22. 8. 2012

Morské panny ako nový fenomén? Choďte niekam...

Otázka: Čo bude po dystópiach nový fenomén?

Je polovica roka 2012, súhrnný "edičný plán" na prvú polovicu roka 2013 je už vonku a z mojich skúseností môžem tvrdiť, že druhá polovica sa zase tak líšiť nebude. Technicky mám pred sebou ľahko skreslený pohľad na žáner na vyše roka dopredu. 

Rok 2013 je veľmi podobný tomu, čo tu máme teraz. V paranormálnych príbehoch sa objavujú dozvuky po anjeloch (tretie časti trilógií, dlhšie série), upíri sa objavujú len v novinkách. Mizne žáner YA paranormal romance (Súmrak, Pád) a namiesto pasívnych hrdinov prichádzajú predstavitelia obdarení nejakými výnimočnými schopnosťami. Láska z príbehov nevymizla, ale kým sa hrdinovia pobozkajú, musia vyriešiť nejakú detektívnu zápletku alebo aspoň ujsť agentom CIA.

Veľmi veľa paranormálnych kníh má hororový podtón - v dome strašia duchovia, hrdinka má desivé halucinácie, v snoch sa jej zjavujú mŕtvi ľudia. Na mieste "bytostí" už nefiguruje "klasická" trojica upíri-anjeli-víly. Pokiaľ sa do nich niekto pustí, môžete rátať s nejakým twistom. Spektrum je rozmanité: od drakov cez banší až po veterných elementálov. A áno, knihy majú aj morské panny.

Na slnku si pomaly hľadá miesto steampunk a na moje potešenie sa zjavuje mnoho lastovičiek historickej fikcie, hoci často s paranormálnymi prvkami.

Asi päť ľudí sa rozhodlo, že napíše prerozprávanie Frankensteina.

Pribúda kníh, ktoré sú v podstate zasadené do dnešnej súčasnosti, len s nejakým drobným zvratom - populárna reality show manipulujúca ľudí, zneužité genetické klonovanie, tajná skupina ľudí s nadprirodzenými schopnosťami atď. Sci-fi sa nájde, buď zasadené vo vesmíre alebo pod touto škatuľkou. Miniprúd tvoria "survival stories," kedy sa hrdinovia ocitnú niekde, kde proste v ťažkých podmienkach "musia prežiť." 

Pomer medzi dystópiou a post-apo sa mierne nakláňa v prospech druhého menovaného. Najčastejšie však narazíte na mix a občas sa post-apo svet zvráti tak, až flirtuje so "stredovekou" fantasy. Niekoľko autorov to naviac zlučuje s nadprirodzenom - čiže buď je vláda banda upírov, alebo má hrdinka ešte aj nejakú výnimočnú silu. "Ekologické" témy (prírodné katastrofy) sú stále v kurze, ale skôr ako spestrenie. Veľa kníh má dobrodružný podtón, kedy hrdinovia po svete cestujú.

Čo bude nový fenomén po "dystópii," ako čitatelia tento zhluk posledných dvoch odstavcov označujú?

Určite to nebudú morské panny, jedny z DESIATOK bytostí, o ktorých sa v paranormálnom žánri píše. 

Sedemnásť kníh?
Dajte mi 30 minút a nájdem vám sedemnásť kníh o upíroch, anjeloch, vílach, zombie, duchoch alebo čarodejníkoch.
Na každú jednu si vzápätí pripravím dve ešte nevydané dystópie alebo post-apo.

4 komentáre:

 1. Vďaka za článok, dobré info.^_^ A vlastne to bude podobne ako doteraz, čo mi neprekáža.^^ Inak netuším, kde nabrali tie morské panny práve. O.o

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pěkné shrnutí :) Já osobně nárůst "nepasivních" hrdinů (hrdinek) opravdu vítám, protože přístup "budu tu ležet dokud mě nezachrání" mi dost drásá nervy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. IMHO, vodnícko-kyborgovskí seladóni a drsniacke tínedžerské bikerky oháňajúce sa mečmi sú "the next big thing". ;-))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ...vlastne, tí vodníci by sa aj našli. Nejaký Američan vydal tento rok knihu zasadenú na Slovensku, volá sa to - prekvapivo - Vodnik ;)

  Seriózne, tento rok už asi nič výrazné neprinesie a ak sa aj niečo z roka 2013 uchytí, "the next big thing" z toho bude najskôr na konci 2014. Dovtedy sú všetky správy planý poplach.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates