27. 1. 2013

To najlepšie z roka 2012 (4/4) + Celoročné zhrnutie

Už definitívne posledné, zabudnuté a oneskorené zhrnutie minulého roka. Október, november a december 2012.

WOW. PROSTE...WOW

Že viete, čo je to šok? A čítali ste dvojku Mary Dyerovej? Nie? Tak potom neviete, čo je to šok! Tento blog by zúfalo potreboval rubriku Šok roka. Namiesto spodného prádla celebrít by sme v nej celý rok preberali túto knihu. 

Ak vás aj jednotka Mary Dyer neosloví - dajte Kto je Mara Dyerová? šancu. Už len pre to, že v slovenčine bude, a že ju prekladá môj nový prekladateľský vzor. Autorke sa podarilo hádzať do deja jeden šok za druhým, totálne znegovať to, čo bolo ešte v minulej kapitole pravda a dostať vás do stavov, kedy jediné racionálne vysvetlenie je, že sa celý príbeh hrdinke sníva. Je Mara Dyerová šialená, alebo sa zbláznil svet okolo? Odhalenie je celkom... šok.


Druhý šok posledného štvrťroka 2012: prečo som s touto knihou čakala tak dlho? Medený jazdec je neskutočný a ako všetky dobré knihy beznádejne vypredaný a nedoprekladaný. Tatiana a Alexander sa stretávajú počas Leningradskej blokády: on je vojak Červenej armády, ona prosté, sedemnásťročné dievča, ktoré nechce zmariť sestrino šťastie tým, že by sa zamilovala do jej chlapca. Epické, nezabudnuteľné, srdcervúce. Nenájdete nikoho, kto by vám povedal opak. 


NEČAKANÉ. PROSTE... NEČAKANÉ.

Keby som The Devouring nemala doma a nepotrebovala ho vrátiť, neviem, či by som ho vôbec niekedy otvorila. Nenápadné knihy vs. ja: 1:0.

Vourovia sú bytosti stvorené zo strachu. Stačí sa niekedy nasmrť báť, spomenúť si na Vourov... a paf! Už to nie ste vy. A Vour má voľnú cestu k vašim priateľom a známym, pretože vás nikto nebude upodozrievať, že namiesto duše býva vo vašom tele Vour. Toto sa stane bratovi pätnásťročnej Reginy. Našťastie nič nie je stratené - Regina totiž objaví denník s názvom Devouring, ktorý napísal niekto, kto sa už Voura zbavil...

The Devouring je horor v štýle Stephena Kinga. Trochu priamočiary, s jednoduchými postavami a vcelku obyčajným "nepriateľom," ale vynahrádza si to atmosférou, skvelým spádom a vyslovene filmovým záberom. A dokonca má odo mňa malé bezvýznamné plus - nie je v ňom romantika.


Prvé časti Denníka princeznej som čítala nekonečne veľa krát. Z časti pre to, že veľa teen kníh v mojich teen rokoch nebolo. Z časti preto, že tie prvé časti boli megadobré.

Zoznámte sa s Jessicou Darling, Miou Thermopolisovou, ktorá sa na strane 34 nedozvie, že je princezná. Ktorej život pokračuje v úplne obyčajných, looserských koľajách. A ktorá namiesto Miinej vtipnej kaše raňajkuje cynickú omáčku posypanú sarkazmom. Inteligentný humor, množstvo skvelých postáv a hrdinka, na ktorej nie je nič hrdinské, pretože je presne taká obyčajná, ako vy alebo ja. Sloppy Firsts.


ŠKODA. PROSTE... ŠKODA.

Richelle Mead, Upírska akadémia, The Golden Lily a moje prvé sklamanie. Prvé štyri slová v jednej vete sú nepriestrelná záruka kvality, tak prečo?

Prvý krát si po prečítaní Upirskej akadémie (alebo tentoraz spin-off série k nej) pripadám, akoby som UA nečítala. Zdala sa mi pomalá, nezáživná, bez iskry a bez nápadu... všetko to, čo Upírska akadémia v iných častiach nie je. Richelle Mead je autorka, ktorá potrebuje veľké plátno (poviedky jej vôbec nejdu) a tak len dúfam, že táto zvláštna kniha bola len predohra k niečomu väčšiemu, čo čaká v ďalšej časti.


PREČO JA? PROSTE... PREČO PRÁVE JA?

Najnovším hitom v knižnom priemysle sú novely. 50 strán, 4-5 dolárov, výsostne e-book forma. Destroy Me je e-novelou k trilógií Shatter Me (prvý diel vyjde v češtine teraz niekedy okolo marca). Niektoré novely fungujú ako prequelové príbehy, niektoré vysvetľujú, čo sa udialo v dobre medzi knihou 1 a 2, niektoré objasňujú konanie vedľajších postáv z ich pohľadu... a potom je tu Destroy Me.

Vrámci spoiler-free politiky vám nemôžem povedať nič viac. Ale ak sa bude séria uberať smerom, ktorý autorka v Destroy Me naznačila, tak som veľmi rada, že som si ju prečítala. Namiesto 465 strán v pokračovaní som sa trápila len tých 50.





ZHRNUTIE?
Zrecenzovala som toho tento rok hrozivo málo - aspoň takto oficiálne. Niečo mám však pripravené a len som čakala na nový rok a inde chcem prečítať celú sériu. Na toto vás určite neminú:

Contemporary a historická fikcia:


Jerry Spinelli: Stargirl - veselo-smutný príbeh o dievčati, ktoré je úplne iné, ako všetci ostatní - a jej nespútaný duch obráti jej rovesníkov proti nej.
Thanhha Lai: Inside Out and Back Again (recenzia) - skutočný príbeh malého dievčatka, ktoré počas Vietnamskej vojny emigrovalo s rodinou do Ameriky. 
Katie Kacvinsky: First Comes Love - klasická, nadpriemerne dobre napísaná romantika o tom, že protiklady sa priťahujú.
Stephen Chbosky: Charlieho malé tajomstvá - román v listoch. Charlie je šestnásťročný chlapec, ktorý je trochu iný, ako ostatní. Veselé, smutné, nežné, jedinečné.
Jessica Warman: Between - krásna, populárna, obľúbená a mŕtva. Jeden zo šiestich účastníkov súkromnej párty zavraždil samotnú oslávenkyňu, Elizabeth? Kto to bol? A hlavne - prečo? 
Lauren Oliver: Before I Fall - Samantha má všetko, čo by si mohla od života priať - keď zrazu bum! Sam zomrie. A ráno sa prebudí - znova a znova. V ten istý deň. Čo jej chce svet naznačiť? Konala snáď niekde zle?
Ruta Sepetysová: Medzi odtieňmi sivej - historická fikcia z obdobia druhej svetovej vojny. Hlavná hrdinka sa stane obeťou deportácií z pobaltských krajín do pracovných táborov na Sibír. 
Julie Anne Peters: By the Time You Read This, I'll Be Dead - jedna z najdepresívnejších kníh, aké som kedy čítala. Delaney sa už raz pokúsila o samovraždu - a nevyšlo jej to. Druhý krát je odhodlaná uspieť. Začne preto navštevovať fórum pre samovrahov, kde jej časovač spustí 30-denné odpočítavanie. Zmení sa niečo za 30 dní?
Daniel Handler: Why We Broke Up - Min a Ed sa rozišli. Preto sa Min rozhodne za nevydareným vzťahom spraviť čiaru, vezme všetko, čo jej Eda pripomína, zabalí to do krabice a vráti Edovi. Prečo sme sa vlastne rozišli? Možno je odpoveď niekde na začiatku. Alebo v celom priebehu. 
Patricia McCormick: Sold - fiktívny príbeh založený na realite. Hlavná hrdinka je chudobná Nepálčanka, ktorú jej otec v trinástich rokoch predá do Indie do bordelu.
John Green: The Fault in Our Stars - nezabudnuteľný romantický príbeh o láske dvoch mladých ľudí, ktorí sa stretli v terapeutickej skupine pre pomoc deťom s rakovinou.
Megan McCafferty: Sloppy Firsts - skvelé podanie obľúbenej témy - život na strednej škole - okorenené tonou cynizmu a päťhviezdičkovým inteligentným humorom.
Josie Bloss: Faking Faith (recenzia) - Dylanin spoločenský život je v troskách. Zatvorená doma narazí na internete na blogy dievčat z rodín fundamentalistických kresťanov, s ktorými sa pod menom Faith spriatelí. Ale čo ak ju jedna z nich pozve na návštevu?
Paullina Simmons: The Bronze Horseman - *NA... asi - romantická dráma (naozaj romantické a naozaj dramatické) o vzťahu vojaka Červenej armády a dievčaťa z Leningradu počas Leningradskej blokády. 
Elizabeth Wein: Code Name Verity (recenzia) - *NA - netypický príbeh o priateľstve dvoch mladých dievčat - vojnovej pilotky a tajnej agentky - ktoré spojila a zase rozdelila druhá svetová vojna.

NA = New Adult, 18+ žáner

Fantasy, paranormal, horor, dystópia, post-apo a podobné nezmary:


Jeanne Ryan: Nerve - triler o dievčati, ktoré sa omylom zúčastní populárnej reality show - v ktorej prežitie nie je zaručené.
Diana Wynne Jones: séria Castle (recenzia) - rozprávková fantasy séria točiaca sa okolo čarodejníka Howla, ktorý cestuje po svete v pohyblivom zámku.
Ally Condie: Crossed - pokračovanie knihy Dokonalý pár o živote v dokonalej spoločnosti, kde je všetko kontrolované štátom
Avery Williams: The Alchemy of Forever - klasický romantický teen príbeh so skvelým zvratom. Hlavná "hrdinka" je mŕtva a jej telo obýva 700-ročná nesmrteľná Seraphina.
Michelle Hodkin: The Evolution of Mara Dyer - pokračovanie knihy The Unbecoming of Mara Dyer. Je Mara Dyerová psychicky narušená, alebo má mimoriadne schopnosti? Kto je vlastne Mara Dyerová? A čo sa jej stalo?
Simon Holt: The Devouring - jednoduchý, no strhujúci hororový príbeh o bytostiach menom Vour, ktoré kradnú ľuďom duše.
Robin Bridges: The Gathering Storm (recenzia) - kráľovská rodina z Čiernej hory sú upíri. Ruská cisárovná je víla. Hlavná hrdinka je nekromantka, ktorá sa chce stať doktorkou. A niekto v Rusku na konci devätnásteho storočia ožiuje zombie. Originalita, epic win.
Yvonne Woon: Dead Beautiful (recenzia) - to, čo sa javí ako parádne klišé (hrdinka príde na novú školu, kde sa deje niečo strašne temné) sa zvrtne do niečoho, čomu som nakoniec dala päť hviezdičiek. 
Darren Shan: Lord Zarmut - hororový príbeh o chlapcovi, ktorého rodičov roztrhali démoni. Ale prečo? Strašidelné, nechutné a - hoci to tak možno nevyzerá - originálne.
Lois Lowry: The Giver, Gathering Blue, Messenger - dystopická séria pozostávajúca z niekoľkých stand-alone príbehov. V prvom sa stretávame s klasickou dokonalou v spoločnosťou, v druhej s dievčaťom, ktoré chcú pre fyzické postihnutie odsúdiť na smrť a v treťom s mestom, ktorého obyvatelia sú pre krásu ochotní podstúpiť všetko.

Toto je už definitívny záver roka 2012. Ešte presne neviem, čo si pripravím na ten súčasný, ale niečo podobné snáď určite. Zatiaľ sa lúčim, možno nie na dlho :-)

3 komentáre:

 1. The Devouring - toto vyzerá super! pripomína mi to mimozemšťanov 8D
  Shatter me je super, preto som bola dosť prekvapená viacerými zápornými názormi na tú novelu, no aj tak by som si to rada prečítala 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Teda, četla jsem jen čtyři knihy. Shame on me! Brzy to budu muset napravit. Jen teď nevím, s čím začít dřív... :D
  P.S.:Tenhle článek by měl mít varování ("čtení způsobuje neodvratnou touhu něco z tohoto seznamu okamžitě přečíst, i když nemáte čas" ;) )

  OdpovedaťOdstrániť
 3. E_V_E - som veľmi zvedavá, aký bude druhý diel. Už ho po tej novele neplánujem čítať, ale vyčkávam na ohlasy tých, čo budú :)

  Freckles - presne tak, shame on you, shame on you, shame on you! :) Keď už nevieš čím, navrhujem začať len abecedne. Alebo podľa farby dúhy. Alebo aspoň tú 1-2 náhodne :) Between nikto okrem Sašky nečítal, smrk... :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates