19. 2. 2013

John Green: Kam zmizla Aljaška


Predstavujem vám Milesa: typického dlháňa v kockovanej košeli, ktorému priemer špatí len guľa z telocviku (čudné, napriek noseniu toľkých kníh), s ulízanými vlasmi a spoločenským životom, ktorý predstavujú životopisy mŕtvych mysliteľov.

Niečo som si možno vymyslela, ale od pravdy to nemá ďaleko: Miles je lúzer, ktorému sa vyhýbajú ešte aj ostatní lúzri. Lenže jeho viac ho trápi, že už doma vyčerpal všetky možnosti a stále nenašiel zmysel života, čo si žiada jediné: zmenu. Takže Miles zbalí kufre. A prihlási sa na internátnu školu.

Ibaže už pár dňoch je jasné, že z filozofovania nebude nič, pretože sa asi omylom dal zavrieť do blázinca. Milesa si k sebe chytí partička, ktorá si internátnu voľnosť užíva plnými dúškami: v noci sa tajne túla von, filozofuje akurát tak nad novými skrýšami na chľast, vyžíva sa v kanadských žartíkoch a namiesto komediálnych sitcomov spolu pozeráva porno a fajčí pri tom cigarety. Miles je zhrozený. Najprv zo svojich priateľov. A potom z toho, ako sa mu tento život začína páčiť. 

Ibaže všetci jeho noví kamaráti by sa s ním vymenili mihnutím oka. Lara je dcéra chudobných emigrantov. Takumi má pocit, že je pre ostatných neviditeľný. Chip zvaný Plukovník býva v škole vo väčšej izbe, ako je jeho celý dom. A čo skrýva krásna, nepredvídateľná a bláznivá Aljaška Youngová, to netuší nikto...

Svetaskúsená Aljaška, ktorá nemá zábrany a naivný Miles (ktorý ich má až priveľa) na seba narazia silou Veľkého tresku. Aljaška nie je v názve náhodne - je vtipná, inteligentná, tak trochu tajomná no vždy za každú srandu, nenechá sa nikým komandovať a povie od srdca, čo si myslí... a životy ostatných postáv sa okolo nej točia ako planéty okolo Slnka. Miles je z Aljašky paf a zmyslom jeho života zrazu nie je pochopiť svet, ale pochopiť Aljašku. Na čo bude musieť najprv pochopiť seba.

John Green je autor, ktorý stavia knihy na postavách - Kam zmizla Aljaška v podstate zaberá jeden obyčajný školský rok, ktorého udalosti krok za krokom ťahajú Milesa z nevinnej detskej kukly k dospelosti. 

Že jednoduché? Opísali by ste lepšie Kto chytá v žite? Prirovnanie k takej veľkej klasike vôbec nie je trúfalé. Keby Green s dospievaním postáv nevedel narábať tak dobre, nebol by zďaleka taký úspešný - a Aljaška je v tomto ohľade majstrovské dielo. Kniha je nabitá skvelými úvahami o láske, viere, priateľstve, smrti, živote, budúcnosti... Strohá obálka by mohla niečo naznačovať už vopred. Po dočítaní určite bude.

Green je veľmi, veľmi dobrý autor a ľahkosť, s ktorou hĺbku knihy vnáša, je nenapodobiteľná. Ak teda chcete, môžete filozofický presah ignorovať a užívať si príbeh. Tu je ale jeden veľký paradox: pomyselný filter, ktorý by mazal všedné dni a ponúkal len to hlavné, chýba - Kam zmizla Aljaška je o tých všedných dňoch. Nuda na hodinách. Posielanie ťahákov. Blicovanie, sedenie na izbách, debaty pri obedoch v jedálni, zháňanie pitia na piatkový večer, flirtovanie, sex, dievčatá, Aljaška... nepamätám si, kedy som naposledy čítala knihu, v ktorej sa preberá taký bežný život. Ktorá by prehovárala tak reálne

Stačí dúšok Greenovho hravého a inteligentného štýlu a nebudete sa už chcieť k povrchnej mainstreamovej YA ani priblížiť. John Green je iná liga: čo veta, to kúzlo so slovami. Číta sa skvelo, s-k-v-e-l-o - či už v prípade, že hľadáte v knihe oddych, alebo ste náročný čitateľ a hľadáte niečo viac.

Ak vám naviac sadne Greenov suchý humor, máte vyhraté úplne. Veľakrát ho nájdete len tak medzi riadkami, v ironických poznámkach alebo zabijáckom sarkazme - ale občas do toho vletí scéna, kde prestanete vidieť na stránky, pretože sa smejete tak, až plačete... a behom pár viet akoby uťal. Green sa v Aljaške vyžíva v zabíjaní vtipnej atmosféry tragickými (alebo aspoň trpkosladkými) momentami. Atmosféra sa strieda ako na hojdačke: smejete sa, plačete, smejete sa a plačete, plačete a máte pocit, že sa nikdy nebudete smiať, len aby ste sa o kapitolu neskôr smutne pousmiali... taký je John Green a taká je Aljaška

Green však nehrá na city, pretože v zlomových chvíľach neskĺza po povrchu. Miles vždy namiesto povrchných rečníckych otázok ponúkne svoj pohľad - nesnaží sa vám ho vnútiť, nesnaží sa vás dojať, nesnaží sa o veci filozofovať. Vyjadrí svoj názor a ide ďalej, poznačený novou skúsenosťou. A toto - to, ako sa kniha nesnaží byť prešpekulovaná - to je to, za čo si Aljaška zaslúži plný počet hviezdičiek: pretože znie úprimne, ako obnažená výpoveď o dospievaní a o živote.

Sú knihy, ktoré dočítate a nemôžete sa zdržať - kam chodíte, tam ich odporúčate, vychvaľujete. Nadchnete sa postavami, autorovým štýlom, skvelým príbehom.
Ale potom sú knihy, ktoré dočítate a nemáte slov. Znova si ich prelistujete, zamyslíte sa nad obľúbenými pasážami a zahľadíte sa do prázdna - a ak ich už musíte niekomu opísať, len ticho a vážne poviete: "Bolo to úžasné."

Hovorím to veľmi ticho a veľmi vážne. Kam zmizla Aljaška bola úžasná.

7 komentárov:

 1. Luu milujem tvoje recenzie. A tú knihu jednoducho MUSIM mať doma. Aj keď budem týždeň žiť na wifonkách :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. úžasná receznia <3 až som mala zimomriavky~~ už sa nemôžem dočkať, keď mi aljaška príde domov!!^^

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super recenze! A kniha vypadá opravdu skvěle a zajímavě!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ak by som mala vybrať jednu Greenovu knihu, ktorú odporúčam, vybrala by som túto. Takže kašlite na Hviezdy. Aljaška sa nezdá, ale stojí za to ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Luu, tvoja recenzia bola úžasná ako vždy :)A tiež sa pridávam k tvojim ticho a vážne vysloveným slovám. Kam zmizla Aljaška bola úžasná.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Úžasná recenzia =D, máš na to talent! Aj keď s niektorými vecami úplne nesúhlasím. Práve som na 142 strane a možno nemám ten správny náhľad, kdo vie. Jasné však je že poznám ten týp kníh pri ktorých ani nevieš ako povedať svetu o danom veľdiele, skvoste, majstrovskom diele a aj keď sú obe knihy od auta úžasné, nemôžem povedať že by pretromfli moje topy =D. A ten humor ma zabíja =D.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ver tomu, že 142 je ešte len taký nevinný úvod, to pravé orechové je až v druhej polovici :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates