18. 1. 2013

3x MINIRECENZIA: edícia Američania nemajú vkus

Hodnotenie na Goodreads je ošemetná záležitosť. Druhé diely bývajú spravidla hodnotené vyššie, pretože do nich pokračujú iba tí, ktorým sa séria páčila. Vysoké hodnotenie nad 4.5 neznamená nič, ak sa na ňom podieľali traja ľudia. 3.8 môže byť málo pri 300, ale veľa pri 30 000 hodnoteniach.
Relatívne je všetko. Zhodnime sa, že vysoké hodnotenie je nad 4.0 a nízke pod 3.5. Aspoň pre dnešok.

PRIVEĽA
Teri Terry: Slated
4.11/5.00, 1170 hodnotení
V jednej vete: V dystopickej budúcnosti dáva Veľká Británia vďaka mazaniu pamäti druhú šancu bývalým mladistvým teroristom (= hlavnej hrdinke).
Prečo to ľudia milujú? Chyba v Matrixe. 

Ak knihy snívajú nejaké sny, tak recenzentská pochvala Chytila ma od prvej strany je vrcholom ich utopistického rebríčka.
Snívaj ďalej, Slated. Snívaj ďalej. 

Hrdinka je u doktora, kde je ako ex-teroristke zmazali pamäť. (Absencia osobnosti - vážny dejový zvrat.) Potom ide hrdinka domov. Potom spí. Potom ide do školy. Potom k doktorovi. Potom zasa ide domov a zasa spí. Niekde medzičasom príde na to, že si pamätá úlomky zo svojho bývalého života, takže ide do školy a zamiluje sa. A potom ide domov. Spí. Ráno ide k doktorovi. A potom domov. Spí, aby mohla ísť ráno do školy. A potom zase k doktorovi. Niečo vybuchne (aby sme nezabudli, že čítame "dystópiu"), ale hrdinka ide domov, spí, a ráno ide do školy.

Práve som vám zhrnula 450 strán. Nemáte za čo.

Abbi Glines: The Vincent Boys 
4.00/5.00, 17 400 hodnotení
V jednej vete: Ľúbostný trojuholník.
Prečo to ľudia milujú? Pozrite sa, ľudia milujú aj Tvajlajt...

Táto kniha nemá dej. Táto kniha má len ľúbostný trojuholník. Jeden roh je bad-boy, druhý je hrdinka tupá ako tágo a tretí visí v metaforickom vzduchoprázdne (čítaj: jeho predstaviteľ odišiel z mesta a jeho priateľka medzičasom zistila, že miluje jeho brata) len aby mohla hrdinka 190-320 strán nariekať nad zakázanou láskou a neprekonateľnou túžbou. A ako spoznáme, že je Sawyer bad-bad-baaaad boy? No veď chodí bez trička!

Abbi Glines je autorov splnený sen. Ovládla SP svet podobne ako kedysi Amanda Hocking a zatiaľ čo my nechápeme, anglofónny svet jej padá k nohám. Príbeh? Postavy? Štýl? Realistická romanca? Čo vám nestačí ten sexy chlap...?

The Vincent Boys vychádzajú po celom anglicky-hovoriacom svete.
Nepodarilo sa mi vygoogliť, koľko za to vydavateľstvo zaplatilo.
PRIMÁLO
Paige Harbison: Here Lies Bridget 
3.41/5.00, 775 hodnotiacich
V jednej vete: Bridget zahynie pri autohavárii, po ktorej jej duša uvidí a pocíti všetko, čo svojim sebeckým a bezohľadným správaním spôsobila.
Prečo sa ľuďom nepáči? Lebo "s hlavnou hrdinkou sa nedá stotožniť."

Bridget je mrcha: blonďatá-prsatá mrcha a kráľovná strednej školy. Je to typ dievčaťa, čo púta všetky pohľady, dav na chodbách sa pred ňou rozostupuje, je z bohatej rodiny, usporadúva najpopulárnejšie párty, manipuluje svojimi priateľkami, je drzá, egoistická, zahľadená do seba, klame, okato flirtuje, a hlavná hrdinka ju od prvého stretnutia nenávidí.

Oh, hups, Bridget je hlavná hrdinka.

Toto nie je len prekvapenie - toto je šok. Taký, že sa z toho väčšina ľudí celú knihu nespamätá. Nemohol som sa spojiť s hrdinkou, nechápal som jej rozhodnutia... dobre. Ak sa potrebujete na Bridget duchovne napojiť, toto nie je kniha pre vás. Ak si chcete užiť dobre napísanú postavu, pútavý dej, dynamické rozprávanie a neodradí vás predvídateľný koniec - smelo do toho.

Toľko na dnes - no ako štvrtú do zbierky si môžete pripočítať Faking Faith. 340 hodnotiacich a 3.59 je pre túto knihu málo.

14 komentárov:

 1. Here Lies Bridget je príšerne nepochopená kniha... a jej najväčší problém nie je že sa s ňou nedá stotožniť ale sa s ňou dá stotožniť až príliš a vzhľadom na to aká Brdiget je sa im to nepáči, lebo všetci chcú byť radšej kladní ako záporní hrdinovia a nikto si nechce priznať že je mrcha, protivný, hnusná atď...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ono...ja som sa smiala ako také teľa. Toto ma neskutočne pobavilo a hl. hrdinka, s ktorou sa nedá stotožniť? Dobre, fajn o to ani nestojím ale ako postava je zaujímavá. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Keby som sa chcela stotožniť s každou hlavnou postavou, tak čítam len to, čo napíšem ja...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Čítala som od Abbi Glines Existence (4.01) a tiež som si pri tom ťukala na čelo. Asi si pri najbližšej príležitosti schválne prečítam niečo s nízkym hodnotením a uvidím, čo z toho vzíde. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tak ta " recenze" na Slated mě vážně pobavila! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Niečo vybuchne, hrdinka spí... 8DDD
  Takých kníh je viacej, škoda, že celkom slušný nápad nijak neokorenia a nevyužijú ho naplno.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Tou minirecenziou na Slated si ma dostala...:DDD
  A Here Lies Bridget ma čoraz viac zaujíma.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Američani někdy prostě knihy nechápou, jinak si to neumím vysvětlit. Here Lies Bridget jsem četla a není to moje nejoblíbenější kniha, ale líbila se mi.
  Abbi Glines se vyhnu velkým obloukem, protože jsem na její knihy už viděla tolik negativních názorů...
  A minirecenze na Slated? Tak to se ti povedlo :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Pokiaľ máte možnosť, tak si Bridget prečítajte, je krátka a za skúšku nič nedáte :) Oveľa radšej, ako Slated. Pri tom budete spať spolu s hlavnou hrdinkou.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Tvoje zhrnutie ma od Slated úplne odradilo, rovnako ako od Vincent boys. :D O poslednej som už počula a myslím si, že by mohla byť veľmi originálna. Ešte som nečítala knihu, kde by bola hlavná hrdinka mrcha. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 11. "Prečo to ľudia milujú? Chyba v Matrixe."
  SI ZABILA :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Když jsem si oblíbila Artemise Fowla a jiné křiváky, tak s Bridget to nebude těžké. Přeci jen to není opravdový zločinec, ale jen sobecká mrcha. :D
  Ještě uvidíme, nicméně z těch čtyř uvedených působí nejzajímavěji, to je fakt.

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Super recenzia, cítiť z nej tvoj štýl a páči sa mi ale nesúhlasím s tebou. Každý má svoj vkus a ja sa snažím rešpektovať názor každého ale z tvojich minirecenzií mám pocit že tie knihy za nič nestoja a tí ktorý si myslia opak sú padnutý na hlavu.

  Keď knihu chváliš vždy si rada prečítam celú recenziu, zasmejem sa a inšpirujem (keďže ja sama recenzujem a ty si v totmo obore skúsenejšia) ale Vincent boys som čítala preložené na jednom blogu a mne. sa. to. páčilo! rovnako ako niektorým ďalším babám.

  Ale odvtedy čo som raz prečítala zhadzujúcu recenziu ktorá nebola pravdivá ma názory ako ten tvoj leda tak naštvu alebo nakopnú aby som tie vraj príšerné knihy ich prečítala.

  Každá kniha má niečo do seba a v každej sa nájde dobré aspoň niečo, to že to tam nevidíš ty neznamená že ostatný majú halucinácie. Ak chceš knihu ktorá ťa zaujme od začiatku po koniec, bude napínavá, realistická s úžasnými postavami tak dobre, každý má svoje nároky! Každý ale očakáva od knihy niečo iné - mne sa VB páčia.

  Takže aj keď tvoj štýl písania a vyjadrovania názorov je zaujímavý príde mi dosť zhadzujúci.

  Slated a BLB- myšlienka je podľa mňa zaujímavá - vymazanie pamäti dáva fráze nový začiatok úplne iný rozmer a pozreť sa na "svet" raz nielen z pohľadu toho "loosera" a obdivuhodného "utláčaného" ale z pohľadu arogantnej blondíny je tiež ďalší pohlad na vec. Takže chápem že recenzia je názor danej osoby ale aj na to na čo si tak nakydala niekdo vynaložil úsilie a čas takže keď sa ti nepáči je to v poriadku, ani mne sa nepáčia všetky knihy ktoré som prečítala len to nemusíš podávať akoby si nezaslúžila ... existovať alebo čo.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Ahoj Vicky :) Znovu som si prečítala, čo som napísala a nemyslím si, že píšem niečo zlé o čitateľoch, ktorým sa tie knihy páčia. Vždy, keď píšem niečo ostrejšie, tak dúfam, že sa moji čitatelia dokážu nad recenziu povzniesť a vycítiť, že nehovorím o ich vkuse, ale o svojom. The Vincent Boys ani Slated sa mi nepáčili. Určite aj ty máš knihy, ktoré naozaj, naozaj nemáš rada a keď o nich niekomu vravíš, vyzdvihuješ skôr negatíva, ako pozitíva. Nepísala som ani jednu z minirecenzií so zameraním na objektivitu a nenapadlo mi, že by sa niekto mohol uraziť. Mrzí ma to.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates