15. 2. 2013

Týždeň s Aljaškou: Anotácia & UKÁŽKA

Všetky príspevky z Týždňa s Aljaškou nájdete pohromade tu.

Ak sa vám páčili také Charlieho malé tajomstvá alebo Na vine sú hviezdy, bude sa vám páčiť aj Aljaška. Najlepšie by bolo opísať ju ako spojenie oboch: pretože je rovnako dobre napísaná, ako Hviezdy, a zároveň rovnako "všedná" a smutno-romantická, ako Charlie.

A to najdôležitejšie - kedy sa o tom budete môcť presvedčiť? 20. 2. 2013.
Miles má bizarnú záľubu v posledných slovách svetových osobností. Najviac ho fascinuje Francois Rabelais a jeho posledná veta: „Idem hľadať to Veľké Azda." Miles si nechce počkať na podobný osud a presvedčí rodičov, nech ho pošlú do internátnej školy mimo mesta. V Alabame si rýchlo nájde nových priateľov: spolubývajúceho Chipa, ktorého všetci volajú Plukovník a ktorý vo voľných chvíľach memoruje nekonečné abecedné zoznamy, i krásnu, ale nepredvídateľnú Aljašku, do ktorej sa zamiluje. Čaká ich rok plný porušovania školského poriadku, testov a skúšok, žartíkov, rozchodov a odhalených tajomstiev. Čo zmení Milesov názor na jeho „Veľké Azda"?

...teda nie, Aljaška nie je žiadne enviromentálno-dobrodružné putovanie s mapou v ruke, Aljaška je dievča. A veľmi zvláštne dievča (čo asi ide ruka v ruke s tým menom). Ako veľmi si prečítajte v ukážke. 

Zastavil, nadýchol sa a vzápätí dokončil.
„Ako Emily Dickinson, nemám strach zo striedavého rýmu / a to je koniec tejto slohy, hip hoper patrí do špičkového tímu.“
Netuším, aký je rozdiel medzi striedavým a združeným rýmom, ale bol som primerane ohromený. Venovali sme Takumimu jeden skromný potlesk. Aljaška dofajčila cigaretu a hodila ju do potoka.
„Prečo fajčíš tak brutálne rýchlo?“ opýtal som sa.
Pozrela sa na mňa a zoširoka sa usmiala. Taký široký úsmev by na jej úzkej tvári vyzeral trafene, keby nebolo elegantnej zelene jej očí. Usmiala sa veselo ako dieťa na Štedrý večer a povedala: „Ty fajčíš pre potešenie. Ja fajčím, aby som umrela.“Ak sa vám náhodou nič nezobrazí, klikajte na tento odkaz.

Ak bývate na Slovensku, nezabudnite sa zapojiť do súťaže. Ak ste sa už zapojili včera, môžete si znova odkliknúť prvý bod a získať ďalší súťažný vstup za tento deň. (Body za komentár vám samozrejme stačí získať iba raz, nemusíte komentovať vždy, keď formulár uvidíte.)

a Rafflecopter giveaway

4 komentáre:

 1. Stolen od Lucy Christopher. Stále o nej hovorím, lebo mi nejde do hlavy, ako môže byť taká geniálna kniha tak málo známa :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tak toho by bolo asi viac :D Ale určite Národ od Terry Pratchett a knihy od Douglas Adams. Páčia sa mi ich pre ich zaujímavú životnú fylozofiu, ak sa to tak dá nazvať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. A filozofia sa píše s mäkkým i, viem, ale aj tak tam vždy dám tvrdé, keď si nedávam pozor.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Konečne som mala tú česť prečítať si Hunger Games a ten pocit z toho.. poviem to tak, že asi 2 týždne som nemohla premýšľať nad ničím iným :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates