strán) a číta sa veľmi rýchlo. Výlet v Taliansku zahŕňa aj krátku letnú romancu, ktorá je pre príbeh pekným spestrením a ako som už zmienila, autorka sa vie skvelo vyhrať s prostredím a atmosférou. Forma - skvelá. Obsah - uhm... Pretty Face je jedna z kníh, pri ktorých sa ani po dlhej dobe neviem rozhodnúť, či si odporúčanie na prečítanie zaslúži, alebo nie. 

0 komentárov:

Zverejnenie komentára

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates