24. 2. 2014

Lois Lowry: séria Darca

Ak má hlavný hrdina dvanásť rokov, mechanicky to knihu radí do ešte nižšej kategórie ako Young Adult. Ale každý rok si túto "detskú" knihu prečíta minimálne jeden "zodpovedný rodič" a výsledkom je lynčovanie za násilie (1994), samovraždu jednej z postáv (1995), "mature themes" (1999), sexualitu (2001), "oplzlosť a zvrátenosť" (2005), propagáciu eutanázie (2007), vymývanie mozgov, negativizmus, degradáciu materstva, infantilizáciu staroby a nevhodnosť pre deti.

Volá sa to Darca.


Každý rok sa spomedzi mladých dievčat vyberie niekoľko budúcich matiek. Matky umelo oplodnia a každý rok sa narodí 50 detí, ktoré sa pridelí 50 čakajúcim párom. A aby sa predišlo zmätkom, urobí sa to v jeden deň, v ktorý potom všetky deti oslavujú narodeniny.

Narodeninová ceremónia je potom najväčšia udalosť celého roka - najmä, keď dieťa dosiahne dvanásť rokov. Dvanásť rokov znamená dospelosť a dospelosť znamená, že vám na základe vašich individuálnych schopností nájdu vyberú prácu. 

V tomto momente začína prvá kniha série, Darca.

Jonas má takmer dvanásť rokov a nevie si predstaviť, akú prácu mu pridelia: nie je ani bystrý, ani šikovný, ani trpezlivý... vlastne nevyniká absolútne v ničom. Na jeho veľké prekvapenie si pre neho schovala spoločnosť niečo mimoriadne: Jonas sa stane Darcom.

Jonasov svet je dokonalý a Darca to vie zo všetkých najlepšie - pretože je jediný, kto si pamätá, ako svet vyzeral kedysi. Ale súčasný Darca je staručký muž a niekto ho bude musieť nahradiť. A ako v správnom anti-utopistickom románe začne jeho učeň chápať, že veci nie sú také jednoduché a...

A veľmi rada by som vám povedala, o čo vlastne v knihe ide, ale nemôžem. Verte mi, nechcete to vidieť zhrnuté do pár riadkov - aj keď sa to dá. Darca je veľmi jednoduchá kniha a aj keď bolo každé slovo starostlivo zvážené, nechcem vás ukrátiť o čaro, ktoré odhaľovanie jej príbehu prináša. Prečo Jonas urobil toto? Čo sa stalo s touto postavou? Prečo je Darca taký dôležitý? Dozviem sa to v ďalšej kapitole? Nie? A čo má znamenať toto? V ďalšej kapitole sa to určite vysvetlí...

Jonas totiž nespytuje svoju spoločnosť tak ako my nespytujeme fakt, že si ráno umyjeme zuby. Autorka vám málokedy povie, čo sa presne v knihe deje - všetko to, na čo sa tešíte po kontroverznom úvode, je v knihe natlačené medzi riadkami. A na 200 stranách je toho toľko, že sa váš mozog rozkockuje. Ak ste mladý nádejný autor, ani nechcete vedieť, koľko cien Lois Lowry za túto knihu dostala. Jonas začne porovnávať minulosť s prítomnosťou a prichádza na veci, ktoré autorka nemôže myslieť vážne - a toto si očividne vravia aj spomínaní "zodpovední rodičia".

Vymývanie mozgov - odfajknuté. Sexuálne témy - odfajknuté. Zvrátenosť - odfajknuté, odfajknuté, odfajknuté. Ak majú byť knihy pre deti naivné, šťastné a hlúpe - áno, môžete si odfajknúť aj ten posledný bod. Lebo Darca je kniha prepchatá morálnymi dilemami, nad ktorými treba rozmýšľať. Je toto správne? Asi nie. Mohol by Jonas veci zmeniť? Možno mohol. Ale ľudia sú šťastní. Stojí to správne za to šťastné?

Čítať Darcu je ako pozerať sa na niečo strašidelné a nedokázať prestať. Jonasove spoznávanie vlastného sveta graduje do strhujúceho finále... a končí tak, že aj keď som za nezrozumiteľného bľabotania odklikla na Goodreads 5 hviezdičiek, do pokračovania som sa nedokázala prinútiť takmer rok. Taký silný zážitok treba dávkovať postupne.

Za modrou
Na moje veľké prekvapenie Gathering Blue najprv vyzerá, že sa ani neodohráva na tej istej planéte. Slovami autorky: Jonas a Kira "môžu, ale nemusia" mať nič spoločné. Jonas v tomto príbehu môže, ale nemusí vystupovať. Sklamaní? Nemáte byť prečo.

Kirina spoločnosť je obrátená proti všetkým fyzicky postihnutým. A Kira kríva. Neprajnícke dedinčanky sa proti "darmožráčke" spriahnu a chcú ju z dediny vyštvať, ale Kira je natoľko duchaprítomná, aby sa odvolala na súd. Áno, existuje možnosť, ako v dedine zostať - ale má háčik, ktorý vidí len Kira.

Ak som sa vám bála pri Darcovi povedať viac, lebo čaro príbehu je v jeho odhaľovaní... tak pri Gathering Blue skončím už tu.

Gathering Blue je totiž omnoho dejovejšie. Darca je dystopický príbeh - Gathering Blue je príbeh v dystopickom svete. Nemá takú orientáciu na spoločnosť, nemá toľko podprahovej kritiky, nemá až takú hlbokú myšlienku. Nemá dokonca ani tú šialeno-zvrátenú atmosféru - naozaj čítate niečo, čo nemá s Darcom nič spoločné.

Ale Gathering Blue má brutálne chytľavý príbeh. Od prvej kapitoly sú scény na seba napasované tak, že moje rozhodnutie "prečítam prvú kapitolu a idem spať" sa zhruba o hodinu neskôr zmenilo na "nemôžem ísť spať, kým sa nedozviem, ako to skončí".

Kirin kúsok sveta má svoje špecifiká a fascinujúce zvyky, ale keďže jeho najväčším problémom je, že mu chýba modré farbivo, príbeh je skôr smutne poetický, než depresívny. A keďže vás ani hlavnú hrdinku nezožierajú samovražedné myšlienky, všimnete si mnoho krásnych vecí. Aké sú tie postavy sympatické. Ako chytľavo autorka rozpráva. Aký je tento zvyk originálny. Ako veľmi držíte palce, aby hrdinom všetko vyšlo.

Darca mi zobral dych - ale do Gathering Blue som sa zamilovala. Kniha končí otvoreno-uzavrete a preto ma veľmi potešilo, že sa ďalší diel neodohráva zase na inom konci sveta, ale len o pár rokov neskôr.

Messenger nie je ani tak samostatná kniha, ako krátky doslov k Gathering Blue. V hlavnej úlohe účinkuje jeden Kirin kamarát a príbeh tvorí pár dlhších scén, čo ma tesne pred polovicou priviedlo na hriešnu myšlienku: "Háá, Lois Lowry, konečne ti dochádza dych!" Ale v polovici knihy prichádza pasáž, ktorá sa zmenila na (pre mňa osobne) najúžasnejší kúsok v celej sérii a finále... finále je silné, fenomenálne a tak emocionálne nabité, že séria mohla pokojne skončiť tu a nič by sa nebolo stalo.

Ale to sa ešte nenakrúcal film.

Matka a jej Syn
Osem rokov po vydaní Messenger-a a devätnásť od Darcu sa autorka spolu so správami o chystanom filme vrátila do sveta ešte raz. Naposledy a (podľa mňa) zbytočne.

Späť na začiatok: Každý rok sa spomedzi mladých dievčat vyberie niekoľko budúcich matiek. Dvanásťročná Claire bude matka. Ibaže pri prvom pôrode niečo zvrtne - dieťa sa síce podarí zachrániť cisárskym rezom, ale Claire je "znehodnotená" a pridelená na prácu inde. 

Claire však nemôže prestať na svoje dieťa myslieť... a myslí naň celý príbeh Darcu, Gathering Blue aj MessengeraSon je v porovnaní s ostatnými knihami dvojnásobne dlhý, štyristostranový harrypotterovský epilóg, v ktorom vám je prerozprávané, doplnené a vysvetlené všetko, čo už tri knihy viete - ak by ste to predtým v tom úžasnom štýle plnom náznakov nepostrehli. A nemastná-neslaná Claire vo mne vyvolala len jednu emóciu: túžbu vyhodiť knihu z okna.

Finále v tretej časti bolo nezabudnuteľné a magické, pretože vrcholilo spôsobom "a zvyšok si domysli". V niektorých knihách to nefunguje - to to zafungovali priam magicky. A rovnako magicky mi všetky dojmy zo série zhorkli, keď som sa dozvedela, čo sa po ňom stalo. Slovami sa nedá opísať, aká príšerná bodka Son je - berie preč všetko to krásne a očividne pokladá svojho čitateľa za idiota.

A preto sa odchádzam tváriť, že štvrtá kniha nikdy nevznikla - aby som vám mohla túto sériu s čistým srdcom odporúčať. Darca je kontroverzný, dystopický príbeh v duchu objavovania pravdy o dokonalej spoločnosti. Gathering Blue je príbeh, ktorý sa vám bude páčiť, ak máte radi "dystópiu" v tom pokrivenom slova zmysle - naviac s veľmi sympatickou hrdinkou. Messenger je strhujúce vyvrcholenie, po ktorom po konci druhej časti stiahnete vyslovene automaticky.

Záverečný "návrat do sveta, lebo film postavy si to pýtali" je len škaredá machuľa za dokonalou sériou plnou fantastických myšlienok a nezabudnuteľných postáv, ktorá sa stala klasikou Middle Grade a Young Adult literatúry. Nepokladajte sa za fanúšika, kým si ju neprečítate.

4 komentáre:

 1. Ako vždy keď niečo odporúčaš - mám chuť si to prečítať.:D Trebárs mi to raz aj vyjde.:) Inak, to ako dodatočne dopísala Son (a ešte ak je to fakt také hrozné)... no, nechápačka.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ...občas sa mi stane, že niekde vidím komentár a potom si 2 týždne vravím, že som NIEKDE zabudla odpísať... okej, našla som to miesto, čo mi ten pocit spôsobilo v marci -_-
  Jediná dobrá vec na Sonovi sú tie nové obálky, ktoré vďaka nemu vyrobili. Ešte nepoznám nikoho, kto by tú časť čítal (všetkých som odradila mojím výlevom na GR), ale vážne, vážne, vážne tá kniha nemala nikdy vzniknúť -_-

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Kde zozeniem tie knihy v slovenskom jazyku ? dakujem

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jednotku vydalo Artforum pred pár mesiacmi, a ako pozerám, ešte stále býva vyložená v kníhkupectvách tak poprednejšie :) http://www.artforum.sk/catalog/lowry-lois:darca/?mod=catalog&detail=65603

  OdpovedaťOdstrániť

Copyright © 2015 LuuYA
| Distributed By Gooyaabi Templates