17. 7. 2012

Melissa J. Morganová: Super prázdniny

Jedna z mojich obľúbených detských sérií sú Dvojčatá od Enid Blytonovej. Okrem toho, aké boli úžasne vtipné a ako som si zrazu želala, aby ma rodičia poslali do internátnej školy, sa mi páčilo najmä to, že hrdinky starli. Veď viete. Po štyridsiatich knihách Medzi nami dievčatami muselo každému napadnúť, ako to všetko stihli v jednom ročníku?!

Camp Lakeview je letný tábor, kam môžu rodičia upratať svoje milované ratolesti na celé dva mesiace. Pre Natalie je jej prvý kontakt s táborom ŠOK: žiadne mobily, žiadna televízia, jedna sprcha pre 10 ľudí, hmyz, špina, komáre, a tá príroda... Taká Jenna sa zase leta nemôže dočkať celý rok, Sarah tu môže byť úplne iným človekom a Alex sa nemusí báť, že by sa na ňu ľudia dívali inak kvôli jej tajomstvu...

Každé leto v sérií Super prázdniny je rozdelené do štyroch kníh. Dva týždne z letného príbehu vždy odrozpráva iná hrdinka, ktorá má vždy iný problém. Natalie sa do tábora nechce, Jenna večne plánuje nejaký žartík, Grace si chce napriek vôli rodičov zahrať v táborovom divadle, do Priye sa asi zamiloval jej najlepší kamarát...

Vyše 20-dielnu sériu sa mi nepodarilo zohnať celú, ale ak správne počítam, prežijú hrdinky asi 4 alebo 5 táborových liet. Niektoré dievčatá sa dostanú do úlohy rozprávača viackrát, a to je ten moment, kedy začnete sériu oceňovať. Počas prvého leta štartujú dievčatá vo veku 11-12 rokov, a aj keď nie sú v centre pozornosti, stále viete, ako ich príbehy pokračujú, pretože ďalšie letá vystupujú ako vedľajšie postavy.

Nie sú knihy až príliš detské, keď majú hrdinovia 11 rokov? Sú. Prvých 5 alebo 6 viac, ostatné menej. Ale sú detské "tým správnym spôsobom," že sa pri nich niektoré iné knihy pre mládež môžu hanbiť (aj Harry Potter má napokon v prvej knihe 11). Autorka pretriasa starosti, o akých sa dočítate v dievčenských časopisoch - páči sa mi chlapec ale neviem, ako ho osloviť... moja kamarátka sa zrazu zmenila... mám problém a neviem, ako o ňom povedať ostatným... - ale vzniklé príbehy nie sú podobne naivné. A hlavne - autorka zbytočne nemoralizuje, takže všetko je len súčasť príbehu, a ak vás tieto hrdinkine problémy netrápia, nebude vám ich kniha tlačiť na oči.

V každej dlhšej sérií sa nájdu lepšie aj horšie diely - ten úvodný (Natáliino tajomstvo) patrí nanešťastie k tým slabším, čo nikdy nie je pre sériu ideálny začiatok. Z časti za to môže hlavná hrdinka, Natalie, ktorá je napísaná tak, aby bola ako rozmaznaná slečna čo najmenej sympatická, a jej ponosy na úúúúplne všetko časom privádzajú do šialenstva. Našťastie je Natalie jednou z tých, ktoré sa ako rozprávačky opakujú, a počas ďalšieho leta je to s ňou o 180 stupňov lepšie.

Všetky knihy sú krátke (okolo 150-180 strán) a majú enormne veľa postáv - vždy, keď som po niekoľkých mesiacoch v sérií pokračovala, mala som nehorázny chaos v tom, kto je vlastne kto, aj keď si postavy zvyknem pamätať veľmi dobre. Okrem toho však nemám čo vytknúť - príbehy sú jednoduché, no inteligentne napísané, a ak aj vám niektorá postava raz nemusí byť sympatická, v ďalšom lete sa to pravdepodobne zmení. 

Pre mňa (ako pre niekedy-viac, niekedy-menej dospelú osobu) boli Super prázdniny veľmi milé čítanie, ktoré dokazuje, že knihy pre deti nepotrebujú nutne detsky-naivné podanie. Namiesto toho je séria napísaná živo, uvoľnene, je plná leta a zvádza k tomu ísť sa hodiť niekam k jazeru (ako hrdinky v Campe Lakeview) alebo sa rovno prihlásiť do letného tábora. Ak poznáte niekoho, kto má okolo 12-13 rokov, veľmi neváhajte, a strčte mu do rúk Super prázdniny. A potom si ho vypýtajte naspäť, a prečítajte aj vy sami.

AKTUALIZÁCIA: V slovenčine zo série predsa len dve časti vyšli - Natáliino tajomstvo a Jennino trápenie v sérií Super prázdniny.

2 komentáre:

  1. Táto séria vyšla aj v preklade,ale pod názvom Super prázdniny. V slovenčine vyšlo niekoľko prvých kníh, myslím že tri alebo štyri.

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Uááááá! Milý anonymný, nepoznám tvoje meno, ale bozkávam ťa za to na líce!

    OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates