23. 12. 2013

Shannon Messenger: Let the Sky Fall (Let the Sky Fall #1)

Nešťastná minulosť, protichodná budúcnosť - nič nezničí iskrivé spojenie medzi hrdinami tejto senzačnej knihy plnej vzrušenia a romantiky, povedala autorka Zavrhnutého.
Vážne, vážne by som mala tie zadné strany skúmať pred čítaním podrobnejšie.

Audra sa nikdy nemala zamilovať. Nikdy nemala pocítiť tento zakázaný cit. Ale nebolo cesty späť. Obzvlášť, ak šlo oňho. Vyvoleného na záchranu sveta veterných elementálov... 

Keď bol Vane Weston malý, jeho dom zasiahlo tornádo piatej kategórie. Čo na to vraví fyzika môžete vidieť nižšie, ale jemu sa neskrivil ani vlások na hlave. Lebo Vane v skutočnosti nie je človek. Vane je v skutočnosti... veterný elementál.

Vane sa zoznamuje s Audrou, veternou elementálkou, ktorá k nemu priletí do izby. Romantické lietanie v oblakoch je síce krásne, ale viaže sa k nemu krutá pravda. Na svete (vo vzduchu?) existujú štyri rody veterných elementálov: Severní, Južní, Východní a Západní. Vane Weston patrí k Západným a je posledný svojho rodu. Na "západnom tróne" momentálne sedí Zlý veterný elementál a podľa proroctva je Vane ten, kto ho má zvrhnúť a nastoliť vládu mieru.

Takže hrdina je sirota, má mimoriadne schopnosti, týka sa ho proroctvo o záchrane sveta a Audra si "odmieta niesť zodpovednosť za hrozivé následky, ak by ho náhodou pobozkala." Problémom nie je ani tak to, že tie veci v knihe sú - problémom je to, ako sú podané. Ak by som nosila na čele neón, počas čítania tejto knihy by som ho zapla na WTF mód. 

"I can't Vane-"
"Yes, you can. If you can eat a cheeseburger - and enjoy it - you can let yourself love me. You can do anything you want. You just have to want."
I hold my breath, waiting for the response.
She won't look at me. Not a good sign.
"I care for you Vane," she whispers. "But you are not a cheeseburger - a singe meal that will be out of my system in few months, like it never happened. You're a permanent mistake."

Vane prežil.
Citát som zámerne nechala v angličtine, aby ste videli, že si ten výsmešný štýl v prvom odseku nevymýšľam. Tá kniha je tak napísaná. Vo všetkej vážnosti, s kamennou tvárou a bez štipky humoru, ktorý by zúfalo potrebovala.

Let the Sky Fall je príšerne napísaná kniha, ktorá pozbierala všetky textové klišé, na aké si spomeniete. Opakujúce sa konštrukcie (ktoré asi mali pôsobiť vznešene a vážne) s dramatickými trojbodkami na koncoch sú niečo, čo by som čakala... nie, čo by som nečkala v žiadnej knihe, ktorá prešla vydavateľskou redakciou. Ako toto mohol niekto vydať a myslieť to vážne?

Namiesto HRDINOV lietajú vo vzduchu dve nudné polená. V kapitolách z pohľadu Audry síce je nejaký charakter cítiť, ale Vane je prázdna nádoba, ktorej ide všetko jedným uchom dnu a druhým von. (Vskutku múdre zvoliť ho za Vyvoleného Kráľa.) Ako v klasickej fantasy paranormálke je nejaká záchrana sveta len dramatickým dymom okolo hlavných postáv - autorka nemá zo zápletky premyslené viac, ako napíšete na A5 papier pri káve. Ak som náhodou pri čítaní nejaké "iskrivé spojenie" postrehla, mohla to byť maximálne vadná elektrika.

Čuduj sa svete, priemerné hodnotenie na Goodreads lezie dole extrémne neochotne. Jediné plusové body by som narátala len za originalitu - ale "kráľovstvo" veterných elementálov nemá okrem existencie ako takej žiaden bližší tvar - proste tam je a to musí Vaneovi stačiť. Nám musia stačiť všetky stereotypy nie len YA, ale aj epických príbehov, dramatické/patetické pasáže a diera o veľkosti krátera, ktorá leží na mieste príbehu. Bude to stačiť vám? Mne nie. Let the Sky Fail. Pardon, Fall.

4 komentáre:

 1. Proč mají stupidní knihy ty nejhezčí obálky? Hahaha, aspoň vím, čemu se v budoucnu vyhnout. I když 3.9 na GR není zrovna vysoký hodnocení - obzvlášť u tohohle žánru.

  A kdyby mě neodradilo hodnocení, shrnutí, tvoje zmínka o lítajících polenech nebo snad ukázka, kde přirovnávají "lásku" k hamburgeru, tak autorčina recenze na vlastní knihu, kde používá slova jako "úžasný" nebo že ji to "odválo", určitě.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. 3.9 je už dobré - skoro rok sa to držalo na 4.2. Stále to ide na môj vkus pomaly :D

  Myslím, že autorka má podobnú recenziu pri každej svojej knihe - minimálne pri tej detskej sérií určite. A ešte že "a bit biassed..." :) Oh :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Jedna věc by mě zajímala... proč se do něj nemůže zamilovat? Jsou snad králové větrných ementálů jako kněží, a musí dodržovat celibát? Nebo považují větrní ementálové krůvu za posvátné zvíře a tím pádem neschvalují ani hamburgery (asi mají radši cheeseburgery, když jsou to ti ementálové :D) ani lásku? :D Klidně spoileruj, tohle fakt číst nebudu.
  Jinak ten obrázek mě dostal :D Úžasná recenze, jako vždy.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nemám čo spoilerovať - proste sa nemôže :D Ak by sa pobozkali, ostali by ich duše k sebe pripútané a keďže on bude kráľ, úbohá Audra nemôže :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates