9. 1. 2014

3x MINIRECENZIA: edícia Taký skvelý nápad...

Mám rada originálne nápady. Dá sa dokonca povedať, že čím odvážnejšie, kontroverznejšie a tabuizovanejšie, tým lepšie - ale uspokojím sa aj s takými "normálnymi," pokiaľ sa príbeh tvári aspoň trochu originálne. Teda sa nebojím siahnuť vôbec do ničoho.

Autori tiež nie, ale občas to proste nevyjde.

Leslie DuBois: The Queen Bee of Bridgeton
Pätnásťročná Sonya čelí najväčšej katastrofe svojho života: chystajú sa ju vyhodiť zo školy. Sonya vlastne nič zlé nespravila, ale aj tak sa nemôže brániť. Nie ak chce udržať tajomstvo. 

Flashback späť: na elitnej škole Bridgeton sa pohybuje tajná "Bitch Brigade" - (pravdepodobne) skupina (pravdepodobne) starších študentov, ktorá šikanuje spolužiakov. Všetci diváci to berú ako náramnú prču - okrem nešťastnej obete, Sonye. Ale prečo Sonya? Kto nenávidí Sonyu natoľko, aby na ňu Bitch Brigade poštval?

Skutočná Bitch Brigade sú v tomto prípade tí, ktorí predávajú túto knihu ako "príbeh o nadanej baletke, ktorá sa musí vyrovnať s následkami popularity, žiarlivosťou spolužiačok, rasizmom a nedostatkom peňazí." Prvé vedro studenej vody prichádza v momente, keď zistíte, že o tancovaní tam vlastne nič nie je, o popularite tobôž nie a o činoch žiarlivých spolužiačok sa viac hovorí, ako koná, pretože celý dej sa točí okolo romantickej línie.

Písanie je lepší priemer, ale kniha sa vlečie ako jazda z Bratislavy do Košíc. Na postavy zabudnete v momente, ako rozčítate ďalšiu knihu. Hlavná hrdinka je znesiteľná, ale v pamäti mi utkvela len v jenom momente - keď raz položí svojmu chlapcovi otázku: "Premýšľaš niekedy o tom, že si biely?" Sonya je totiž černoška s autorka sa pár krát pekne zamyslí na tému rasizmus, ale v celkovom obraze chodenia do školy, bozkávania, riešenia domácich úloh a premýšľania o žiarlivých spolužiačkach sa to veľmi rýchlo stratí.

Asi ako scéna z úvodu - kto si ešte pamätá, že sa Sonyu chystajú zo školy vyhodiť?

C. J. Flood: Infinite Sky
Čítali ste A Monster Calls (Volání netvora) od Patricka Nessa? Ja odvtedy hľadám podobné knihy ako drak. Za dva roky som takú našla iba jednu, ale úmysel sa počíta.

Infinite Sky sľubovalo všetko, čo môže taký čítaniachtivý drak chcieť. Trinásťročná Iris má nových susedov - rómsku rodinu. Irisin otec je voči nej okamžite zaujatý a zakáže deťom akýkoľvek kontakt - ale Iris neposlúchne a s rovnako starým chlapcom sa skamaráti. Anotácia ďalej zavádza v duchu, že vás čaká niečo o dospievaní, o sociálnej situácií, o predsudkoch a o sile priateľstva a rodiny a lásky a tak ďalej a tak ďalej... Začínate čítať a čakáte sladký koláčik. Namiesto neho dostanete nemastný-neslaný suchý chlieb.

Keď vám autorka konečná dá dôvod zaujímať sa o to, čo sa v knihe deje, ukazuje kindlový percentil cca 70. Dôležité scény vymenujete na prstoch jednej ruky. Iris chodí z miesta na miesto, občas má nejaký rozhovor s členom rodiny, občas prežije čudný flashback do minulosti. Vy sedíte s viečkami podloženými špáratkami a snažíte sa nezaspať. Postavy sa pobijú na život a na smrť a vy letargicky uvažujete, aký zúfalý musel vydavateľ byť, aby toto vydal.

Jediná časť, ktorá fakt stojí za to, je posledná štvrtina. Pretože na tých 70% sa konečne stane niečo, čo udalosti trochu nakopne - a dokonca úplne nečakaným smerom! Záver je strhujúci - a nie pre to, že by sa to "len" rozhýbalo, ale preto, že dostanete úplne novú knihu, ktorá má s tou minulou spoločné len meno hlavnej postavy. Bohužiaľ, dostanete to príliš neskoro. Alebo tak akurát, aby ste knihu odkladali do poličky menej unudene, ako ste pred tým plánovali.

Carol Lynch Williams: Waiting
Varovanie: Kniha je vo veršoch.
Dvojnásobné varovanie: Kniha je vo veršoch.

London nedávno zomrel milovaný brat. Jeho priateľka otehotnela, rodičia ju prinútili ísť na potrat, chlapec sa z toho nemohol spamätať a spáchal samovraždu. Londonina matka je odvtedy ako duch a London sa so svojím smútkom nemá na koho obrátiť. Takže 300 z 350 rozjíma nad zmyslom života a ak náhodou na pár dní prerušíte čítanie, riskujete, že sa v knihe nadobro stratíte.

Príbeh má klasickú formu zbierania informácií, ktoré hrdinovia už poznajú - mozaiku síce v závere zostavíte, ale pokiaľ neulietate na avantgardnom umení, výsledný obraz si do obývačky nezavesíte. Koniec je divný, zvláštny, WTF a na hlavu, ale aspoň ste radi, že to máte za sebou.

Knihy vo veršoch sú SUPER - sú rezké, sú originálne, sú emotívne... ak to ich autori VEDIA. Carol Lynch Williams ich nevie a táto kniha je veršovaný chaos. Neviete čo sa deje, u koho sa to deje a prečo sa to deje... a všetky vedľajšie postavy (ktorých je požehnane... alebo sa opakovali tie isté, a ja som to nepostrehla?) splývajú do veľkej chaotickej masy. Táto kniha mala byť emotívna, strhujúca a srdcervúca - ale je to len nudný, pomýlený a nezaujímavý chaos o ktorom sa nedá poriadne čo povedať.

O knihách so zaujímavým nápadom, o ktorých sa niečo zaujímavé naopak povedať dá, už niekedy čoskoro.

8 komentárov:

 1. První knížka mě zaujala nejvíc. Docela mě dostal ten chaos u třetí knihy. Takovou jsem ještě nečetla a může to být z jedné strany sranda, nebo taky ne... :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. No, ani skôr nie... :D Teraz čítam takú, kde som asi po 10% povedala DOSŤ, vrátila sa na začiatok a začala si písať, kto tam vlastne vystupuje - volá sa to Tumble & Fall, sú tam traja hrdinovia z jedného mesta, každý má aspoň jedného súrodenca, rodičov oslovuje menami, má aspoň jednu tetu, jedna hrdinka má nevlastnú matku, každý z nich má aspoň dvoch kamarátov a potom sú tam ešte obyvatelia toho mesta, ktorých majú všetci spoločných - teda, uuuuuuuf :D Som na 30% a ak si chceš manažment chaosu vyskúšať, nemám lepšie odporúčanie :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vážně ty knihy vypadaly zajímavě! :D Ale někdy to autorům prostě nevyjde :) To zmíněné Volání netvora si chci přečíst, mám ho na poličce od Vánoc a pořád nějak nestíhám :D Snad mě taky nadchne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nechcem vôbec otrvavovať, ale mohla by som sa opýtať ako sa volá ta kniha podobná Monster Calls? Som jeden z tých zúfalcov, čo veľmi zúfalo hľadajú niečo podobné. Narazila som na túto stánku cez goodreads, a YA moc nečítam ale môj pohľad hneď padol na slovo Monster Calls.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Fúha, bojím sa, že budeš trochu sklamaná, pretože to vlastne nie je až také dobré a téma je úplne iná, ale vo mne to vyvolalo podobné pocity :) Volá sa to See You At Harry's od Jo Knowles.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ha to mám na to-read liste, tak si to prečítam. Ďakujem za tip, a neboj sa ani som nečakala, že by to mohlo byť tak dobré ako Monster Calls (neviem prečo sa tak týram tými knihami, ale nemôžem si pomôcť mám rada angst:D).

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Zabudla som dodať, ze kniha čo mi najviac pripomínala Monster Calls (v tom, že je pre "deti" a revala som pri nej:D) je Tell the Wolves I'm Home od Carol Rifka Brunt. A sorry, za vtieranie, maš super stránku a obdivujem, že toľko čítaš :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ja ďakujem za tip! :) Som na dlhej misii nájsť niečo podobne magické a dojemné a jedinečné - tiež už niečo presne také isté nečakám, ale... oh, tiež si nemôžem pomôcť :D

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates