17. 2. 2013

Týždeň s Aljaškou: Tie zvyšné knihy

Všetky príspevky z Týždňa s Aljaškou nájdete pohromade tu.

O Johnovi Greenovi ako takom som už písala včera. Keďže je to Týždeň s Aljaškou, nechávam si zlatý kliniec na záver a dnes vám predstavím jeho zvyšné knihy.

Okrem nejakých tých antológií a noviel (spomenula by som napríklad e-knihu Zombicorns - za 25 dolárov venovaných na charitu ste si mohli prečítať príbeh o svete, ktorý postihla epidémia kukuričných zombíkov. Jednorožec na obálke je len na oklamanie nepriateľa.) vydal John Green od roku 2005 štyri vlastné a jednu "spolu-autorovanú" knihu:


Paper Towns nám náš hrdina Q predstaví Margo: kedysi jeho najlepšiu kamarátku, dnes kráľovnú strednej školy. A Q je do krásnej, vtipnej a inteligentnej Margo po uši zamilovaný, takže keď sa mu raz Margo uprostred noci zjaví v okne a pozve ho na noc kanadských žartíkov, neváha ani sekundu. Nasledujúce ráno je Margo preč. Q sa rozhodne hodiť všetko za hlavu a vydá sa ju nájsť. 

An Abundance of Katherines je o chalanovi, ktorý je matematický génius, ale má strašnú smolu na baby. Takže keď ho pustí k vode jeho devätnásta frajerka menom Katherine (nie že tá devätnástka sa volala Katherine, všetky jeho dievčatá sa volali Katherine), vyberie sa so svojim parťákom na road trip hľadať zmysel života a rovnicu o láske.

Will Grayson, Will Grayson je spolu-autorstvo Greena s ďalším veľmi slávnym autorom, Davidom Levithanom. Will Grayson a Will Grayson sú dvaja mladí chlapci, ktorí sa stretnú za veľmi kurióznych okolností a... no. Povedzme, že dievčatá tu nehrajú takú veľkú rolu.

Na vine sú hviezdy - momentálne najnovší počin - vyšiel v januári 2012. Príbeh je úplne dokonalý tým, aký je jednoduchý - Hazel a Augustus sa stretnú v podpornej skupine pre deti s rakovinou. Hazel má v šestnástich pocit, že má celý život za sebou a je plná morbídnych myšlienok na smrť, ibaže Augustus vezme jej život útokom. A čo je tu kľúčové je práve to slovo život.

Na rozdiel od všetkých melodramatických citových vydieračov, ktorí zarábajú na tragických príbehoch o láske, ktorú poznačí tieň rakoviny áno myslím teba, Nicholas Sparks, je toto kniha, ktorá ide presne naopak: od umierania k uzdraveniu. Aj keď vám nepoviem ako - či psychicky, fyzicky alebo oboje. Je plná takých tých momentov, keď autor zakričí presne to, čo si tajne všetci myslíme, ale nikto si to nechce pripustiť. Je zábavná a tragická a komická. Je to ten typ príbehu, po ktorom máte pocit, že vám autor práve ukradol kúsok vášho nevinného sveta, ktorý už nikdy nedostanete späť, ale zároveň vám dal niečo, čo tú stratu plne vynahradí.

Green za túto knihu zhrabúva jednu cenu za druhou a ja si ani nevybavím rebríček Top YA 2012, kde by nebola v prvej trojke. Na Amazoňáckom blogu o nej vyhlásili, že to jedného dňa bude klasika kníh pre mládež - a ja len dodávam, že ten deň nie je tak ďaleko.

V súvislosti s vydaním sa v USA udiali dve zaujímavé veci. Najprv si John Green predsavzal, že celý prvý náklad - 150 000 kusov! - podpíše. V náväznosti na to vyšlo niekoľko veľmi šialených videí - niektoré 5 minút prehrávali Greena, ako podpisuje hárok za hárkom a iné... iné si môžete pozrieť sami:


(Suma sumárum, autor pravdepodobne znenávidel svoje meno a ja a 149 999 šťastných Nerdfighterov máme doma signed copy a napäto čakáme na deň, kedy sa z odtlačkov prstov bude dať vyklonovať vlastný John Green.)

Druhá zaujíma vec, čo vydaniu predchádzala, je pomerne nevídaná a dosť toho napovedá o fandome, ktorý Greena obklopuje. Vydávanie v USA funguje inak, ako na maličkom Slovensku - pred každou väčšou knihou vytlačí vydavateľ pracovné výtlačky, ktoré rozpošle blogerom a recenzentom. Ak preferujete e-booky, môžete si skúsiť požiadať o e-kópiu s obmedzenou dobou platnosti (do vydania papierovej). Vydavatelia v zahraničí majú tiež možnosť si knihu prečítať a rozhodnúť sa, či ju budú chcieť prekladať. Pri tejto sa nekonalo nič, vôbec nič - knihu si nemohol prečítať takmer nikto. 

Asi tri týždne pred vydaním akési kníhkupectvo omylom rozoslalo predobjednané knihy majiteľom. Green bol sklamaný a čitateľov poprosil, aby aspoň nepísali dojmy a zážitky na internet, ak si už knihu prečítajú. 

Čo sa nestalo? Večer pred vydaním by ste nenašli na internete jedinú recenziu, jediný citát, jediný spoiler - NIKTO ani nemukol. Goodreads zívalo prázdnotou, pretože kopa čitateľov balík s knihou ani len neotvorila. Sila. 


Ak ste dočítali až sem a čítali ste niektorú z Greenových kníh a viete po anglicky a niečo vás v nich zaujalo, odporúčam tieto miesta. Všetko sú to aktívne tumblr-y, kde John Green odpovedá na otázky fanúšikov. Only if you finished znamená, že tam na vás čakajú, buuu! Spoilery :-)

http://onlyifyoufinishedwgwg.tumblr.com/ - Will Grayson, Will Grayson
http://onlyifyoufinishedtfios.tumblr.com/ - The Fault in Our Stars 

Ak bývate na Slovensku, môžete si zasúťažiť o knihu Kam zmizla Aljaška. Ak ste už do súťaže vstúpili, formulár si to pamätá, ale každý deň môžete získať kliknutím na prvú možnosť ďalší súťažný vstup. (Ak ste už využili tretiu možnosť a zanechali komentár, nemusíte komentovať vždy, stačilo raz.)

a Rafflecopter giveaway

4 komentáre:

 1. Já mám TFIOS slíbené na recenzi, až to vyjde... Jsem na to fakt zvědavá. Asi před rokem nebo tak nějak jsem četla Aljašku a nevím - že bych od toho čekala nějak moc... Nelíbilo se mi to tolik, co vám. Tak doufám, že TFIOS mě nezklame :)
  Ale co jsem vlastně chtěla napsat... John Green vypadá hrozně super, asi začnu sledovat ta jeho videa :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. harry potter bude vzdy epic :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Boha jeho, on je opravdu ta nejšílenější osoba na světě :D Ale jeho videa mi vždycky zvednou náladu :) Hm a ta kniha... Řekla bych že Ten, kdo stojí v koutě.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mimochodom ja som ta čudná Sloveňa, čo býva v ČR :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates