7. 2. 2014

Jennifer E. Smithová: Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad

Raz som takmer o päť minút zmeškala lietadlo.

A nie je to žiadna sranda, ak ste minútu po uzavretí terminálu stále na celé poschodia ďaleko, najbližšie lietadlo odlieta za 16 hodín a na vašom mieste sa za trojcifernú sumu povezie niekoho batožina. Veľmi sa ospravedlňujem všetkým, ktorým som v tom hlava-nehlava-batožina-nebatožina behu spôsobila nejaké fyzické zranenie, ale stálo to za to - mala som šťastie. Lietadlo meškalo a ja som ho stihla.

Hadley zo Štatistickej pravdepodobnosti lásky na prvý pohľad nie.

Hadley aspoň dostane kompenzáciu - na ďalšom lete s ňou sedí fešák Oliver. Obaja letia na trase New York - Londýn a obaja idú na svadbu. 

Oliver nie je na túto tému veľmi zhovorčivý a tak sa mu Hadley aspoň vykecá: jej otec pre milenku opustil rodinu, presťahoval sa do Anglicka a začal volať fries chips a chips crisps. Otec je pre Hadley synonymom pokrytectva a jeho snúbenica chamtivá mrcha.

Príbeh je v kapitolách doslova "odstopovaný" na 24 hodín a v knihe sa stihne presne to, čo by v reálnom čase stihli bežní smrteľníci - žalovačka Oliverovi, trochu spánku, posledné prípravy na svadbu a vyvrcholenie príbehu. Verte, oproti knihám, kde má občas vlastnú líniu aj hrdinkin kanárik... podľa mňa je to osviežujúce. Jednoduché, priamočiare, rýchle - nie niečo, čo by ste chceli čítať stále dookola, ale raz za čas padne dobre.

Reálny čas je teda moje prvé bezvýznamné plus. Druhé je prekvapenie, že Hadley a Olivera v rozprávaní nestriedajú - slovo má iba Hadley. Ostatné postavy sú síce len do počtu, aj keď sa celkom popri hrdinke držia (možno vďaka tomu, že ich je málo - otec, matka, snúbenica), ale po vzťahovej stránke dostanete presne to, čo od romantického príbehu lomeno rodinnej drámy očakávate. Či je to dobré alebo zlé nechám na vás - veď romantika nie je žáner pre každého.

Moje tretie bezvýznamné plus je za skvelé zahrávanie sa s tým, čo od príbehu čakáte a čo reálne dostanete. Hadley letí na svadbu, Oliver letí na svadbu, obaja sú v rovnakom lietadle - žeby náhoda? Ak sa vám zdá, že máte príbeh prečítaný... bola som jednou z tých, čo si to mysleli tiež. Palce hore, autorka.

Štatistickej pravdepodobnosti lásky na prvý pohľad je teda v podstate jednoduchá, trochu naivná romantická komédia silne podškrtnutá rodinnou drámou. Nič mimoriadne, nič extra nápadité, po dejovej stránke priemerné. Na druhú stranu slušne napísané, s kopou zábavných dialógov a prekvapením v závere. Malé plus môžu byť sami o sebe bezvýznamné, ale spolu zavážia.
A nakoniec to bolo fajn. 

6 komentárov:

 1. Dosť si ma knihu navnadila. Vôbec netuším, aké prekvapenia mohla autorka pre nás, čitateľov, pripraviť, takže teraz ma to láka viac :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Normálne som na tú knihu teraz zvedavá, mohla by byť fajn.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Podľa mňa stojí za to vyskúšať - a ak sa vám to aj nebude páčiť, je to aspoň krátke :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Veľa krát som počula že táto kniha nie je ... hmm ako by som to nazvala... taká vynikajúca ale je miestami vtipná a vhodná na oddych.
  Ja sa však aj tak na túto knihu veľmi teším a dúfam že ju budem mať čoskoro doma :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mne sa kniha jednoznačne páčila. Na začiatku som si myslela, že presne viem, ako sa bude príbeh vyvíjať a ako skončí... ale kniha príjemne prekvapila :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Báška - ja som čakala úplnú katastrofu a dopadlo to príjemne - nie je to naozaj nič, o čom by som sa asi zmieňovala dvakrát, ale taká jednorázovka, prečo nie :)

  Lenka - všakže, prekvapila aj mňa :)

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates