23. 3. 2013

Colleen Houcková: Tigrova kliatba (Tigria sága #1)


Predstavte si, že máte sedemnásť a hľadáte si na leto brigádu. Úradníčka je už unavená a tak vás zadelí na prvé miesto, ktoré jej príde pod ruku: cirkus. Na dva týždne sa nasťahujete do maringotky, predávate lístky, fúkate balóny, upratujete po hosťoch. A objavíte v sebe talent krotiť tigre.

Takže keď sa o dva týždne cirkus pohne ďalej, vy dostanete ponuku: pretože sa na vás tiger Ren psychicky naviazal, môžete s ním letieť do Indie. O všetko sa postarajú za vás, vy len sadnete na lietadlo a odovzdáte tigra v rezervácií. 

Ja by som mala isté predsudky. Sama, v cudzej zemi s cudzím jazykom, len tak s tigrom, ktorý ma môže kedykoľvek zožrať, nehovoriac o tom, že ma možno unesú a predajú a ak sa už zo mňa domov niečo vráti, bude to starostlivo voperované do iných ľudí. Tiger-netiger, ja by som si to premyslela.

Kelsey je už niekde nad Atlantikom. 

Svižný rozbeh recenzie si netreba mýliť so svižným tempom knihy. Tiger Ren samozrejme nie je žiaden tiger, ale zakliaty indický princ, lenže ak by som vám mala opísať len úvodných 50 strán, nedostali by ste ani prvé dva odseky - nie to ešte túto prekvapivú informáciu. Tigrova kliatba je dlhá. Fyzicky 400 strán, psychicky ešte viac.

Keď sa ma o desať rokov spýtajú: "A na čo si pamätáš z Tigrovej kliatby?" tak ja so zhrozeným výrazom odpoviem: "Opisy." Tigrova kliatba bolo moje osvietenie, ako sa ľudia môžu nad opismi pozastavovať a dokonca ich nenávidieť. Colleen Houcková je grafomanka, ktorá Kelsey nenechá ani ruky umyť bez toho, aby predtým v kúpeľni neopísala aj vzor kachličiek. Opisy sú všade, od vstávania z postele až po zaspávanie - každé jedlo, každé umývanie, každé česanie vlasov je opísané. Pridajte k tomu výlet do exotickej Indie a máte opisný raj. Môj osobný favorit je asi trojstranová pasáž, v ktorej Kelsey opisuje, ako sa kúpe.

Kniha sa tak strašne rozlieva do šírky, až chvíľami úplne zabudne ísť vpred. Zhruba na strane 250 som si uvedomia, že vlastne netuším, o čo v nej ide. Teda viem, že Kelsey je v Indii a že chce odkliať Rena, a že pre to niečo asi aj robí (dobrovoľne by tou prekrásnou zelenou džungľou plnou nádherných stromov s neuveriteľnou rozmanitosťou pestrofarebných kvetov a šťavnato vyzerajúcich plodov a s tými úžasne spievajúcimi a tak neskutočne sfarbenými vtáčikmi všetkých druhov asi nechodila), ale... 

Stratili ste sa? Tak chápete, čo s vám snažím povedať. Autorka nepíše zle, len... no, veľa. A tak sa zrazu po opisoch všedných vecí ocitnete v úplne schizofrenickej pasáži, kde hrdinovia bojujú o život v indickom chráme, ale za ten svet netušíte, prečo tam vlastne išli, aj keď to bolo asi niečo dôležité...

Zmixovať klasický paranormálny príbeh - ona je obyčajná dievčina, on chlapec s nadprirodzeným problémom - s dobrodružstvom v indických džungliach sa ukázalo ako geniálny ťah. Namiesto pokukovania na vyučovaní hrdinovia skáču, behajú a utekajú pred bytosťami z indickej mytológie (všetko precízne opísané!) a keď už príde na romantiku... tak je to len striedmo a krátko, pretože Ren je väčšinu času tiger. Čo je vlastne super - jedna skupina si bude romantické pasáže viac vážiť, druhú nebudú otravovať.

Všetko bohužiaľ zase zaklincuje Kelseyino hyperaktívne myslenie a autorkine snahy vzťah skomplikovať. Spočiatku sympatické postavy sa zrazu začnú správať tak detinsky, že s nimi do ďalšej časti nemám žiadnu chuť pokračovať. Čerešničkou na torte je ľúbostný trojuholník, ktorého "Jacob" je od začiatku jasný a zároveň zaujímavejší ako obaja zvyšní hrdinovia dokopy... ale toto bude skôr záležitosť pokračovania. Ktoré si ja už neprečítam.

Tigrova kliatba vlastne nie je zlá kniha, ale na každý plusový bod nájdem nejaké ale. Autorka píše dobre, ale keď sa rozbehne, nevie prestať. Príbeh nie je klasická stredoškolská romanca, ale zároveň sa drží všetkých klišé, ktoré tento vzor poskytuje. Romantický vzťah je zaujímavý, ale autorka ho zbytočne a trápne komplikuje. Ako jediná s čistým štítom vychádza India - inak mám pocit, že ma kniha neobohatila ničím novým. 

Na druhú stranu si viem predstaviť, že milovníci paranormálno-romantických príbehov budú spokojní.
Aj keď, asi len oni.

Výtlačok venovalo vydavateľstvo CooBoo.

10 komentárov:

 1. Na túto knihu som si ešte žiadnu pozitívnu recenziu na slovenských a českých blogoch nečítala - a práve preto ma kniha začína zaujímať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som sa v knihe strašne sklamala, lebo som videla recenziu, kde dala recenzentka knihe päť hviezdičiek a ja som sa ihneď vybrala do obchodu a vyšla som so sklamaním. Všetko, čo si o knihe napísala, s tým súhlasím. Aj so zaujímavým Kišanom. ;D
  Tak som dala šancu aj druhej knihe s tým, že viem do čoho idem. A na moje počudovanie, aj druhá kniha ma sklamala. Prvá tretina úplne zbytočná a na nervy lezúca, potom koniec, pri ktorom som obraciala očami a stred... čo ja viem? Stred nebol zlý, len som bola namrzená z toho začiatku.
  A tie opisy ma po štvrtine prvej knihy prestali baviť. Na tomto vidno, že Tigrova Kliatba je self-published kniha, že nebol tam žiaden vydavateľ, ktorý by v knihe urobil nejaké škrty. Tie by sa zaručene pri tejto sérii zišli.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Knihu sa chystám čítať, ale keď zoberiem do úvahy koľko má častí, tak si dávam na čas 8D ale tigre a India 8) lákavé

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Gargamel - vážne nie? Ja mám skôr pocit, že úplne naopak. Hlavne Češky sú veľmi nadšené :)

  Sim - hej, presne, škrty. Ešte ako som bola tak v tretine/polovici, tak som si vravela, že by som si dvojku prečítala (hlavne je fakt krásna, luxusné vydanie do poličky), ale nakoniec... uh, nie. Nevermore.

  E_V_E - a posledná ešte ani nevyšla... Bojím sa, či to nebude zase ďalšia umelo naťahovaná séria, pretože pôvodne mali byť len štyri, a nakoniec ich bude zázračne päť :-/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Predsa len v tejto sfére knižných blogov dlho neoxidujem :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ja som si skôr všímala cez Goodreads - keď kniha vyšla, tak sa sypali samé 4-5 hviezdičkové rad za radom :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. U goodreads sa mi už pár krát stalo, že som vďaka celkovému hodnoteniu už na začiatku pristupovala ku knihe s väčším očakávaním ako bolo treba a kniha ma potom tak trochu sklamala. Ale ako sa vraví, sto ľudí, sto chutí :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ja neviem.. Mne sa táto kniha neskutočne páčila, chovám si k nej nejaký osobitný vzťah.. :D Opisy som si ani neuvedomovala, čítala som a čítala a zrazu som bola na konci druhej knihy a ani neviem ako :D ..

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Oh, tak to je fajn, vždy je ten lepší prípad, ak sa človeku páči kniha, čo sa mne nepáči, než naopak :D :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ja nie som fanúšikom paranormálnych javov, a kniha sa mi veľmi páčila. Ja som tie opisy mala veľmi rada, aspoň som konečne vedela ako čo skutočne vyzerá a navyše som sa dostala do tej správnej atmosféry. Máš pravdu, bolo to dosť klišeidné, ale mne to vynahrádzala tá. India a Kelsey, ktorá, hoci väčšina vraví, že je ako Bella z Twilightu, je ůplne normálne priemerné dievča, ako to bolo spomenuté.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates