16. 5. 2013

Kiera Cassová: Selekcia (Selekcia #1)

35 dievčat. 35 dievčat a len jedna môže byť Vyvolená. Len jedna vyhrá Hry o život a stane sa Nevestou pre milionára.

Selekcia je šanca, ktorá sa neodmieta. Vymaniť sa z osídiel života, ktorý im bol predurčený už narodením. Nechať sa pohltiť svetom trblietavých rób a šperkov nevyčísliteľnej hodnoty. Bývať v paláci a bojovať o srdce božského princa Maxona.

No pre Americu Singerovú je Selekcia nočnou morou. Znamená to vzdať sa tajnej lásky k Aspenovi, chlapcovi z nižšej kasty. Znamená to opustiť domov a vstúpiť do tuhého boja o korunu, po ktorej netúži. Znamená to žiť na mieste, ktoré neustále ohrozujú násilné útoky povstalcov.

Ale potom America spozná princa Maxona. A časom začne pochybovať o budúcnosti, ktorú si pre seba plánovala - a uvedomí si, že tá vysnená sa nedá porovnávať s tou, o ktorej nikdy neuvažovala.

...no a práve ste si prečítali anglickú anotáciu. Teda viac-menej - ten prvý odsek tam určite mal byť tiež, len sa podľa mňa niekde vo výrobe stratil.

America Singerová teda žije v pseudo-dystopickom svete, kde USA zvalcovala v Tretej svetovej vojne Čína a krajina neobmedzených možností zase raz stála svojmu menu, pretože konvertovala na monarchiu s kastovým systémom. Welcome to Iléa.

Naše ryšavé žieňa zo spodiny spoločnosti, kde dievčatá nemajú ani len na poriadny mejkap a na večeru sú stále len kurence s citrónom, nemá v živote veľa potešení. Jedno je spievanie národnej hymny a to druhé láska ku kamarátovi Aspenovi. Keď však Kráľ s Kráľovnou vyhlásia legendárnu Selekciu, reality-show o ruku korunného princa Maxona, čaká Americu šok: jej chalan Aspen sa s ňou rozíde. Pre jej vlastné dobro. Aby mohla ísť, vyhrať Selekciu a stať sa kráľovnou. Americe to zlomí srdce, ale do súťaže sa prihlási a potom celý zvyšok knihy zvažuje, či má na Aspena zabudnúť, alebo sa zamilovať do Maxona. Teda... toto bol asi spoiler... 

Aj keď to vyzerá všelijako, Selekcia nie je až taká zlá kniha. Čítam oveľa zlejšie knihy, ktorých autori páchajú zločin proti ľudskosti len tým, že píšu. Zlé knihy so zlými postavami. Zlé knihy so zlým štýlom. Zlé knihy, ktorých autori už nevedia, ako by ten Súmrak nenápadne prevarili, a tak z Edwarda spravia robota. Alebo mimozemšťana. Alebo veterného elementála. 

Rozprávanie, štýl, dialógy, opisy, prvé vety, posledné vety, metafory, prirovnania... na čokoľvek z formy si spomeniete, toto všetko v Selekcii funguje. Podozrievam Kieru Cassovú, že má doma celý šuplík nevydaných príbehov, na ktorých sa najprv písať naučila, než za ne začala pýtať peniaze. Chvála jej za to; množstvo autorov tak ústretových nie je. Ak sa na knihu dívate ako na čistý text, tak sa číta skvelo. Šikovne napísaná, plynulá - nemám výhrady.

Ale ak nad ňou začne rozmýšľať, Selekcia je nekonečnýýýýý výsmech. Ak vám náhodou v kútiku mysle prestupuje myšlienka na vražedné boje vo vojnou rozbitom paláci, tak niekde zožeňte čarovnú paličku, posypte to hŕbou trblietok a namiesto súťažiacich dosaďte Disney princezné, ktoré v Popoluškinom zámku popíjajú ružový čaj a kŕmia keksíkami poníky. Selekcia nie je dystópia o nič viac a world-building je iba moje zbožné prianie.

To najhoršie na Selekcia je, ako vážne sa tvári. Chudoba. Láska. Zakázaná láska. Zlomené srdce. Boje na život a na smrť... ktoré sa zvrtnú na čajové párty a vypadávanie skrz individuálne interview s princom. Pokrytecké vzdychanie hrdinky nad krásnymi šatami, ktoré ju núti súťaž, kam sa dobrovoľne (!) prihlásila, obliecť. Ak si chcete knihu užiť, musíte sa povzniesť nad hromadu vecí - od nehorázne trápneho vykrádania Hier o život cez idiotské správanie postáv; patetické hľadanie každej prekážky tam, kde by každý triviálny problém vyriešilo trocha rozumu; milostný trojuholník; strašne veľa bozkávania, omdlievania, hlbokých pohľadov do očí a scén, pri ktorých ste 100% presvedčení, že ich celkom šikovná autorka písala s nejakým viac alebo menej metaforickým nožom pod krkom. 

Odporúčaniu sa veľmi zďaleka vyhnem. Ak máte radi šibnuté veci, Selekciu ste už dávno čítali. Ak máte radi "romantické dystópie", Selekciu už dávno čítať chcete. Ak nemáte radi ani jedno... no, prečítali ste si práve túto recenziu.

Och, a keď už som načrtla tie hrozby, doteraz som nespomenula tú najväčšiu: Čo ak America z toho množstva jedla priberie na váhe...?

5 komentárov:

 1. 8DDD
  Tá obálka je pre mňa skvostná!!! Je to niečo nádherné, mám veľký problém, keď sú na obálkach spoločenské šaty, lebo potom všetky chcem!!! Samozrejme anotku a tému som si prečítala, pripadalo mi to ako tá reality show "Přijmeš moji růži?" 8D Ale fakt som sa do toho chcela pustiť v angličtine. Už len pre tú srandu si to asi aj prečítam 8D som zvedavá...

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Zase jedna perfektní recenze... Ale vůbec nechápu, jak dokážeš napsat tak perfektní recenzi rok po dočtení knihy :)
  Jinak naprosto souhlasím. Tohle je v jistém smyslu naprosto příšerná kniha (v tom Barbie traileru to vystihli: "My heart is broken..." :D) a zároveň není TAK špatně napsaná, protože se tak trochu zvráceně těším, až si přečtu dvojku a zase jednou si budu mít na co stěžovat...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja som prelistovala aj druhy diel a smiala som sa, kebyze ma niekto namotava a zaroven sa tam muchluje aj s inymi babami, tak by panko velmi rychlo skoncil, ale nie, v tomto pripade je to este stale taaaaak romanticke :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ak to chcete čítať pre srandu, tak ignorujte všetko, čo vám vraví, aké zlé to je - ja som to tiež čítala len pre lolz :D

  Aj keď teda, na tú dvojku sa fakt neodvážim.

  Freckles - niektoré knihy sú zážitok, na ktoré sa nezabúda... :D Toto som čítala vo vlaku, bola strašná zima a ja som mala krátke šaty, vonku pršalo, America dostala svoj vlastný "Mockingjay pin" (alias náhrdelník) a ja som premýšľala, či sa zbláznil svet, alebo ja.
  A tiež ma trochu nakopol ten Barbie trailer, presne s tým "My heart is broken" :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. A mne sa tá kniha páčila (pokračovanie už bohužiaľ až tak nie), možno aj preto, že podobné reality show som nikdy nesledovala a Hunger Games mám veľmi rada :D Ale proste sa to čítalo veľmi dobre, bola som zvedavá, ktoré dievča vypadne, takže som bola ochotná prepáčiť to ochudobnenie o pravú dystópiu a vykrádačku.

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates