25. 9. 2013

Zahraničné blogy, vol. II

Bojujem za názor, že zahraničné blogy nie sú všetky na jedno nečitateľné kopyto, len si treba vybrať. Pár mojich obľúbencov, ktorí stoja za návštevu, som už raz spomínala (aj keď kedysi dávno). Ubehol nejaký ten čas, veľa blogov zmizlo, veľa sa objavilo, veľa prerazilo zo zákulisia do svetla reflektorov. Napríklad...

A Bookish Heart je mojim najnovším obľúbeným prírastkom. Nečítam ani tak recenzie (ktorých nie je veľa) ako zaujímavé guestposty od ostatných blogerov alebo autorov kníh. Meme = 0. Za zmienku stoja nedeľné výcucy asi všetkých článkov, ktoré blogosféra za týždeň dala - čo síce znamená, že sa musíte prehrabať k tým kvalitnejším, ale už len to, že ich máte všetky na jednom mieste, za niečo stojí.


Kvôli niečomu podobnému som začala sledovať aj Christinu z Christina Reads YA - pondelňajšie Christina Makes The Bookish Rounds je síce ohľadom na blogosféru skromnejšie, ale zahŕňa aj pár nových obálok a informácie o predaných právach. Recenzie sú väčšinou orientované na práve vychádzajúce knihy a pokiaľ sa na nejakú chystám, vždy kuknem - jej články nepatria medzi tie, ktoré by ste čítali pre informácie o knihe, o ktorej ste nikdy nepočuli, ale ak už máte naštudovaný background, dozviete sa v pár stručných a úprimných všetky kladné aj záporné stránky.


Nechápem, kde sa stala chyba, že som minule nespomenula jeden z mojich naj-naj-naj blogov EVER. A ešte aj s takým fantastickým názvom.
Bookshelves of Doom je viac než klasický blog taká "odkazová skládka", ktorú vlastní recenzentka z jedného z najprestížnejších recenzných portálov, Kirkus Reviews. Vlastné články sú skôr výnimkou a sú to výlučne (veľmi dobré) recenzie. Skôr sa stretnete s odkazmi na zaujímavé videá, horúce novinky vo svete, tweety, zaujímavé/kontroverzné názory, články z internetových periodík, Kindle Deals, rebríčky bestsellerov, správy z odovzdávania rôznych knižných cien, filmové novinky alebo len tak random vtipné obrázky, ktoré vám často ukradnem na Facebook. A to všetko na tému YA.  


Osvetu svetu so štipľavými názormi, ktoré sa - narozdiel napríklad od sileného výsmechu na Cuddlebuggery - dajú čítať, prináša The Book Lantern. Tento blog je vlastne zoskupením niekoľkých YA nadšencov (...nechcem otvorene povedať, že odborníkov...), ktorí namiesto recenzií publikujú miestami až kritické výskumy - prečítajte si napríklad o Tigrovej kliatbe. Biele pozadie, jednoduchý dizajn, profesionálne podané názory - tento blog je must-read. 


A posledný dnešný anglický výkvet je Egypťanka Reem z I Read & Tell. Tomuto nenápadnému blogu som začala fandiť, keď som naň narazila v priebehu dvoch týždňov asi päťkrát za sebou tým, že som preklikávala zaujímavé odkazy u iných blogerov. Dobrý blog sa presadí sám.
Spomenula som články - a dnes neviem, ktoré presne to vtedy boli. Najlepší antihrdinovia? Zaujímavé konce? Typy záporákov? Obľúbené "bromance"? Verte mi, na tom blogu je toho hromada. Stačí zalistovať.

3 komentáre:

 1. Najviac sa mi páči to Book Lantern a ako označili Tigrovu kliatbu za "Disney’s Hinduism for beginners" :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ten poslední je skvělý! Alternativní konec k Harrymu Potterovi mě dostal :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Judit - autorka toho článku je teraz tuším šéfka a je bohovsky trefná, odporúčam od nej totálne všetky články... :D

  Freckles - zalistuj aj dozadu, tá blogerka je fantastická :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates