25. 3. 2013

Maggie Stiefvater: Havraní chlapci (Havraní cyklus #1)


Paranormálne príbehy máte v podstate radi. Páči sa vám spojenie magického so všedným, páčia sa vám originálne pojaté ošúchané mýty, páčia sa vám živé romance, kde si hrdinovia nemusia pred rande pýtať povolenie od rodičov. Páči sa vám paranormálno.

Ale nepáči sa vám, ako plytko s ním autori zachádzajú. Nepáči sa vám amatérskosť a klišé. Nepáči sa vám, že keď sa na scéne zjaví Osudový ON, premení mozog hlavnej hrdinky na husaciu kašu. Túžite po paranormálnom príbehu, v ktorom bude všetko, čo na žánri milujete: mágia a mystično a originálne nápady... sympatická hrdinka a realistický hrdina... a zároveň bude inteligentný, skvelo napísaný a... tak nejako všeobecne... dobrý.

Túžite po Havraních chlapcoch.

Sedemnásťročná Blue je jediný člen jej čisto-ženskej domácnosti, kto nezdedil veštecké schopnosti. Jej matka a tety sa živia okultizmom - ozajstným, nefalšovaným, nehraným okultizmom - a Blue zatiaľ brigáduje v kaviarni, kde hádže škaredé pohľady na nechutne bohatých, nechutne namyslených a nechutne otravných "Havraních chlapcov," študentov zazobanej chlapčenskej internátnej školy.

Rovnako starý Gansey sa na spomenutú internátnu školu neprihlásil preto, aby v malom zapadákove míňal peniaze svojich rodičov: Gansey sem prišiel hľadať ley líniu, čiaru energie, na ktorej by mal byť pochovaný welšský kráľ Glendower. Nikto presne nevie, prečo. Len, že to asi bude veľmi dôležité.

Blue a Gansey nemajú absolútne žiaden dôvod, prečo by sa mali stretnúť a ešte sa aj do seba zamilovať - Gansey žije s klapkami značky Glendower na očiach a Blue... S Blue to je takto. Na deň svätého Mareka - keď mestom prechádzajú duchovia tých, čo do roka zomrú - sa medzi budúcimi nebožtíkmi zjaví pred Blue Gansey. Keďže Blue duchov inokedy nevidí, môže to znamenať jednu z dvoch vecí: buď je Gansey Blueinou pravou láskou, alebo ho Blue do roka zabije. V oboch prípadoch, Gansey bude o rok mŕtvy a...

...a povedala by som, že kostrbatá rekapitulácia prvých 30 strán stačí. Okamžite si pri čítaní všimnete jedno: Havraní chlapci sú nabití udalosťami. Akú paranormálnu knihu ste naposledy čítali a koľko z nej bola nudná vata o tom, ako hrdinka sedí na hodinách, premýšľa o kamarátkach alebo sa oblieka na rande?

Tu? Nehrozí. Maggie Stiefvaterová sa v príbehu pohybuje tak sebaisto, akoby ho v hlave najprv desať rokov cibrovala a potom si jedného dňa sadla a slovo za slovom napísala na papier. Kľúčové scény sú na seba napasované tak silne, že žiadne škáry nudným životom zaliepať netreba. Niečo také oceníte, až keď to v knihe nájdete - číta sa to tak dobre, keď stále nemusíte čakať, kým sa niečo stane...

Pritom vás nechcem zavádzať, pretože nehovorím o akcií. Deväťdesiat percent knihy sa totiž len chodí a zbiera fakty: Blue sa dozvedá o Ganseym, Gansey pátra po Glendowerovi. Ale je to tak-skvelo-napísané! Každá veta je hra so slovami, na ktorú sa je radosť dívať a autorkine staršie knihy (u nás vyšla Triaška) ju môžu len závidieť - ak by aj hrdinovia 400 strán vysedávali na terase a hrali karty, stále by ste z toho mali zážitok. Obrazotvorné, na správnych miestach vtipné a celkovo o stupeň umeleckejšie, ako všetko, čo medzi paranormálnymi knihami vychádza.

Už ani netreba pochybovať o tom, že by všetko zlyhalo pri postavách. Stiefvaterovej svet žije a okolo Blue aj Ganseyho sa pohybuje skupinka jedinečných postáv s vlastnými hlavami a problémami, ktoré efektívne bránia tomu, aby príbeh skĺzol do romantickej ódy. Stiefvaterová (podľa svojho zvyku) strieda kapitoly písané v tretej osobe a ja som si po veľmi dlhej dobe pomyslela, že sa "chlapčenská" polovica tej "dievčenskej" nie len že vyrovná, ale ju aj predčí.

Hrdinovia sa jeden druhému len predstavia (!!) až v polovici a do konca sa realisticky (!) zamilovať nestihnú. Gansey je posadnutý zápletkou, Blue sa zamilovať nechce - finito. Šok? Že o lásku tu vôbec nejde?

Pretože v tejto paranormálnej knihe ide o paranormálno.

Gansey prichádza pátrať po Glendowerovi technikou, fyzikou a geografiou. Paranormálne javy sa snaží naladiť na rádiových frekvenciách. A na druhej strane je Blue, veštenie z tarotu, duchovia a rituály. A autorka viaže jedno s druhým, čaruje s prírodnými vedami, dáva logiku mágií a vytvára spojenia tam, kde dopredu ležia čierne na bielom, len si ich nikto ešte nevšimol. Okultizmus a veda. Už som videla v knihách všeličo, ale Havraní chlapci ma pojatím paranormálna dostali do kolien. Stiefvaterová sa neznižuje z veľkým a pompéznym ohňostrojom, ale pretvára v geniálne nápady obyčajné veci. A tak síce nikto nezabíja dotykom ani nerieši upírov, ale keď zrazu začnú stromy šepkať proroctvá v latinčine, je to oveľa viac magické a čarovné...

Ročne sa mi premelie rukami (...čítačkou) množstvo rôznorodých kníh, ale s niečim ako Havraní chlapci som sa už dávno nestretla. Perfektné. Perfektné. Perfektné. So skvelým koncom, ktorý naznačuje, že v komorných kulisách sa v priebehu štyroch častí zohrá epický príbeh. A že pomaly, pomaličky dôjde aj na lásku.

A preto to nie je pre všetkých. Ak vás totiž stále bavia klasické paranormálne príbehy a nemáte túžbu nad ich naivitou permanentne prevracať očami, ostaňte ešte chvíľu pri nich. Sem sa vráťte, až keď sa vám zunujú. Nemuseli by ste tak úplne doceniť, s akým majstrovstvom im Maggie Stiefvaterová všetkým nakopáva zadok.

8 komentárov:

 1. Triaška sa mi neuveriteľne páčila! A preto nepochybujem o autorkinom talente.
  Táto kniha znie veľmi dobre a dúfam, že sa k nej raz dostanem 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mňa na poličke čaká Navždy, ale potom sa pravdepodobne pustí aj to tohto. Vyzerá to sľubne. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. V čítačke to už mám dlhšie, ale konečne by som si na to mohla posvietiť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Už pri Triaške som zistila, že Maggie dobre píše a toto vyzerá... úžasne. Knihu som si plánovala prečítať a teraz sa nemôžem dočkať!^^

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Čítala som od Stiefvaterovej Triašku a The Scorpio Races a ani jedno sa nehrabe na toto. Ak sa vám hociktoré páčilo, toto budete milovať. Ak sa vám ani jedno nepáčilo... toto je kniha, ktorou vzťah k autorke zmeniť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Nemá to v dohľadnej dobe vyjsť aj v slovenčine? Alebo češtine? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ak je dohľadná doba tento rok, tak nie. Ale v Čechách Stiefvaterovú pomaly vydávajú, na tento rok je naplánovaná jej kniha z roku 2011, táto vyšla minulý rok, takže predpokladám, že budúci rok vydajú aj toto :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. "Ak vás totiž stále bavia klasické paranormálne príbehy a nemáte túžbu nad ich naivitou permanentne prevracať očami..." Nebaví a mám! Zhruba loni na podzim mě to přestalo bavit... z tohohle jsem přečetla jen 10% a zasekla jsem se na mrtvém bodě, ač se mi to líbilo... Tak nějak doufám, že nám to vyjde v překladu :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates