10. 9. 2012

Yvonne Woon: Dead Beautiful (Dead Beautiful #1)

V deň svojich šestnástych narodenín nájde Renée uprostred lesa telá svojich mŕtvych rodičov, ktorí tam - s obväzom na ústach - dostali infarkt. Zdá sa vám to normálne? Renée nie. Ale nič sa s tým nedá robiť.

Renée sa dostáva do opatery starého otca, ktorý ju pri prvej príležitosti uprace na internátu školu. Gottfried Academy je v dvadsiatom prvom storočí škola nočných môr. Chlapci sa dievčatá sa nesmú stýkať osamote, namiesto angličtiny na študuje latinčina, po zotmení sa môže svietiť len sviečkami... a študenti podozrivo často umierajú na infarkt.

Renée nepotrebuje (a ani nemá) intelekt Sherlocka Holmesa, aby odhalila, že akadémia skrýva tajomstvo. Nanešťastie už nemá intelektu toľko, aby tajomstvo tajomstvom aj nechala. Alebo skôr nechce nechať sexy spolužiaka Danteho, ktorý by mohol mať dievčat na každý prst desať - ibaže on sa zahľadel (kto by to bol čakal) práve do Renée.

K Dead Beautiful si môžete vziať zoznam klišé a rad za radom odškrtávať: nová škola, tajomstvá, pekný záhadný spolužiak, nadprirodzené schopnosti a rodinné tajomstvo - za všetko si pripíšte zelenú fajočku. Mala byť strašná kniha. Ale na moje prekvapenie... 

To spomínané prekvapenie spočíva v tom, že do školy nechodia upíri, anjeli či iné mytologické bytosti, ale autorka si celú paranormálnu stránku vycucala z renesančnej filozofie o zmysle života a smrti, ktorú vám celý čas predostiera prostredníctvom bežného študentského života. A kniha je tak prepchatá zaujímavými faktami o smrti a umieraní, ktoré sa Renée učí: na dejepise sa namiesto dejín vyučuje o história pochovávania, na filozofii sa debatuje o posmrtnom živote, študenti si posielajú papieriky napísané "jazykom mŕtvych..."

Celá táto paranormálna stránka je taká fascinujúca a svieža, že rýchlo zakryje najväčší nedostatok, ktorý kniha má: až kričí, že je autorkiným debutom. Drvivá väčšina odhalení funguje tak, že Renée náhodou na chodbe zabočí opačným smerom a uvidí niečo, čo vidieť nemala - a občas sa zdá, že si autorka premyslela len ústredné scény a zvyšok narýchlo zapchala nejakou vatou.

Ale na žáner paranormálnej romantiky? Dosť dobré! Detektívna zápletka a riešenie čudných smrtí všade na okolo je dokonca dôležitejšie ako instalove romantika a autorkin štýl má v sebe tú správnu debutovú iskru, kedy som ochotná všetky klišé prepáčiť len za to, že dobre číta. Všetky krivkajúce časti ťahá dopredu odhaľovanie tajomstiev a vážne pekne premyslená mytológia.

Dead Beautiful vyšlo niekde uprostred upíro/anjelománie a z nejakého dôvodu úplne zapadlo. Ale po rokoch? S odstupom času je to skvelá voľba, ktorá sa nesnaží byť nasmierne originálna a prelomová. Nie je tuctová, príjemne sa číta, romantika je skôr zaujímavá ako rušivá... Jednoducho áno. Ak je kombinácia romantika + nadprirodzeno vaša, neváhajte a skúste.

4 komentáre:

 1. Vyzerá to dobre, ešte som o tom nepočula 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som si Dead Beautiful práve kvôli všetkému tomu klišé pôvodne prečítať nechcela, ale teraz si ma presvedčila, že by z nej predsa len niečo mohlo byť. Dobrá práca, Luu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Táto knižka sa mi páčila, ale čítala som ju tak dávno, že keď som sa chcela pustiť do druhej časti, vôbec som si nepamätala, o čom tam ide. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Najhoršie je, že dvojka vyšla tento rok, ale trojka je plánovaná až na druhú polovicu 2013, nemá ešte ani názov, strašne dlhé čakanie to bude... :-/

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates