6. 11. 2013

Dámy ružovej knižnice: Skrytá tvár Alyson Noëlovej

"Alyson Noël" a "dobrá kniha" sú dve slovné spojenia, ktoré k sebe idú asi ako... dobre, nachytala som sa na vlastnom slovnom zvrate. "Alyson Noël" a "dobrá kniha" sú dve slovné spojenia, ktoré k sebe nejdú.

Aspoň to som si myslela.


Viete, o čom sú súčasné contemporary? Nenechajte sa zmiasť "srdcervúcim príbehom hrdinky v zložitej rodinnej situácií, ktorá sa musí vyrovnať s predsudkami okolia a vlastnými vnútornými démonmi" - tá baba na desiatej strane stretne chalana a celá téma je v KÝBLI.

Dva kúsky v slovenčine

A preto ma prekvapilo, že hoci Alex z ALEX NA EX (2005) chalana stretne, v kýbli to neskončí. Pretože Alex  je zamilovaná do celebrity, nemá peniaze, túži po otcovej láske, jej najlepšia kamarátka začne mať pred ňou tajnosti, možno nebude môcť ísť na vysokú, v škole prepadá A AŽ POTOM náhodou staršiemu chlapcovi zaklame, že má 19 a je vysokoškoláčka. 

Čo znamená, že počas 200 strán sa tieto línie striedajú a prepletajú tak svižne, až zabudnete, že toto písala Noëlová. Obzvlášť, keď hrdinka otvorí hubu a vychŕli prúd cynických pripomienok. Nebudete tomu veriť, ale tá. kniha. je. dobrá. Pre rozsiahlejšie info navštívte recenziu.

Alex na ex na škále prekvapivosti: podávam žalobu na ženskú, ktorá pod Noëlovej menom napísala Nesmrteľných.

A Alex na ex ma nadchlo tak, že som v priebehu dvoch týždňov zjazdila rad za radom toto:

KRUTÉ LETO (2008) je druhá kniha, ktorá v slovenčine vyšla. A viete, ako niekedy kniha začína listom alebo zápisom z denníka alebo e-mailom? Tak Kruté leto tak nie len že začína, ono je tak napísané celé. Myslím, že som takúto knihu ešte nečítala - všetky zápisky, ktoré v knihe sú, robí iba hlavná hrdinka. Čiže to nie je žiadne vymieňanie listov - čo bolo napísané v odpovedi vytušíte až podľa toho, čo hrdinka na odpoveď odpovedá.

Príbeh je extrémne jednoduchý - hlavnú hrdinku odpracú rodičia na leto do Grécka, jej sa tam najprv nechce, ale potom tam stretne svoju Veľkú Svetovú Lásku a nedajbože, aby teraz šla domov.

Môj "problém" z touto knihou možno spočíval aj v tom, že už som čítala knihu PRESNE. O. TOM. ISTOM, len hrdinka z Pretty Face bola ešte aj tučná. Inak môžete ísť bod za bodom - Kalifornčanka príde do Európy, ktorú najprv nenávidí najviac na svete, ale potom sa zamiluje a okolo všetkého zrazu lietajú srdiečka. Ibaže Pretty Face je LEPŠIE. (Áno, tak veľmi lepšie, že na to treba veľké písmená.) A preto, Kruté leto, odo mňa palec dole.

Kruté leto na škále prekvapivosti: typická ukvákaná americká romantika, ale v jedinečnom štýle.

Utajený zvyšok po anglicky

Jediný krok úplne, ale úúúplne vedľa je LAGUNA COVE (2006). Zhrniem celý problém do otázky: Prečo sa toľko YA snaží spraviť zo strednej mexickú telenovelu?

Anna čelí najväčšej tragédií svojho sedemnásťročného života: musí sa SŤAHOVAŤ. Takže ako inak, je rozhodnutá všetko a všetkých iracionálne nenávidieť.
A keď sa raz na Annu pekne usmeje krásny Chris, stačí to miestnej surferke Ellie na to, aby tiež začala Annu iracionálne nenávidieť. 

A to je všetko. 

Akýkoľvek dobrý nápad, ktorý sa príbehu na vedľajšej línií objaví, okamžite prevalcuje melodramatický vlak. Patetický melodramatický vlak. Patetický melodramatický vlak plný klišé a tínedžerských stereotypov. Laguna Cove je ultimátna gúľačka očami nad tým, ako Anna "ukradla" Chrisa Ellie, ako Ellie Annu nenávidí, ako sa Chris zase neusmial na Ellie, ale na Annu a blá blá blá.

Laguna Cove škále prekvapenosti: prekvapený nikto nebol.


Tvárme sa, že tamtá kniha nemá s Noëlkou nič spoločné a pozrime sa na to lepšie. SAVING ZOË (2007) o žiadnom zachraňovaní Zoë nie je, pretože Zoë je mŕtva. Prízrak krásnej, úspešnej, dokonalej (a teraz ešte aj mŕtvej!) sestry sa teraz vznáša nad jej mladšou sestrou Echo. Echo by sa konečne chcela pohnúť ďalej, ale ani po roku nedokáže mesto na Zoë zabudnúť. 

Na Saving Zoë je jedna skvelá vec - nevieme, prečo Zoë vlastne zomrela. A potom sa jedného dňa pred Echo zjaví Zoëin chlapec a daruje jej Zoëin denník, ktorý si Echo priebežne číta.

Toto je bombastický začiatok - hrdinka, ktorá sestru milovala, ale je už otrávená, ako ju celé mesto idolizuje? Hlavne, ak mala sestra tajomstvo? V druhej polovici to však Noëlka odflákla a vydala sa cestou najmenšieho odporu a... och, predvídateľnosť naša všadeprítomná. Poteší aspoň jedna vec - romantika nie je veľmi nútená. Možno nie je zvládnutá až tak dobre, ale nemusíte sa nad ňou stále pozastavovať a krútiť očami.

Saving Zoë na škále prekvapivosti: prekvapivo dobre zvládnuté klišé, no veľmi neprekvapivá druhá polovica.


KISS AND BLOG (2007) je v skutočnosti nehanebne zrecyklovaná verzia Alex na ex. Znova tu máme
- priemernú hrdinku
- rozvedených rodičov
- staršieho chlapca
- populárnu najlepšiu kamarátku
- ktorá je samozrejme bohatá
- a zo dňa na deň sa zmení

Winter (hrdinka) a Sloane (kamarátka) sa dohodli, že spolu vstúpia medzi roztlieskavačky a spravia tú typickú americkú stredoškolskú kariéru. Ibaže Sloane hrdinku podrazí a v momente, keď sa z nej stane roztlieskavačka, na najlepšiu kamarátku zabudne. Winter to v návale zlosti nemôže prehrýzť a anonymne začne písať blog, na ktorom začne o Sloane vyzrádzať tajomstvá.

Zhruba v tomto dejovom momente som čakala, že sa Winter a Sloane zase začnú zbližovať, až sa napokon znovu skamarátia, Winter bude mať hromadu vnútorných dilém, celá aféra sa prevalí a melodráma 4ever, ale... nie. Noëlová prekvapila. Dokonca aj kúsok romantiky, ktorý sa tam časom vklieni, tam je podľa mňa omylom, pretože oň vôbec nejde. Winter je naviac písaná ako taká zlomyseľnejšia Mia Thermopolisová - autorka ani trochu nezdôrazňuje to, aká je obyčajná a priemerná, ale vycítite to z jej správania.

Kiss and Blog na škále prekvapivosti: prekvapivo som si ju užila, aj keď menej, než Alex na ex alebo Saving Zoë.


Ak by som nevedela, že ART GEEKS AND PROM QUEENS (2005) vyšlo ešte na začiatku, povedala by som, že je to vykrádačka všetkého, čo Noëlka kedy napísala.

Skôr to teda vyzerá tak, že autorka písala túto knihu a povedala si, "Hm, tento kúsok by bolo treba napísať obšírnejšie," vzala niektorú vedľajšiu postavu a podľa jej príbehu napísala ďalšiu knihu. Art Geeks and Prom Queens je teda také z každého rožka troška, ale nič poriadne.

Takže tu je zase hrdinka, ktorá sa presťahuje do nového mesta. Nájde si tu chudobnejšiu kamarátku, ale zavrhne ju, keď ju k sebe zlákajú miestne kráľovné školy... ale to by som prehryzla, not a big deal.

Art Geeks and Prom Queens je z Noëlovej kníh úplne najstereotypnejšia, najklišóidnejšia a najpredvídateľnejšia - bože Rio, jasné, že on kvôli tebe tú mrchu priateľku opustí, jasné, že roztlieskavačky sa s tebou bavia len pre tvoje peniaze, jasné, že pravá kamarátka je to chudobné dievča... je to jasné všetkým, len nie tebe

Art Geeks and Prom Queens na škále prekvapivosti: prekvapivé je len to, že z takého slabého príbehu dokázala autorka vzkriesiť niekoľko dobrých kníh.


Celkovo vzaté: som prekvapená. Až na nešťastné Laguna Cove by som ani o jednej knihe nepovedala, že ho písala jedna z kráľovien lások na prvých pohľad, ktoré nás, bežné smrteľníčky, obchádzajú, ale umrnčané Mary Sue majú svoj deň.

Časom prídete na to, že témy sa opakujú. Všetky knihy sa odohrávajú na jednom mieste, všetky postavy používajú rovnaký slovník... ale Alex na exSaving Zoë a Kiss and Blog sú tri knihy, pri ktorých neuveríte, že ich napísala Noëlová. Schválne, presvedčte sa sami. Dych vám možno nevyrazia, ale celkom slušne konkurujú väčšine, čo momentálne medzi contemporary knihami vychádza.

3 komentáre:

 1. stacila mi jedna kniha aby som ju nadobro odpisala toto proste nie.....! a ako citam vsetky tie popisi dobre som urobila ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. wow, to naozaj niekto nemusi byt kretivny a vediet dobre pisat a predsa ho vydaju? :D ...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ...keby bola toto jediná taká autorka... :D Veľakrát čítam tlačovú správu - úžasný debut predaný do 8 jazykov už rok pred vydaním, toto bude nový hit a blablabla... a prečítam knihu s permanentným WTF výrazom. Stáva sa :D

  StandyB - aspoň tú Alex na ex treba trochu oddeliť, tá bola o triedu viac ako všetko, čo Noelová zatiaľ napísala :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates