18. 7. 2013

Brandon Sanderson: Ritmatik (Ritmatik #1)

Joel je ten najnadšenejší študent ritmatiky, akého si len viete predstaviť: útočné stratégie, obranné stratégie, bystrá hlava a šikovné oko, fanatická záľuba v histórií ritmatických duelov... Joel je proste eso.

Aká škoda, že Joel ritmatik nie je.

Každý rok sa isté percento detí stane "vyvolenými" - ritmatikmi. Ritmatici sú niečo ako čarodejníci, ktorých "kúzla" sú založené na geometrií a realizujú sa prostredníctvom kresieb kriedou. Prvým krokom v ritmatickom dueli je hodiť sa na zem a nakresliť okolo seba kruh. Váš protivník spraví to isté a potom na seba po podlahe striedate kriedové šípky a zvieratká, ktoré sa prežierajú cez kriedovú obranu vášho protivníka, snažia sa zničiť jeho kruh a duelanta zjesť. Samozrejme, len teoreticky - asi ako kedysi v bojoch s mečmi. 
Pokiaľ teda nepríde do tuhého.

Joel je týmto systémom fascinovaný - a ja tiež. Kruh a šípky sú len základ, za ktorým je nadstavba v podobe ďalších kruhov, kolmíc, pravých uhloch a rovnostranných trojuholníkoch a mnohých iných pravidiel, ktorých kombinácie ústia do rôznych typov techník vhodných pre rôzne situácie - rýchly útok, vyčkávací útok, nárazový útok, silná obrana, obrana meniaca sa na útok, obrana proti niekoľkým protivníkom naraz... a mnohé iné.

Joel je vý-bor-ný stratég. S citom pre geometriu. S nadšením pre súboje. Ale nie je ritmatik. 

Brandon Sanderson je autor všetkými masťami mazaný a celý čas škodoradostne hádže Joelovi pod nohy polená a hneď v úvode ho spojí s ďalšími podarenými indivíduami: starnúci profesor je síce majster vo svojom obore, ale pre príšernú trému nedokáže bojovať; a Melody síce je ritmatička, ale guľatú kružnicu nenakreslí ani čo by sa rozkrájala. Naše trio sa postaví tvárou v tvár Zápletke: vypátrať, kto a preč ounáša mladých ritmatikov. Pomsta? Iné dôvody? Chce neznámy prehĺbiť nevraživosť medzi nudnou populáciou a ritmatikmi? Ako do toho spadá Joel?

Nakreslíte malé kruhy bez pomocných čiar?
Pre ďalšie ilustrácie skočte -sem-.
O Zápletku však nakoniec vôbec nejde tak, ako fascináciu svetom samotným. Nebude to láska na prvý pohľad, ak ste zvyknutí dostať všetko ako na striebornom podnose - moje elegantné zhrnutie si budete musieť z informačných puzzlíkov poskladať sami. O štýle nemôže byť ani bol slova - Sanderson vie a bodka. Každá scéna je stavaná s cieľom, aby niečo uzavrela, nevtieravo priniesla novú informáciu a zároveň otvorila cestu ďalej. To všetko s eleganciou, pri ktorej začínajúci autori blednú závisťou a VY kapitolu za kapitolou doslova hltáte.

Nebude to instantná láska k postavám, pretože za hlavné postavy máme roztržitého starca, nevrlú pubertiačku a chlapca, ktorý je síce génius, ale v žiare svojej geniality chvíľami zabúda na city ostatných. A je to tak oveľa zábavnejšie. Kombinácia ich šialených vlastností vytvára v kľúčových momentoch fantastickú dynamiku a vy s prekvapením zistíte, že čudácke trio začínate mať radi práve preto, že je také čudácke. Kam sa hrabú univerzálne sympatické dámy, keď je tu nadudraná Melody, pred ktorej hlasivkami má zvyšok publika vážny rešpekt? A čo Joel a jeho krutý údel, že ritmatikom nikdy nebude?

Mám pocit, že Sanderson sa pri písaní tejto knihy ohromne bavil. Takmer až detskou radosťou z toho, ako pekne sa udalosti dejú, akí sú hrdinovia netypickí a v akom krásnom svete (Spojené ostrovy americké navzájom poprepájané železnicou) to ritmatici žijú. Minimálne ja som sa pri čítaní bavila. Originálne, magické, pútavé. Kvantum informácií je servírované stráviteľne a Sanderson sa nikdy neuchýli k lacným riešeniam, nedajbože klišé. Jediné moje "proti" je snáď len záver, ktorý mohol byť trochu monumentálnejší, ale netreba to brať tak, že som bola sklamaná. Ritmatik, sťaby prvý diel rovnomennej série, sa mi páčil nezdravo moc a myslím, že sa môže aj vám.

10 komentárov:

 1. Páči sa mi tá obálka, tie farbyyy.^^
  A celkovo kniha vyzerá dosť dobre, tie charaktery podľa toho ako ich opisuješ a hlavne nápad je waaau.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Postavy som si úplne zamilovala, hlavne Melody :D Joel je taký, že si chvíľami o sebe začne príliš namýšľať a vtedy príde Melody a tak ho zosekíruje, že hneď spadne na zem :) Také dynamické duo ako Harry a zle naladená Hermiona :) Strašne som zvedavá, čo si s nimi vymyslí do dvojky... a nápad som vrámci ekonomického narábania s informáciami neopísala celý, autor tam v každej jednej kapitole prihodí niečo nové. Strašne sa teším na jeho druhú YA sériu, vyjde v angličtine v septembri.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Znie to DOSŤ ŽE DOBRE a nie si jediná, kto túto knižku ospevuje, preto reálne zvažujem, že tento raz si na slovenčinu nepočkám a idem do angličtiny (a slovenčinu si možno potom dokúpim dodatočne :D)...

  OdpovedaťOdstrániť
 4. ...hmm, ťažká voľba :D Ale slovenský preklad by mal byť VEĽMI dobrý a isto sa zase vymyslí niečo pekné na obálku, takže ak sa dovtedy nerozhodneš, neváhaj pre slovenčinu :P

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Po prvé, má to nádhernú obálku.
  Po druhé, vyzerá to zaujímavo.
  Po tretie, recenzia je skvelá.
  Po štvrté, (treba to ešte dodať?) prečítam si to. ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ďakujem za úžasné doporučenie. Tá kniha naozaj bola perfektná. Charaktery postáv, prostredie, ktoré im autor vytvrol, rithmácia a jednorožcovia boli proste geniálni. :D Samozrejme aj všetko ostatné bolo. Len neviem, či vydržím čakať až do roku 2015 na pokračovanie.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Že, že, že? :D Jednorožcovia boli skvelí, totálne to nahralo tej dynamike medzi postavami :D A inak som strašné rada :)
  Ešte, že budeme mať do pokračovania Steelhearta, hádam nesklame očakávania a bude rovnako dobrý :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. to jsem přečetla jenom protože jsi to tu vychvalovala a týjo! nakonci sem se málem pochcala strachy což nechápu, ale asi to holt za tmy nějak hůř snáším tyhle akce :D
  ale jako super! už jsem si půjčila Mistborna, doufám že bude stejně dobrý ne li lepší :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja som skoro zabudla ísť na hodinu! :D Čítala som posledných 30% v škole a úplne zabudla na čas :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates