5. 1. 2013

Josie Bloss: Faking Faith

Dylan spraví všetko, aby si udržala svojho chlapca - aj fotky hore bez. Ibaže keď sa o dva mesiace Dylan a Blake rozídu, jej "dokonalý chlapec" zavesí fotky na internet. 

Dylan sa nedokáže vyrovnať s tým, ako na ňu celé mesto ukazuje prstom a chodenie von vymení za chodenie na internet. A tak objaví blogy dievčat z rodín fundamentalistických kresťanov, ktoré žijú na farmách, nechodia do školy a ich najväčším problémom je, ak sa im nevydarí jablkový koláč.

Prvých pár týždňov má Dylan z blogeriek poriadnu prču. Ale neskôr jej životný štýl "plný božej lásky a pochopenia" začne pomaly zaliezať pod kožu. Dylan neodolá, založí si pod menom Faith (faith = viera) falošný profil a začne blogovať. Vymyslené príhody zo svojej vymyslenej rodiny.

Už tu by sa dala spraviť čiara. Dievča, sklamané pokrytectvom modernej doby, nájde útechu v imaginárnom svete a kresťanstve. Občas nepotrebujete čítať dlho, aby ste zistili, že je kniha dobrá: hlavný hrdina vám ožíva pred očami, zvedavosť vám nedovolí prestať čítať, príbeh má skvelú atmosféru... presne tak, ako tu. Ibaže Faking Faith je čarovná pre niečo iné. Pretože ide ďalej.

Dylan ani kútikom mysle neplánuje stať sa kresťankou. Ale ten svet, v ktorom tie dievčatá žijú... Spoločné večere namiesto papierikov na chladničke. Rodičia, ktorí sa len unavene nerozvaľujú pred telkou, ale voľný čas venujú deťom. Súrodenci, ktorí sú jeden druhému najlepší kamaráti. 
Vymeniť starosti s chlapcami za tie jablkové koláče by možno nebolo až také zlé...

Takže keď jej časom blogová kamarátka Abigail ponúkne, aby k ním prišla cez leto na návštevu, Dylan neváha. Prichádza čas vyskúšať si, aké to je naozaj - dojiť kravy, okopávať zeleninu, variť večere, modliť sa. Ukáže sa, že "zvrhlá" Dylan je vlastne skvelá kuchárka a záhradkárka? Alebo ju čakajú dva týždne nehoráznych trapasov? Spravíme čiaru tu?

Nie. Lebo kniha ide ďalej. Abigailina rodina sa nachádza v nešťastnej situácií - Abigailin brat sa nedávno zblížil s dievčaťom priamo z osídiel diablových: z mesta. Despotický otec neznesie žiadne ďalšie porušenie pravidiel. Čo ak sa dozvie, aká klamárka mu prikvitla pod strechu?

Josie Bloss má príbeh pevne v rukách - a ak máme veriť, že fundamentalistická farma je raj na zemi, tak aj budeme. Všetko, čo potrebujete o postavách vedieť, je bohovsky dobre ukázané na konkrétnych situáciach - a aj keď si po pol roku nespomeniete na farby vlasov, budete si pamätať na charaktery. Hlavná hrdinka je fantastická a uveriteľná - ale šou si však pre seba kradne Abigail, zosobnená oddanosť fundamentalistickému životu...

...pretože tá neuveriteľná kniha stále ide ďalej. Abigailin svet nepripúšťa ženám žiadne práva - a dievča si to začína uvedomovať a o viere pochybovať. Žeby jej Dylan odhalila svoju pravú identitu a pomohla jej z farmy ujsť? Nemôžem vám povedať viac, ale tá kniha stále ide ďalej...

Faking Faith nie je dlhá kniha. S každou ďalšou a ďalšou kapitolou ide ďalej a ďalej, zamotáva príbeh a prehlbuje vzťahy medzi postavami. V ľahkosti som vám opísala to, čo ponúka anotácia. Autorka zbytočne netlačí na psychologickú stránku a príliš nezapára do filozofovania o viere a náboženstve. Spočiatku sa zdá, že ste rozčítali niečo ľahké a oddychové - no od momentu, kedy do svetla vstúpi Abigail a jej rozpor medzi svetom, ktorý miluje a odchodom za lepšou budúcnosťou, je atmosféra maximálne vážne. Hrdinovia sú našťastie osobnosti s vlastnou hlavou a neurobia niečo len preto, že by to človek očakával. Klišé? Zabudnite.

Originálna zápletka, silné postavy, nepredvídateľné situácie, výborný štýl. Hviezdičkové hodnotenie ide ďalej a ďalej - až na najvyššiu možnú mieru. 

5 komentárov:

 1. wau, to vyzerá na úžasný príbeh! O knihe som ešte nepočula. Krásna recenzia, veľmi rada by som si knihu prečítala 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mám na GR iba jedného priateľa, čo to čítal, aj celkovo to má iba nejakých 300 hodnotení... málo :) Skvelá kniha, musím šíriť ďalej O:)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ty mě svými recenzemi vždycky tak nakopneš... Až budu mít čas, rozhodně si to přečtu, na GR je jen 230 stran, takže to bude spíše na chvíli... Snad se mi to bude líbit jako tobě :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja som to prečítala raz cestou vo vlaku domov, tak ak sa aj náhodou nebude, aspoň máš istotu, že s tým nebudeš bojovať dlho :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Táto kniha ma naozaj zaujala. Idem si ju hneď teraz vyhľadať. Vyzerá to na zaujímavé čítanie. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates