16. 2. 2013

Týždeň s Aljaškou: John Green

Všetky príspevky z Týždňa s Aljaškou nájdete pohromade tu.

Nebudem vás nudiť dátumom narodenia, počtom vysokoškolských titulov (lebo pokiaľ to nie je z Harvard, aj tak to nikomu nič nepovie), menami domácich zvieratiek a inými múdrosťami z Wikipédie, ktoré nikoho nezaujímajú. To mi však uberá možnosť začať na nejakom logickom mieste, takže... začnem tak od stredu.

John Green je Vloger
John Green nie je ani tak slávny spisovateľ, ako slávny vloger. Slávny - ten chlap je neuveriteľne slávny. Keď som teraz začala rozprávať o Aljaške na Facebooku, komentoval raz niekto, že ani nevedel, že John Green z VlogBrothes je ten John Green, čo napísal túto knihu.


VlogBrothers je Youtube channel, ktorý patrí bratom Johnovi a Hankovi Greenovcom. Ako dospelí sa bratia od seba odsťahovali a pretože sa mali radi (a pretože sú obaja tak zdravo padnutí na hlavu), rozhodli sa, že celý rok 2007 budú komunikovať len prostredníctvom videí - žiadne smsky, žiadne listy, žiadne maily - len videá.

Takže bratia na striedačku posielali každý deň na spoločný účet videá o tom, čo v ten deň robili. A toto sa veľmi rýchlo zvrhlo od pokecov o živote k pokecom o knihám, vyznaniu lásky k Magic the Gathering, spievaniu o Harrym Potterovi a iným veciam, ktorými Greenocvi vyhlásili "Som nerd a som na to hrdý!"

Tisícky divákov pribúdali každý mesiac. Na účte je momentálne 1048 videí. A témy sú všetko, na čo si za tých 5 rokov spomeniete - od komentárov k súčasným udalostiam, cez videá z cestovania po svete, názory na knihy a filmy, u Hanka piesne "vlastnej výroby" a zo všetkých moje najobľúbenejšie - odpovede na otázky fanúšikov. 

John Green je Nerdfighter
Jedného dňa (teda v jednom svojom videu) narazil John na automat s hrou "Nerd Fighters" a položil si zásadnú otázku: Je to hra, kde ľudia bojujú proti nerdom, alebo je to hra, kde nerdi bojujú proti ostatným ľuďom? A bang, myšlienka o "nerd power" bola na svete. 

Označenie "Nerdfighter" sa uchytilo svetelnou rýchlosťou. Schválne - koľko z vás si už niekedy vypočulo, že fantasy je podradná literatúra, Harry Potter je rozprávka pre deti a zo Star Wars by sme mali prepnúť na niečo "rozumné," napríklad na Panelák? Označiť sa za Nerdfightera znamená povedať, že sa nehanbíte za svoje záujmy, že sa necítite menejcenný. Greenovci to prezentujú veľmi sympatickým spôsobom: je normálne byť sám sebou, je normálne nezapadať k davu. Ak ak už nič nepomôže - sme tu my, komunita ľudí, ktorá sa navzájom chápe. Nie ste v tom sami. Je to pekná myšlienka, ktorú by som počas strednej školy určite chcela s ich presvedčivosťou počuť.

Nemyslite si, že tu teraz kecám do vetra - fenomén "Nerdfighterie" a jej hesla "Don't Forget To Be Awesome" je obrovský. Minulý rok ukázala symbol Nerdfighterov v priamom prenose na Olympijských hrách jedna britská gymnastka. Tento štvrtok zaželal toto heslo Greenovej nenarodenej dcére Barack Obama. Fanúšikov na celom svete je nespočet - dokonca som si o Greenovi (nezávisle od jeho kníh) raz vypočula aj na prednáške na slovenskej AnimeSHOW.


John Green je fenomén
VlogBrothers majú na Youtube momentálne okolo 950 000 odberateľov a keďže ich hviezda stále rastie a rastie, nie je do toho milióna už ďaleko. Greenovci organizujú známu video konferenciu VidCon, vlastnia značku DFTBA Records zacielenú na objavovanie Youtube talentov, každý rok vyzbierajú mrte veľa peňazí na charitu.

John Green je spisovateľ
A preto sme vlastne tu! Minulý rok vymietol John Green s novinkou Na vine sú hviezdy každý knižný rebríček, ktorý mu prišiel pod ruku a v týchto dňoch sa očakáva niečo "veľmi veľké" o filmovom spracovaní.  Niekedy v priebehu minulého roka sa objavilo internetové hlasovanie o 100 najlepších YA kníh - John Green tam bol zastúpený s takmer všetkým, čo kedy napísal. 

Jeho knihy sú napísané v rovnakom duchu, ako sa nesú videá - sú ľahké, vtipné a veselé ale zároveň sa dotýkajú silných tém. Sú veľmi inteligentne napísané, skvelo sa čítajú a keď ich zavriete, nemôžete pochopiť, ako môže byť taký obyčajný príbeh z každodenného života taký hlboký a taký zaujímavý.

Napokon, uvidíte sami.

Pre Slovákov je otvorená súťaž o knihu Kam zmizla Aljaška. Prvý bod si môžete odkliknúť každý deň a získať jeden čerstvý súťažný vstup. (Body za komentár vám samozrejme stačí získať iba raz, nemusíte komentovať vždy, keď formulár uvidíte.)

a Rafflecopter giveaway

4 komentáre:

 1. Hm, kniha, ktorá sa mi naposledy zahryzla do srdce bola Zlodejka kníh a Skôr než zomriem

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super článok.^^ John Green je fakt awesome... videla som síce iba pár videí, ale vždy stoja za to. A knihy tým dupľom za prečítanie (čítala som Alasku & TFIOS).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Doporučuju mrknout i na jeho tumblr http://fishingboatproceeds.tumblr.com

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Kniha,ktorá ma chytila a nepustila ? Hmmmm. Tento krát dám knihu The Coincidence of Callie and Kayden, ale myslím, že knihy Johna Greena na mňa urobia ešte väčší dojem :-)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates