3. 1. 2014

Všetko, čo ste v roku 2013 v blogosfére zmeškali

Bloglovin je perfektný nástroj - nie len že vám umožní sledovať celú česko-slovenskú blogosféru z pohodlia domova, ale články si môžete olajkovať a uložiť na neskôr. A presne to som robila celý rok - čítala, lajkovala, zakladala

Ku každému mesiacu z roka 2013 som teraz na Nový rok vybrala tie najoriginálnejšie články a pár recenzií, ktoré nie sú založené na zhodnotení "Kniha sa mi páčila lebo hrdina bol na spapanie", dokážu o knihe niečo zmysluplné a ešte nad nimi v polovici nezaspíte. Here we go:

JANUÁR
AUTORI: Všichni to známe. Dočteme jeden díl série a na pokračování musíme čekat rok, někdy i více. Většina autorů napíše za rok jednu knihu, maximálně dvě. Jsou však i tací, kteří vydávají jednu knihu za druhou. Mají rozepsáno třeba několik sérií najednou a vydávají je současně. Jak to ti autoři dělají? Článok, ktorý každý nádejný domáci grafoman nechce ani vidieť, pretože je neuveriteľné, ako to robia. Kto? Autoři, kteří píší jako o závod u Freckless.

BLOGOVANIE: Spomeňte si, ako sa správate vy, keď ste čitateľom nejakého blogu. Kedy necháte komentár? Keď ste z článku nadšení, keď vás chytí za srdce, rozosmeje alebo poteší. Určite nikdy nenecháte komentár len preto, že vás autor prosí, aby ste nejaký nechali. Čo by ste pod taký článok napísali? „nechávam komentár, lebo som Matka Tereza“? Nevyčítajte ľuďom, že málo komentujú. Neproste o komentáre. Ako sa správať k svojim čitateľom? u Triss.

FEBRUÁR
ROZHOVORJudit spovedá človeka z druhej strany frontu - rozhovor s editorom z vydavateľstva Slovart: Moja práca neznamená 8 hodín za stolom a potom padla.

Z rubriky One bloger show, kde baby z The Bookland-u spovedajú blogerov si môžete prečítať rozhovory s Vendeou a Annie.

MAREC
TIP NA KNIHY: Československá dívka v Německu, ukrývající se Židovka, německá holčička, romance v okupovaném ruském Leningradu a anglická špionka zajatá gestapem ve Francii. Všechny knihy, které jsem o tomto období četla, mě nějak zasáhly. Druhá světová válka na stránkách knih u Freckless.

APRÍL
KNIHOFÍLIA: Kacennka vypátrala zaujímavú stránku, ktorú je ťažko zhrnúť v pár slovách, takže 100% nevynechajte článok Small Demons: splněný sen knihomola.

RECENZIA: On je notorický potetotvaný sukničkár, ktorý si na živobytie zarába tajným zápasením v útrobách univerzity, ona uteká pred svojou problémovou rodinou. Keď sú spolu, je to katastrofa. Keď sú od seba, je to hotová tragédia, ktorá zasiahne každého naokolo. Krásnu katastrofu recenzuje Judit.

RECENZIA: Vitajte v Americkej Republike - štáte, kde nad všetkým vládne autoritatívny vodca a všetko riadi armáda. V štáte, ktorý je vo vojne s vonkajšími kolóniami. V štáte, kde deti vo veku desiatich rokov skladajú skúšku, od ktorej závisí ich budúci život. Vysoký počet bodov - ste za vodou. Nižší počet bodov - vaša smola. Legenda od Marie Lu, recenzuje Miruš.

MÁJ
Nikdy nehovor navždy je prvou knihou z novej edície vydavateľstva Fragment - Láska, túžba, sex - z pera anglickej autorky Ali Cronin. Kniha rozpráva príbeh sedemnásťročnej Sáry, ktorá na dovolenke v Španielsku stretne chlapca, do ktorého sa bezhlavo zamiluje. Dvadsaťročný Joe študujúci v Londýne okamžite mladučkú a neskúsenú Sáru poblázni a letný románik plný horúcich bozkov na pláži sa môže začať... Keď sa Sára vracia domov, celá nadšená svojim kamarátkam rozpráva, čo všetko zažila. Všetky dievčatá už majú svoje prvé veľké lásky za sebou, takže sa spolu so Sárou tešia a prajú jej to. Každý však vie, že len málo letných lások vydrží aj po lete. Joe, ktorý sľúbil, že sa Sáre ozve, sa neozval. A niekde tu sa hlavná hrdinka mení z veselého dievčaťa užívajúceho si život na chlapom posadnutú stíhačku. Nikdy nehovor navždy, recenzuje Miruš.

JÚN
TIEŇOLOVCI: Strácate sa v tom, ako to je s Nástrojmi smrteľníkov a Pekelnými strojmi a čo je TDA a TLH a TWS a... tak vôbec? Judit napísala článok, ktorý by mal vniesť do problematiky trochu svetla. Všetko, čo potrebujete vedieť o ďalších tieňoloveckých projektoch.

KNIHOFÍLIA: Máte aj vy veci, ktoré vás na knihách, spisovateľoch alebo všeobecne na knižnom svete iritujú? Ale áno, máme. Všetci. Judit menuje tie svoje: Drahý knižný svet! Zbožňujem ťa, ale...

RECENZIA: Liam mal zomrieť na palube Titaniku v roku 1912, no pár sekúnd pred smrťou ho zachránil tajomný starec, a tak Liam svoj život zapredal tajnej Spoločnosti cestovateľov v čase, ktorá chráni naše dejiny. Podobný osud postihol aj Maddy a Sal, ktoré boli zachránené viac ako sto rokov po Liamovi. Maddy zachránil ten istý tajomný starec pri leteckom nešťastí v roku 2010. Sal mala zomrieť v roku 2026 pri požiari, no aj ona svoju smrť radšej vymenila za vstup medzi Jazdcov časom. Nezomreli, no ich životy od toho momentu vyzerajú úplne inak. Jazdcov časom recenzuje Miruš...

KNIHOFÍLIA: Ako tvrdí sir Pratchett, kníhkupectvo nie je viac než vylepšená čierna diera, ktorá sa naučila čítať. A že to v tých kníhkupectvách občas vyzerá veľmi podivne vám podloží aj článok od FrecklesPodivné věci, které se dozvíte v knihkupectví.

JÚL
TIP NA KNIHU/RECENZIA: Viem, že zrejme takých ľudí, čo ešte Medeného jazdca nečítali, nebude mnoho, no ak by sa predsa len niekto našiel, musím oprášiť všetky svoje presvedčovacie schopnosti, aby som to čo najskôr zmenila. Že si Medenného jazdca prečítať musíte tvrdí Miruš v knižnom cestopise Do Ruska a späť za 1024 strán.

RECENZIA: Umět cestovat časem by mohla být úžasná schopnost. Ale ne v tom případě, že se zcela neočekávaně a nekontrolovatelně na několik minut až hodin ocitáte v náhodném čase v minulosti. Tam, kde v současnosti stojí vaše škola, před dvěma sty lety mohla být hluboká bažina – a to v tom lepším případě. Když šestnáctiletá Gwendolyn zjišťuje, že je to ona, kdo zdědil rodinný gen unožňující takto cestovat do minulosti, chtě nechtě se musí svěřit do péče intrikánského spolku, vlastnícího přístroj, který dokáže její nevyzpytatelné návštěvy do minulosti usměrnit. Rudá jako rubín, recenzuje Seesen.

RECENZIA: Príde bez varovania, rozhodí siete, votrie sa do priazne... a zanechá za sebou rad žialiacich. Subjekt mŕtvy, misia splnená, ide sa ďalej. Kto? Chlapec Nikto. Chcete o ňom vedieť viac? Čítajte recenziu u Miruš.

RECENZIA: Štyria namakaní chlapci. Priamo vo vašom dome. To je snom hádam každého dievčaťa. Samozrejme, má to malý háčik. Trev, Cas, Nick a Sam boli pozmenení. Altered u Moonlight.

DOBRÝ NÁPADKacennka v júli rozbehla rubriku Proč si přečíst, v ktorej zhromažďuje pre a proti názory, prečo sa do nejakej knihy pustiť (alebo ani nie.) Proč si přečíst Prozření Mary DyerovéLegenduHlas nože a V šedých tónech.

RECENZIA: Nelíbí se mi pocit, že mám tu nemoc ještě stále v krvi. Někdy bych přísahala, že cítím, jak se mi kroutí v žilách jako něco zkaženého, třeba zkyslé mléko. Připadám si nečistá. Z ktorej knihy tento citát pochádza? Odpoveď znie Delírium a recenziu nájdete u Abyss.

RECENZIA: Přímo do srdce je docela milá jednohubka, která díky názvu a obálce zavání silnou romantikou, i proto dokáže překvapit tím, že vlastně ani tolik o lásce není. Aleba? Přímo do srdce, opäť Abyss.

AUGUST
RECENZIA: Katie Greene se po smrti své matky odstěhuje do Japonska ke své tetě. Z rodné americké půdy se vydá do naprosto neznámého světa, ve kterém se sotva domluví. Snaží se přetrpět její pobyt, než se vydá do Kanady za svými prarodiči. Jenomže nakonec se ukáže, že ne všechno je tak, jak se zdá. Kniha Ink a recenzia od Kacennky.

RECENZIA: Svet sa míľovými krokmi pohol dopredu, ľudia vyvinuli stroj na cestovanie časom, no zároveň cestovanie v čase aj zakázali, pretože každá cesta do minulosti nejako ovplyvní a zmení budúcnosť. A to je predsa veľmi zlé. Samozrejme, každý zákaz však z času na čas niekto poruší. A na dolapenie takýchto narušiteľov a zločincov je tu tajná spoločnosť Jazdcov časom, ktorí majú za úlohu dolapiť a zneškodniť cestovateľov v čase a napraviť škody, ktoré v dejinách spôsobili. Jazdci časom po druhé, tentokrát u Catty.

SEPTEMBER
RECENZIA: Když jen tak bezmyšlenkovitě brouzdáte Goodreads a vybíráte si knihy podle obálky nebo názvu, můžete objevit zajímavé věci. Například contemporary sérii z roku 2007 s relativně ucházejícím hodnocením (3,67/1 067), kterou nikdo z vašich přátel nečetl a ani se na ni nechystá, a která podle anotace nezní až tak špatně. A vzhledem k tomu, že jsem měla prázdniny, a tudíž spoustu příležitostí ke čtení, rozhodla jsem se, že ji zkusím. Geek High recenzuje Annie.

TIP NA KNIHY: Stmívá se nám čím dál dřív, první podzimní den už pominul a už to bude jenom horší. Sice mám ráda to období, kdy všechny stromy naberou různé barvy, ale to období kdy jen prší a prší a prší a prší a… kde jsem to byla? Ano, podzim. Nehodí se k ničemu jinému než být doma s knihou. A hrnkem čaje. A co že bude smyslem tohohle článku? No, hodně se mluví o čtení, které se hodí na léto. A mě nedávno při třídění mé knihovničky napadlo pár knih, které se dle mého hodí k tomu podzimnímu čtení. Semínko bylo zaseto, a vy si teď můžete přečíst tenhle článek plný tipů… Podzimní čtení u Freckles.

RECENZIA: Existuje rovnou několik dimenzí a každá z nich je jiná. V některých světech nespatříte živou duši, v jiném se to životem pouze hemží. Není žádným tajemství, že existují další světy, které sousedí s tím naším. Démoni se volně procházejí po našem světě a my si toho nejsme vědomi. Co by se ale stalo, kdyby lidé viděli pravdu? Unesli by ji, nebo by se snažili démony sprovodit ze světa? Jenže démoni by nebyly to nejmenší, čeho bychom se měli bát. Je tady toho víc… Mnohem víc… Všetci, ktorí Mesto kostí ešte nečítali, recenzovali tento rok o dušu - pokiaľ bežíte na vlak a nestíhate prečítať všetko, skúste recenziu od Filipa.

OKTÓBER
RECENZIA: Vezmite Haruhi Suzumiyu, presvedčte ju, aby vymenila SOS brigádu za školský časopis, pridajte k nej trochu z Nancy Drew (The Secret of the Old Clock – Carolyn Keene) a vložte do prostredia malého, ospalého, anglického mestečka v ktorom pozná každý každého, zvaného Sorry-in-the-Vale. Takýmto štýlom získate krásnu predstavu o tom, kto je 17 ročná Kami Glass. A kde túto Kami Glass nájdete? V Unspoken od Sarah Rees Brennan a v recenzií od Hany.

MIMOZEMSKÝ PÁRIK Z OBSIDIANU: Odkedy sa dvojica objavila na obálkach série Lux, invadovala svet self-publishingu priam svetelnou rýchlosťou. Ak ste si istí, že ste o nich nikdy nepočuli, rozkliknite článok Mimozemšťanská invaze na obálkách od Freckles a... a zistíte, že už určite áno ;)

RECENZIA: Dívka s tragickou minulostí. Kluk, jemuž ze života jeden po druhém mizeli všichni, na nichž mu záleželo. Příběh startuje ve chvíli, kdy začíná Nastya Kashnikovová chodit do nové školy. Přestěhovala se ke své tetě, aby unikla minulosti. S nikým nechce mít nic společného, a dodává větě „s nikým nemluví“ nový význam. Není jen nespolečenská – nemluví vůbec. Už dva roky. Všechno v jejím novém životě se odvíjí od jediné události. Události, která všechno změnila, ale nikdo neví, co přesně se stalo. Až na ni.
Josh Bennett už od útlých let ztrácel všechny své blízké, až mu nakonec nezbyl nikdo. A to je dobře – když mu na nikom nebude záležet, tak ho pak nebude bolet, až odejdou. Je odhodlaný si nikoho „nepustit k tělu“, a většina lidí to dodržuje. Až na Nastyu, tajemnou Nastyu… Mají vůbec naději na druhou šanci? Prezradí vám kniha Moře klidu o ktorej vám prezradí Freckles.

RECENZIA: Snehová kalamita, ktorá nemá obdoby, znemožní siedmim študentom strednej školy dostať sa domov. Dobre, stáva sa, jednu noc predsa nejako vydržia. Lenže to ešte nikto netuší, že táto búrka bude zúriť dlhé dni a noci. Hovoríte si, že to nemôže byť také hrozné, veď sú v škole, majú k dispozícii všetko, čo potrebujú: jedlo z jedálne, vodu, záložné generátory, toalety, deky atď. A sneh je predsa len neškodná biela hromada zmrznutej vody. Omyl! Poznáte príslovie, že aj jedna snehová vločka dokáže ohnúť bambusový list? Sneh je zradný a keď sa ho nakopí poriadne množstvo, dokáže svojou hmotnosťou i zabíjať. Takže dávajte pozor, aby ste sa neocitli V pasci ako hrdinovia knihy, ktorú recenzuje Catty.

NOVEMBER
KNIŽNÍ HRDINOVIA: Určitě jste všichni prošli alespoň trochou biologie. A hodiny biologie si přímo říkají o poznávačku zvířat a kytek. A určitě jste taky měli hromadu kytek, ryb, ptactva… které vypadaly naprosto stejně? (Tedy, pro mě to byla jediná část biologie, která mě bavila, ale spolužáci mi dost důrazně vysvětlili, že ne, nevidí rozdíl mezi krokodýlem a aligátorem). Ale stejné to není. A stejně tak nejsou stejné všechny knižní hrdinky – rozhodně nejsou všechny napsané podle jedné šablony. Ne, ne… těch šablon je o něco víc. Typologie hrdinek od Freckles.

TIP NA KNIHY: Ktoré série stoja zato a ktoré by mali dostať červenú? Výborne rozbehnuté série vs. série na odpis, píše Judit.


DECEMBER
KNIHOFÍLIA: Judit pozbierala najvtipnejšie Knižné výroky 2013, na ktoré tento rok v knihách narazila.

ROZHOVOR: Prednedávnom sa internetom začalo šíriť jedno veľmi dobré dielo slovenskej autorky s názvom V znamení Ametystu. Keďže sa s Majkou už dlhšie poznám, napadlo mi, že by som ju ohľadom jej diela mohla trošku vyspovedať a vytiahnuť z nej detaily ohľadom písania. Pýtala som sa na VZA, na pokračovanie a na konci čaká tých, ktorí VZA už čítali, menšie prekvapenie. :) Majka a pikošky o V Znamení Ametystu u Moonlight.

TIP NA KNIHYKnihy, díky kterým se nemůžu dočkat roku 2014 alias výber z toho, čo nás budúci rok čaká, pripravila Freckles.

TIP NA KNIHY: Ďalšia dobrá knižná lákačka na rok 2014 čaká u KristieVyjde v příštím roce a zaujalo mě (1. část) Vyjde v příštím roce a zaujalo mě (2. část).

KONCOROČNÉ ZHRNUTIA
Bonus na záver. Ak má vaše koncoročné zhrnutie práve jedného návštevníka, ktorý prišiel cez Bloglovin, budem to zrejme ja :D Aby som však nelinkovala všetko, vybrala som len tie, ktoré sú prevážne o YA (a tak okolo) a ktoré si svoje voľby nejako zdôvodnili. Napríklad:

E_V_EČo bolo v roku 2013?
FRECKLESBest of 2013 - 30 knih, které mě v uplynulém roce chytly za srdce
JUDITMAWOB-ské NAJ ROKU 2013: Ktorá kniha prekvapila, ktorá sklamala a ktorá je absolútnym víťazom?
KATHByl tu, ale už skoro není - rok 2013 | mých TOP 13 knih letošního roku
KRISTIERok 2013 v knihách
LENKABEST & WORST OF 2013
LUCE: Knižný rok 2013 alebo čo mi v tomto roku parádne brnklo do nosa
LUCIA: 2013: Knižných TOP 10
LYN VON NIGHTLIGHT: New Adult 2013, Fantasy 2013
MAŤANaj... roku 2013
NELISSStojí za zmienku aka rok 2013 v knihách
NIKLAUSTOP 10 knih za rok 2013
STORMYKNIŽNÉ REPETE 2013 – Záchvaty smiechu, okuliare fľakaté od sĺz, číre znechutenie i nadšenie a prečo to opäť ubehlo tak rýchlo
VENDEATo nejlepší a nejhorší za rok 2013
WERHitparáda knih (rok 2013)

8 komentárov:

 1. Fiiha to je článkov a nie všetky som čítala, asi sa tu budem musieť vracať. :D A vďaka za zmienku. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Moc pěkné shrnutí! Objevila jsem díky tomu pár zajímavých článků a recenzí, za což jsem moc ráda. :) A koukám, že články od Freckles se ti líbí stejně jako mně! :D Ona má vždycky tak zajímavé nápady, její články mě vždy buď pobaví nebo přinesou něco nového. Takové články mám ráda. :)
  A moc děkuji za zmíňku, to mi udělalo velkou radost. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Vaše články sú skôr moje potešenie, ja ďakujem za ich napísanie :D A hej, páčia sa mi články od Freckles :D Mám rada také, v ktorých sa dozviem niečo nové alebo sú aspoň vtipne spracované, a to má ona u seba pravidelne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Paráda, narazila jsem na spoustu věcí, o kterých jsem neměla ani ponětí :) Bude mi chvíli trvat, než všechny ty odkazy projdu! :D Tohle by mohlo vycházet každý měsíc, takové shrnutí toho nejlepšího, co se v blogosféře událo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jeden rok som to už skúšala, ale vždy som narazila na to, že niekedy som vybrala za mesiac iba jeden alebo dva články - máj je napríklad očividne slabý mesiac :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jeeej, je mi cťou figurovať v tomto tvojom článku 8)

  Väčšinu tých článkov a recenzií som prečítala a všetky sú bez debaty skvelé 8)

  Veľmi pekný súhrn 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Dík moc za tenhle článek, loni jsem byla v blogováni dost neaktivní, takže jsem neměla vůbec přehled :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates