19. 8. 2012

Upírska apokalypsa

Vezmite si množstvo dystopických/post-apo kníh, ktoré u nás teraz vychádzajú, odpočítajte tak rok od vydania v angličtine a ešte zhruba rok, odkedy na nich autori prestali pracovať a odoslali vydavateľstvu.

Zistíte, že upíri sú dávno OUT.

UPÍRSKA APOKALYPSA
Rok 2010 už bol rokom anjelov, roky 2011-2012 rokmi "dystópií" (pre čitateľov všetko od sci-fi až po post-apo, málokto pozná rozdiel) a ak mám v paranormálnom mišmaši chystanom na rok 2013 vypichnúť ucelenejší trend, hlasovala by som za alternatívne reality, históriu a steampunk.

Čo však neznamená, že upíri sú preč úplne. Stále pokračujú niektoré nekonečné upírske telenovely (Škola noci, Upírske denníky), ktoré sa už rozrástli do seriálovej a/alebo filmovej a/alebo komiksovej a/alebo spin-off-ovej podoby a pustiť sa ich by bola pre vydavateľov životná chyba. Upírov stále nájdete vo vedľajších úlohách vo všetkých fantasy žánroch, no "klasické" upírske romance sú v YA vyhynutý druh. Niekoľko autorov experimentuje s "upírskou dystópiou," ale nie je ich veľa... a (zatiaľ) nie sú ani veľmi populárne.

Pre zaujímavosť. V auguste 2012 vychádza 40 YA fantasy titulov - jedno je zbierka noviel, jedno novela, jedno poviedková antológia. 19 sú novinky a 18 pokračovania rozbehnutých sérií.
Upírov nájdete len v troch.

KRVAVÁ ÉRA
Prakticky každá dlhšia (5+) upírska séria, ktorá ešte vychádza, má korene niekde v rokoch 2006-2007. Pre porovnanie, Súmrak vyšiel v roku 2005 a už o rok neskôr ste o ňom mohli počuť aj na Slovensku. Mánia sa však rozbehla až v roku 2007, keď vyšla v angličtine tretia časť (ani Harry Potter neštartoval ako bestseller, pri ňom bola zlomom štvorka). Dovtedy si Meyerová získavala čitateľov vďaka vlastnému úsiliu a hoci to nie je také známe, čitatelia si Súmrak vlastne našli sami.

Následný boom upírskych sérií neprišiel preto, že by si desiatky autorov knihu prečítali a povedali, "Hm, nápad je dobrý, ale ja by som to napísal inak (=lepšie)." Dokonca veľmi ťažko nájdete autora upírskych príbehov, ktorý povie, že sa dal na remeslo po prečítaní Súmraku - väčšina tvrdí, že ho čítať v prvom rade nechce.

Koľkí z vás zastriháte ušami, ak počujete slovo "dystópia?"
Koľkí milujete dystópiu, lebo je to niečo nové, neprebádané a svieže?

Koľkí ste ochotní vrhnúť sa na každú novinku, ktorá dystópiou zaváňa?

Čitatelia po Súmraku slintali po upíroch tak, ako dnes po Hrách o život po dystópiach. V prvej vlne sa zviezlo všetko to, čo už napísané bolo - Upírske denníky (rok výroby 1991) dostali nové obálky a televízny seriál True Blood (založený na knižnej predlohe z roku 2001) vrhol do sveta reflektorov mestskú fantasy a paranormal romance. Také Interview s upírom vystopujete do roku 1976, čiže - väčšina z kníh, ktoré za sebou po Súmraku stiahli masy, tu bola dávno, dávno pred ním.

To, čo sa dnes ráta medzi populárne upírske série, malo zväčša to šťastie, že bolo v správny čas na správnom mieste: Richelle Mead sa s vydaním prvého dielu Upírskej akadémie trafila presne na začiatok upírskej mánie a Škola noci od P. C. a Kristin Castových vznikla na objaednávku Castovej agentky, ktorá chcela kúpiť niečo "o upíroch a strednej škole."


SÚMRAK NAD UPÍRMI
Ešte pred tromi-štyrmi rokmi by bolo hovoriť o Súmraku ako pichať do osieho hniezda: jedna skupina by z boja vždy odišla urazená.

Nanešťastie pre mňa, dnes mám o Súmraku len málo čo povedať.

O Súmraku sa už popísalo toľko, že len ťažko vám z môjho pohľadu ponúknem niečo nové. Súmrak z pohľadu psychológie, filozofie, náboženstva, histórie, symbolizmu, popkultúry, feminizmu... go on, poslúžte si, päť minút Googlenia a pokiaľ náhodou nemáte rande s upírom, máte čo čítať celú noc. 

Z môjho pohľadu je zaujímavé, ako sa všetká rozmanitosť v upírskych knihách skryla za nálepku Súmračnej romantiky. Pred rokom som kamarátke opísala istú knihu slovami "Volá sa to Upírska akadémia, ale neboj sa, nie je to o upíroch" práve pre to, že sa upíri stali kódovým menom pre "hlúpe slintanie nad dokonalým chlapom pre žiačky druhého stupňa ZŠ." 

Logicky čitateľom nikto netvrdil opak. Pokiaľ ste patrili k "anti-" skupine, vytrpeli ste si na "trhu zahltenom kópiami Súmraku" asi dosť. Na túto tému snáď viac niekedy nabudúce.

MÁNIA UPÍRSKA...
...vlkolačia, anjelska, zombie, víl, morských panien - myslím, že v tomto poradí a myslím, že som si spomenula na všetky.

Skvelá vec na dnešnom trhu je žánrová rozmanitosť: klasická fantasy, YA-1984, post-apo, zombie, historická fikcia/... zamilovaný Frankenstein... skrátka, vojdete do kníhkupectva/na internet a vyberiete si ČOKOĽVEK len chcete. V čase upírskej mánie bola prevládajúcim žánrom paranormálna fikcia. A tak, ako sa dnes začína veľa ľudí počuť, že ich prestávajú baviť dystópie, prestali ľudí baviť aj paranormálne klony. 

Z horeuvedených "mánií" sa snáď zadarilo len anjelskej, ktorá však stále bola viac reklamným ťahom, než skutočným trendom. Vlkolaci si ani neštekli, zombie to nikdy nedotiahli vysoko a hoci sa dvíha popularita v mori morských panien, najväčší úspech by som prisúdila vílam. Popri tom sa podarilo presadiť sa žánru contemporary, čiže klasickým dievčenským románom bez paranormálnych prvkov. (Pokiaľ to nie je dostatočne jasné, každá táto "mánia" je blbosť.)

Vzťah Belly a Edwarda, Bella ako hrdinka a Edward ako upír sa stali terčom enormného množstva kritiky. "Stredná škola + upíri" sa nerovná len Súmrak, ale aj kultová Buffy, a tak sa koncom upírskej mánie začali rodiť nové typy hrdiniek. Prakticky to, čo tu máme dnes.

ČO Z TOHO VZIŠLO?
Čo prežilo upírsku mániu? Tento krátky pokec bude o upírskych sériach, ktoré vznikli pred rokom 2009 alebo skôr a ešte stále nedali posledné zbohom. 

The Morganville Vampires (2006) sú prvá séria, ktorá mi pri kombinácií "upíri + YA" zíde na um. V novembri tento rok vychádza trinásty diel a zatiaľ sa plánuje, že by sa malo budúci rok uzatvárať pätnástym. Prvá časť vyšla v českom preklade ako Prokletý dům.
Šestnásťročná Claire je mimoriadne inteligentná a tak odíde predčasne študovať na vysokú. Ibaže zakotví v Morganville, kde líšky dávajú dobrú noc a... pozor, chvíľka napätia... kde žijú upíri. Claire sa odmieta vrátiť domov a tak sa rozhodne s novým pohľadom na svet vyrovnať... aj keď to v meste, kde sa vás neustále snaží niekto zabiť, nebude jednoduché.

Blue Bloods (2006) sú veľmi známy upírsky počin. Tempom jedna kniha ročne budú končiť v januári, len aby na ne "nadviazala" prequelová séria. V češtine séria vychádza pod názvom Modrá krev.
Mať modrú krv neznamená "len" patriť do šľachtickej rodiny - takzvaní "modrokrvní" sú v skutočnosti upíri, o ktorých mi, "červenokrvní" ľudia nemôžeme nič tušiť. Ako to práve hlavná hrdinka Schuyler zisťuje, upírske gény sa začínajú prejavovať vo veku pätnásť rokov. S týmto odhalením prichádza aj pravda o jedinom reálnom nebezpečenstve, ktoré inak nesmrteľným modrokrvným hrozí - striebrokrvní, jediní, ktorí dokážu upírov zabiť...


Škola noci (2007) nie a nie povedať zbohom. Odkedy sa v roku 2009 prelomili ľady a séria začala zhrabávať fanúšikov trojnásobnou rýchlosťou, hrabú autorky peniaze všade, kde sa dá. Pretože príbeh musí byť doplnený príručkami, encyklopédiami, komiksami, novelami a zrejme čoskoro aj filmom.
Zoey žije vo svete, kde je vampirizmus dôsledkom genetickej mutácie počas puberty. Novozrodení upíri odchádzajú do upírskych Škôl noci, kde sa učia všetko potrebné na prežitie v ľudskom svete. Prirodzená úmrtnosť mladých upírov je však taká vysoká, že budúcnosť vôbec nie je istá. No ako sa Zoey postupne zoznamuje s novým prostredím, objaví, že v Škole noci v Tulse nie je všetko tak, ako by malo byť.

Blood Coven Vampires (2006) sú u nás (vďakabohu!) úplne neznámi. Decentne sa dá povedať, že rozumieť si so Školou noci je odporúčaný (a jediný) spôsob, ako si rozumieť aj s touto sériou.
Dvojčatá Sunshine a Rayne sú si podobné tak, že ich nerozozná ani vlastná mater. Čo teda upír, ktorý má Rayne premeniť na svoju upírsku družku? Sunny si chcela len prísť do klubu zatancovať - namiesto toho z nej bude upírka. Našťastie má previnilec, sexy upír Magnus, náhradný plán - odletí so Sunny do Anglicka, kde sa dievča napije zo Svätého grálu a celá premena sa zvráti. Ak to stihnú do siedmych dní.


No najväčšiu slávu si bez debaty užíva Upírska akadémia (2007). Keďže vyjde v slovenskom preklade, venujem jej v dohľadnej dobe samostatný článok. Nakoľko patrí medzi mojich TOP5 obľúbených YA, bude to skôr zjašené fangirlenie, ale budiž. 
Rose je dhampírka. V tajnom svete upírov - Moroiov - sú dhampíri využívaní ako bodyguardi, ktorí chránia svojich pánov pred upírmi bez duší - Strigoimi. Rose sníva o tom, že jedného dňa bude ochraňovať svoju najlepšiu priateľku, mladú upírsku šľachtičnú Lissu, ibaže už teraz to vyzerá tak, že Lisse niekto ide po krku... a Rose bude musieť vynaložiť všetky sily, aby ju ochránila. 
Viac si o nej pokecáme nabudúce.

4 komentáre:

 1. Tie augustové štatistiky sú zaujímavé.:D A super článok ako vždy.:)
  K survivors:
  The Morganville Vampires a Blood Coven Vampires čítať nejdem, Školu noci som vzdala, z Blue Bloods som čítala jednotka & páčila sa, tak budem pokračovať... VA je úžasná.<3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. pekný článok 8D výstižný 8) ja ale stále nemám problém čítať o upíroch 8D a aj keď čítam teraz aj dystópie, nie som členom týchto veľkých boomov, proste si prečítam to, čo ma láka, čo sa mi páči a nie to čo je nová aktuálna vec v týchto boomoch 8D ale pekné zhrnutie 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. X článků o upírech v české blogosféře a ani jeden nezmiňuje Upíří polibky. Taky přišly před Stmíváním a taky jsou YA, kdyby někoho zajímalo.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Práve tie som vynechala zámerne, pretože sú oveľa staršie (2003), a keby som sa pustila do kníh, ktoré začali vychádzať pred Súmrakom, bolo by treba spomenúť minimálne Night World, Stopy hrôzy, Christophera Pikea, Upírske denníky a seriálovú Buffy, čiže... možno snáď niekedy inokedy.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates