13. 10. 2012

Dámy ružovej knižnice: Zázrak menom Kody Keplinger

"...a tak sme si zajebali. Dnešok stál za hovno. A viete čo? Padlo mi to kurva dobre."

Šokovala vás voľba slov? Šikmé vety hore sú v podstate varovaním. V knihách Kody Keplinger sa to hlavne univerzálnym slovom "jebať" hemží ako v mravenisku. Ak vás už len toto samo o sebe privádza do úplnej hrôzy a autorku by ste najradšej obvinili z trestného činu kazenia mládeže... pokračujte ďalej. Ale len čo sa článku týka.

THE DUFF
Sedemnásťročná Bianca nie je ani krásna, ani populárna, ani nadpriemerne inteligentná - a ani jej nič z toho nevadí. Až pokiaľ si to všetko nevypočuje od miestneho Casanovu, Wesleyho. Wesley z baru odíde s colou v tvári, Bianca s urazenou pýchou a prezývkou DUFF: Designated Ugly Fat Friend. Inými slovami - dievča, ktoré si zo sebou ako prívesok nosí dievča iné, aby si pri pohľade naň povedalo, "Uf, nie som na tom až tak zle."
Bianca Wesleyho nenávidí - ale Wesley ju zároveň fyzicky priťahuje. A tak sa zrazu stane, že spolu Bianca a Wesley začnú nezáväzne spávať. Ona sa pri tom skvelo odreaguje a on... no, one je chalan (ten nikdy neodmietne). Na Biancu sa však valí jedna katastrofa za druhou a Wesley je zrazu tá najbližšia osoba, ktorú má...

SHUT OUT
Futbalová sezóna začína! Miesto konania: Hamiltonská stredná. V strhujúcom zápase... futbalový tým proti rugbyovému...?
Začiatok sezóny sa na Hamilton High rovná občianskej vojne. Hráči nevynechajú príležitosť členov konkurenčného týmu strápniť, očierniť alebo aj zraniť. Celá škola má z rivality ohromnú prču - okrem dievčat, ktoré s hráčmi chodia. A tak jedna z nich - hlavná hrdinka Lissa - vyhlási na ich čele ďalšiu vojnu: ak nebude kľud, nebude sex. Chalani sa skôr či neskôr zbláznia, ak si ich priateľky nepustia k telu čo i len na bozk (nie to ešte na sex)... alebo sa prvé zbláznia dievčatá?


A MIDSUMMER'S NIGHTMARE
Whitley je partygirl. Alkohol, tráva, nezáväzný sex - netreba jej vravieť dva krát. Keď sa raz ráno prebudí v posteli úplne nahá, vedľa nej chrápe neznámy chalan a ona netuší (alebo možno aj trošku hej), ako sa tam dostala, len si zbalí svoje veci a v tichosti odíde. Čakajú na ňu dva mesiace, na ktoré sa celý zvyšok roka teší: leto s rozvedeným otcom.
Ibaže... otec pred ňou v prvý deň prázdnin vykúzli rodinný dom a snúbenicu. A nie len že ju chce budúca macocha navliecť do ružových družičkovských šatočiek, ona má ešte aj syna. Presne toho chalana, pri ktorom sa Whitley nedávno ráno prebudila.

Našli ste spoločný menovateľ (okrem slovných hračiek v názvoch)? Zhrnúť úspech Kody Keplinger do vety "Je tam sex" je príliš jednoduché, ale...
Ale vlastne, prečo nie.

Kľúč k úspechu #1: Je tam sex (a nadávky)
Ryba a aj trend v YA na tretí deň smrdí. Čo sa nosí dnes sa nenosilo pred rokom - a už vôbec nie pred dvoma, kedy The DUFF (autorkina prvotina) vyšlo. Raz som v jednom interview s nejakým YA autorom čítala, že mu editor naveľa-naveľa dovolil v knihe nechať jedno "Holy shit!" - a ostatné výrazy bez mihnutia oka vyškrtal.
Áno, je to naozaj tak. Skupina tínedžerov ani zoči-voči koncu sveta nevypustí z úst hanlivé slovíčko.

"Kody Keplinger je autorkou, ktorá si (minimálne v tejto knihe) neberie servítku pred ústa. A ja musím povedať, že som sa s knihou, kde sa to tak hemží nadávkami, sexom, a ktorá tak perfektne vystihuje pocity človeka, keď sa mu život zmrví ešte viac ako už bol, ešte nestretla."

A ja podobne. No uznávam - trochu to preháňam. Nikto nechce text zamorený hromadou nadávok, ale ide o princíp. Do žánru, kde sa hreší jedine "do pekla" a ľudí posielate "tam, kde slnko nesvieti," prišla Kody Keplinger.
A - ospravedlňujem sa za slovník - začala jebať, kurviť, pičovať. Dodnes nechápem, ako sa jej tú knihu vydať podarilo.

...no a hej, ten sex. Nie je explicitný - ale opäť ide o princíp. Preneste sa do roku 2010 a budete sex v YA hľadať asi tak úspešne, ako že na Sahare bude dnes večer snežiť.

Kľúč k úspechu #2: Fanúšikovia
The DUFF šokovalo (alebo pobúrilo "expresívnym vyjadrovaním a nezmyselnými šteklivými scénami" - záleží na uhle pohľadu). Ale raklama, ktorú kniha mala, bola úplne nulová. Nulová. Pozrite sa len na obálku. Neskôr som v nej objavila isté čaro, no počas roka, kedy regále plnili obálky v štýle Pádu, Zavrhnutého a Záblesku, sa mi zdala vyslovene otrasná.

Skutočné bestsellery si čitateľov nájdu sami. Ak chodíte na Goodreads, poznáte efekt "reťazovej reakcie" - niekto vychváli knihu, niekto sa ku nemu pridá, ďalší dvaja to začnú zo zvedavosti čítať a bum! O týždeň ráno vstanete a 10 vašich priateľov knihu práve číta a 20 by si ju prečítať chcelo.

Teraz si predstavte, že o rok neskôr vychádza autorke nová kniha. Je to stand-alone (samostatná, bez pokračovania), čiže tú minuloročnú čítať nemusíte. Fanúšikovia, ktorých si pôvodná kniha nazbierala, sa do nej pustia okamžite po vydaní. Každý z nich sa rozplýva, cituje, hviezdičkuje o dušu a zlanári so sebou aspoň jednu nevinnú dušu.

Vy ešte stále nepociťujete chuť knihu čítať - ale potom príde tretí rok a tretia kniha a celý váš friendlist nerobí nič iné, len číta Kody Keplinger - NO A NEPREČÍTAJTE SI JU AJ VY!

Hviezda Kody Keplinger stúpa pomaly, ale konštantne. Mnohí rýchlokvasení bestselleristi (nedávno som videla anotáciu nejakej druhej časti, ktorá hlásala "Dlhoočakávané pokračovanie bestselleru XY!" - pričom tá prvá kniha v sérií ešte ani nevyšla) môžu len zelenieť závisťou. Kody aktívne bloguje, odpovedá na otázky, komunikuje s fanúšikmi. V jej článkoch sa opakujú témy o sebaúcte a vyrovnávaní sa s ťažkými životnými situáciami. Nedávno sa priznala, že je čiastočne slepá, a na čítačky chodí s tým, že sa pasáž, ktorú bude čítať, naučí naspamäť.

Kľúč k úspechu #3: Talent
The DUFF napísala autorka počas posledného ročníka na strednej.
Krutá pravda o autorkách kníh pre mládež: väčšina z nich sú mamičky v strednom veku. Neexistuje dôkaz, že starší autor nedokáže napísať hodnovernú knihu pre mládež (Fake it till you make it... alebo si nechaj rukopis preškrtať šestnásťročnou dcérou), ale skúsenosť ukazuje, nižší vek je nie len marketingovou výhodou. Cenu čitateľov, cenu za nelepšiu knihu roka, za najlepšiu YA a za najlepšiu fantasy/sci-fi zhrabla na stránke Goodreads minulý rok 22-ročná slečna Veronica Roth.

"Jen si vzpomeňte, kolikrát jste četli knihu, kde byl kluk či muž, do kterého byla hlavní hrdinka zamilovaná, naprosto dokonalý. Občas mi přišli tyto typy hrdinů až jednoduší, protože mi nepřišlo, že za sebou mají nějaký životní příběh, který na nich zanechal jisté šrámy a vytříbil tak jejich charakter. Abych byla upřímná, Kodyiny postavy jsou dokonalé, ale nedokonale dokonalým způsobem."

Kody Keplinger je nadaná. Má talent pochytiť dynamiku dialógov a zaľudniť príbeh realistickými postavami. Ako 21-ročná je dnes Kody Keplinger vypísanejšia, než mnohí starší autori. Napriek všetkým mojim výhradám (na ktoré príde o chvíľu) to nemôžem ignorovať - to dievča vie písať. Contemporary YA v 90% prípadoch stojí a padá na charaktere hlavnej hrdinky, no ešte aj Whitley, ktorá je nočnou morou každého amerického rodiča, je čitateľovi sympatická. Zo všetkých troch hrdiniek cítiť trojrozmernosť. Ich konanie sa často nedá schváliť, ale dá sa mu porozumieť. S jej dievčatami sa dá viesť dialóg - dajú sa brať ako reálne postavy z mäsa a kostí, ktoré neexistujú len na stránkach kníh, a ktoré majú vlastnú hlavu. 

Ľudia ju jednoducho milujú. Milujú jej cynické hrdinky. Milujú jej hrdinov, ktorí nie sú rozprávkoví princovia na bielom Volve. Milujú jej postavy, ktoré rozprávajú "ako im huba narástla." Milujú, že o vzťahoch sa nerozpráva prehnane romanticky a že o sexe sa nehovorí v hádankách. Milujú, že sa autorka nerozpakuje opísať poriadnu opileckú párty alebo piatkový večer v meste. Milujú, že nemoralizuje a nepoučuje.

"Ak si odmyslím to, že pre mňa určite nebolo možné v sedemnástich chodiť po kluboch alebo prespávať u iných (tobôž nie u chalanov :D), s prostredím tejto knihy si viem predstaviť a s hrdinkou sa stotožniť."

Zhrniem to citátom. Neviem, kde presne som ho pochytila, ale znie zhruba takto: "Kody Keplinger nepíše tak dobre vďaka svojmu veku, ale napriek."

Triezvejším okom
Osobne (internetovo) poznám ľudí, ktorí by od Kody Keplinger dali päť hviezdičiek aj receptu na zeleninovú polievku. Presne pre to všetko, čo som doteraz vymenovala - "lebo je to o normálnom živote."

S každou ďalšou knihou píše po technickej stránke Kody lepšie a lepšie. Na budúci rok sa pripravuje jej štvrtá kniha, Goldfish. Zatiaľ je známa len povaha hlavnej hrdinky (všetko to stojí a padá na nej, vidíte) - Paige sa kedysi pokúsila o samovraždu a dnes sa musí vyrovnávať s následkami. Od The DUFF je to poriadny skok - ale vôbec sa nebojím, že Kody pohorí. S tempom, akým sa technicky zlepšuje, nebude mať problém tému zvládnuť.

Dolu vodou to však ide s nápaditosťou. Akoby si príbehy autorka vymyslela v úplne opačnom poradí, pretože každá ďalšia kniha je dejovo viac a viac jednoduchšia a klišéovitejšia. V A Midsummer's Nightmare nájdete všetko, s čím už pred ôsmimi rokmi debutovala YA Danielle Steelová, Sarah Dessen. Po tretej knihe sa objavujú názory, že Kedy Keplinger ustrnula, a že vrcholom jej tvorby bol jej debut. Veľmi veľké nádeje preto vkladám do Goldfish, kde sa snáď ukáže, ktorým smerom táto mladá autorka kráča. 

Nie je teda už "značka" Kody Keplinger len nezdravo nadhodnotená? Stoja jej knihy za to? Oplatí sa ich čítať? 
Odpoviem vám takto: neviem presne, pretože istá nadhodnotenosť vo veci určite je. Som však presvedčená o tom, že ak sa považujete za fanúšika YA, aspoň jednu knihu by ste si prečítať mali. Aspoň pre zaujímavosť, prečo Kody spôsobuje taký veľký rozruch. Pokiaľ totiž zo dňa na deň neprestane písať, som presvedčená, že v priebehu pár rokov z nej bude veľké, veľké meno. 

*

8 komentárov:

 1. Skvělý článek... Pro mě byla od Kody nejlepší The DUFF, další knihy už mě tolik neokouzlily, takže jsem zvědavá na čtvrtou. Chtěla bych, aby měla znovu to kouzlo debutu.
  Jinak, docela nechápu, jak se Kody povedlo vydat The DUFF s tolika nadávkami, ty bývají spíš v dospěláckých... to bych čekala spíš u nějaké britské knihy, ale v puritánské USA?
  Přidala jsem ti linky na recenze, ale zvlášť v případě DUFF je to jedna z mých prvních recenzí, co jsem psala, takže žádná hvězdná kvalita :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som od nej prečítala zatiaľ len The Duff - a ňou som bola nadšená. :D Každopádne to sa chce v blízkej dobe zmeniť, a na Shut out si brúsim zuby budúci mesiac, takže ja dúfam, že nezostanem sklamaná. To by ma veľmi mrzelo.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. (Trochu som schaosila s linkovačom, ak tam nevidíte svoj odkaz, pridajte ho prosím znova.)

  Moja topka je The DUFF, ale páčila sa mi aj Nightmare, len ma tam sklamal koniec :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Super článek!
  Od Kody jsem četla všechno a jsem velmi zvědavá, jaká bude Goldfish - jak říkáš, docela velký skok od The DUFF, tak uvidím, jak se s tím popere :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. ja by som si DUFF veľmi rada prečítala, už en zo zvedavosti 8D ale myslím, že by ma to mohlo baviť 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. To s tým vekom o Kody povedala Gayle Forman :) Kodyne knihy sa čítajú strašne ľahko ale niekedy mi zápletka príde príliš prvoplánová a prehliadnuteľná.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Vdaka tomuto članku som si prečitala THE DUFF a bola som nadšena (a to mam 28 rokov ). Bolo to také .... v mnohých miestach prvoplánové, no napriek tomu úplne iné :-)
  Je to moja uplne prvá kniha prečitana v angličtine dokonca! Išlo to proste samo.
  DAKUJEM ZA INŠPIRACIU LUU :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Perfektne napísané! Ja sa na knihy chystám niekedy teraz v blízkej budúcnosti. Najme na DUFF a SHUT OUT. Zdá sa, že to bude prinajmenšom zaujímavé. :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates